Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se ve středu dařilo burzám ve Spojených státech i Evropě, jak by se mohl zapsat do historie americký prezident a jak to vypadá na odvrácené straně Měsíce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americkými akciemi ve středu zahoupalo zadlužené Řecko, ropa dále zlevňovala

I ve středu americkými akciemi hýbala politická témata. Investoři se obávali především výsledku mimořádného jednání ministrů financí eurozóny ohledně řešení řeckého dluhu. Zatímco nová řecká vláda si přeje ukončení záchranného programu, eurozóna trvá na pokračování reforem. Pokles cen ropy zároveň podpořil volatilitu v energetickém sektoru. Index Dow ztratil 0,04 % na 17 862,14 bodu, širší S&P 500 seanci zakončil téměř beze změny na 2 068,53 bodu a technologický Nasdaq obchodování uzavřel se ziskem 0,28 % na 4 801,18 bodu. V červených číslech se ve středu ocitlo šest z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru služeb a cenné papíry z energetického odvětví.

4 důvody, proč letos od amerických akcií nečekat zázraky

2. Evropské akcie ve středu před setkáním evropských ministrů financí kvůli Řecku zlevnily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Investoři se před mimořádným setkáním Euroskupiny do zásadních obchodů nepouštěli a vyčkávali, jak dopadne jednání o řeckém dluhu. Britský FTSE 100 klesl o 0,16 %, německý DAX odepsal 0,02 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,35 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 klesl o 0,27 % na 3 374,14 bodu a západoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,24 % na 372,04 bodu. Zdražily technologické tituly, akcie chemiček nebo cenné papíry ze sektoru spotřebního zboží. Nejvíce naopak klesly ceny akcií ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví základních materiálů a zlevnily také cenné papíry bank.

Dříve nemyslitelné je v Evropě realita. Proč platíme za to, že někomu půjčíme?

Řecko a Evropa, Řecko vs. Evropa: Blíží se kompromis, nebo začátek konce?

3. Pražská burza ve středu ztrácela, dolů ji stáhly akcie Erste Group Bank

Index PX ve středu odepsal 0,29 % na 987,53 bodu. Nejvýrazněji oslabily akcie Erste Group Bank, které odevzdaly 1,32 % a dosáhly třetího nejvyššího zobchodovaného objemu na burze. Většího objemu obchodů dosáhly Komerční banka, jejíž cenné papíry připsaly 0,2 %, a skupina ČEZ, která zpevnila o 0,5 %. Akcie O2 C.R. ve středu po zveřejnění hospodářských výsledků oslabily o 0,81 %. Společnost v loňském roce hospodařila s celkovými konsolidovanými provozními výnosy ve výši 44,689 miliardy korun. Meziročně jí tak tržby klesly o 5,4 %. Provozní zisk OIBDA se meziročně snížil o 9,5 % na 16,01 miliardy korun.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

V Austrálii ve čtvrtek vyjdou údaje o situaci na trhu práce, v Německu bude oznámena finální míra inflace za leden a investoři se dozví, jaký byl v prosinci výkon průmyslu v celé eurozóně. V Británii bude sledovaný projev šéfa centrální banky Carneyho a čtvrtletní zpráva o inflaci. Americkým datům budou dominovat maloobchodní tržby, podnikové zásoby a týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledková sezóna pokračuje čísly od společností American International Group, Kellogg, Apache, CBS, Groupon, Baidu, Yamaha Motor, Credit Suisse, Pernod Ricard, Manchester United, Rio Tinto, Total, Christian Dior, Renault, Société Générale, Commerzbank nebo KBC Groep. Dále se koná summit EU, který se mimo jiné bude věnovat bezpečnostní situaci na Ukrajině a rizikům terorismu v Evropě, a americká EIA vydá týdenní zprávu o zásobách zemního plynu. O úrokových sazbách budou rozhodovat centrální banky v Chile, Peru, Švédsku, Srbsku a na Filipínách. Na pražské burze by Komerční banka měla oznámit solidní údaje za čtvrtý kvartál. "Čísla na hlavních linkách by se měla mírně zlepšit. Stejně jako v případě O2 Czech Republic se pozornost investorů zaměří hlavně na dividendu a dividendovou politiku v následujících letech. Podle našeho názoru je dividenda ve výši 300 Kč udržitelná po delší dobu, ale tento fakt není ještě zcela zahrnut v ceně akcií Komerční banky," míní J&T Banka. Analytici z České spořitelny očekávají meziroční nárůst zisku o 3,5 % a dividendu minimálně 280 Kč na akcii.

Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nové řecké vedení hledá pomoc i na východě, v Rusku a Číně

Nová řecká vláda, která se pokouší dojednat mírnější podmínky splácení obřího dluhu mezinárodním věřitelům, se snaží posílit své vztahy se silnými partnery mimo Evropskou unii. Ve středu shodou okolností hledalo nové aténské vedení podporu v Rusku, kde se šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Země vzhlíží i k Číně, premiér Alexis Tsipras totiž telefonicky hovořil s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem.

6. S&P: Pád Řecka by zbytek eurozóny příliš nepoškodil

Případný státní bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny by pro zbytek měnové unie pravděpodobně neznamenal podstatnější problém a eurozóna by si s tím dokázala poradit. Uvedl to ve středu Moritz Kraemer, který v přední mezinárodní ratingové agentuře Standard & Poor's (S&P) řídí oddělení státních ratingů.

7. Obama se možná do historie zapíše jako prezident, během jehož vlády vzniklo nejvíce pracovních míst

Během druhého funkčního období prezidenta Baracka Obamy dosud americký soukromý sektor vytvořil zhruba 5,5 milionu nových pracovních míst. Pokud bude nastolený trend pokračovat, mohl by se Obama do učebnic zapsat jako prezident, který se zasloužil o to