Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na evropských a amerických trzích, jak je na tom průmysl ve Spojeném království a jaký diamant se bude v červnu dražit? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně oslabily, firemní zprávy poslaly trh níže

Co americké akcie v úterý získaly, ve středu prakticky odevzdaly zpět. Trh srážely níže hospodářské výsledky firem Macy's a Walt Disney, nepomohlo ani oživení na trhu s ropou po oznámení překvapivého poklesu zásob suroviny v USA. Americká WTI přitom uzavřela na půlročním maximu. Index Dow odepsal 1,21 % na 17 711,12 bodu, S&P 500 klesl o 0,96 % na 2 064,46 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,02 % na 4 760,69 bodu. V plusu se udržely sektory energetiky, základních materiálů a síťových služeb, největší ztráty naopak zaznamenala odvětví cyklického spotřebního zboží, zdravotní péče a průmyslu. Index volatility VIX narostl o téměř osm procent na 14,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,7315 %.

Záporné sazby jako nástroj proti deflaci? Je to stejné, jako kdybyste požár hasili benzínem, hřímá Gundlach

2. Evropské akcie ve středu převážně ztrácely kvůli neuspokojivým výsledkům firem a kolísavým cenám ropy

Evropské akcie se ve středu obchodovaly v červených číslech kvůli slabému výkonu finančního sektoru, neuspokojivým hospodářským výsledkům firem a kolísajícím cenám ropy. Britský FTSE 100 skončil na zelené nule, když připsal 0,09 %, francouzský CAC 40 naopak ztratil 0,5 % a německý DAX 0,7 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,45 %, většina jeho sektorů se pohybovala v červených číslech. Dobře si vedl naopak sektor základních materiálů, který posílil bezmála o dvě procenta. Italský FTSE MIB ztratil přes 1,3 %, dolů ho stahovaly především banky. Dánská pivovarnická společnost Carlsberg sice při hlášení kvartálních výsledků potvrdila celoroční výhled, avšak v prvním čtvrtletí zaznamenala pokles tržeb kvůli nižší poptávce z Číny a negativním efektům vývoje měnových kurzů, což její akcie poslalo 3 % do mínusu. Naproti tomu cena akcií Alstomu vyskočila o 1,4 % poté, co se firma ve fiskálním roce končícím 31. březnem přehoupla do zisku ve výši 3 miliard eur po ztrátě 719 milionů eur v předešlém roce. Společnost navíc zaznamenala také 7% nárůst tržeb. Nizozemská telekomunikační společnost Altice potvrdila celoroční výhled navzdory tomu, že v prvním čtvrtletí se její jádrový zisk na akcii zvýšil jen o 0,9 %. Akcie přesto umazaly úvodní ztráty a zamířily nahoru. Den uzavřely se ziskem 3,5 %. Francouzská JCDecaux se naopak propadla o 10 % v reakci na snížení cílové ceny ze strany mnoha analytických týmů, včetně týmu z HSBC a Barclays. Výrazně se nedařilo italským bankám. Akcie Banco Popolare odepsaly přes 9 %, a obchodování s nimi bylo dokonce krátce přerušeno poté, co v úterý večer banka reportovala překvapivou ztrátu za první čtvrtletí. Banco Popolare di Milano odevzdala 6 % poté, co v úterý ohlásila 29% pokles čistého zisku v prvním kvartálu.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

3. Pražská burza ve středu kolísala a v závěru mírně ztratila

Index PX ve středu odepsal 0,29 % na 866,93 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, která skončila na zelené nule. Její akcie byly po konci obchodování rozděleny v poměru 5 ku 1. Druhý největší zobchodovaný objem si připsala MONETA Money Bank, která zpevnila o bezmála tři procenta, naproti tomu ČEZ, třetí "nejobjemnější" emise, ztratil 1,5 %. Největší procentuální zisk si ve středu připsaly cenné papíry O2 C.R., které posílily o 4,36 %, naopak největší ztrátu zaznamenala pojišťovna VIG, jejíž akcie odepsaly 1,57 %, a přes procento odepsala i Erste Group Bank.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh Japonsko pošle výsledky běžného účtu a obchodní bilance a s projevem vystoupí představitel japonské centrální banky Hiroši Nakaso. Dopoledne přidají Německo index velkoobchodních cen, Francie zprávu o inflaci a eurozóna údaje o průmyslové výrobě. Kromě toho se bude konat zasedání britské centrální banky. Předpokládá se, že BoE rozhodne o pokračování měnové politiky beze změny. V USA odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu od EIA a promluví šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová a šéf Fedu v Bostonu Eric Rosengren. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Asii Nissan Motor nebo Sharp, v Evropě RWE, KBC Groep, Crédit Agricole, Assicurazioni Generali nebo Raiffeisen Bank International a v USA mimo jiné Kohl's, Nordstrom nebo Symantec. Na pražské burze se čísly za první kvartál pochlubí burzovní nováček MONETA Money Bank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD: Panama se připojila k dohodě o sdílení finančních údajů

Panama se připojila k mezinárodní dohodě o automatické výměně finančních informací, která má zabránit daňovým únikům. Oznámila to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K úmluvě se připojila zatím zhruba stovka zemí. Nejnověji jejich řady rozšíří také Bahrajn, Libanon, Nauru a Vanuatu.

6. Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla méně, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla meziměsíčně jen o 0,3 %, očekával se růst o 0,5 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,2 %. Meziročně produkce klesla o 0,2 %, čekal se prudší pokles o 0,4 % po předchozím revidovaném růstu o 0,1 %. Výroba zpracovatelského sektoru meziměsíčně vzrostla o 0,1 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,9 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziročně se produkce zpracovatelského sektoru propadla o 1,9 %, jak se očekávalo po předchozím revidovaném poklesu o 1,6 %.

7. Šestimiliardová fúze Staples a Office Depot byla zrušena

Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples a jeho hlavní konkurent Office Depot ruší plánovanou fúzi za zhruba 6,3 miliardy dolarů. Reagují tak na rozhodnutí soudce, který měl obavy z narušení hospodářské soutěže, a plán firem proto zablokoval. Akcie podniků v reakci na sdělení výrazně oslabily.

8. EBRD zlepšila výhled rozvíjejících se ekonomik střední Evropy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí. Banka nyní předpokládá, že hospodářský růst v tomto regionu dosáhne 3,1 %, zatímco v předchozí prognóze jej odhadovala na 2,9 %. Výhled nezahrnuje Českou republiku, kterou již EBRD počítá mezi vyspělé země.

9. Čínští investoři jednají o koupi fotbalového AC Milán od Silvia Berlusconiho

Holdingová společnost Silvia Berlusconiho Fininvest v úterý zveřejnila oficiální prohlášení, z něhož vyplývá, že podepsala memorandum s čínským konsorciem ohledně exkluzivních jednání o potenciálním prodeji fotbalového klubu AC Milán. Memorandum neuvádí, jak dlouho tato exkluzivita má trvat, ale podle zdroje Reuters konsorcium klub hodnotí na 750 milionů eur včetně dluhu. Stejný zdroj uvádí, že jednání jsou nezávazná a měla by trvat měsíc. Podle jiného zdroje chce čínské konsorcium nejprve koupit 70% podíl v klubu a zbytek dokoupit v následujících 12 až 18 měsících.

10. Už nejen záporné sazby: V Německu bylo v neděli tolik "čisté" elektřiny, že lidé za její odběr dostali zaplaceno

Německo v neděli dosáhlo nového rekordu v množství vyprodukované čisté energie. Díky slunečnému a větrnému počasí dodávaly v jednu chvíli, kolem jedné hodiny odpoledne, solární, větrné a vodní elektrárny a elektrárny na biomasu 55 GW ze spotřebovávaných 63 GW, tedy zhruba 87 %. Ceny energie se na několik hodiny dokonce dostaly do záporu, což ve svém důsledku znamená, že klienti dostávali za spotřebu energie zaplaceno.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na konci června se bude dražit diamant velikosti tenisového míčku

Na aukci 29. června se bude v síni Sotheby's dražit největší diamant za poslední století. V dolech v Botswaně ho nalezla kanadská společnost Lucara Diamond, má velikost tenisového míčku a neskutečných 1 109 karátů. Společnost jeho hodnotu stanovila na 35 milionů dolarů, podle aukční síně Sotheby's by se však jeho cena mohla vyšplhat až na 70 milionů. Dosud největší diamant Cullinan byl nalezen v roce 1905, vážil přes 3 000 karátů a byl rozdělen na 9 částí. Dvě z nich zdobí britské korunovační klenoty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat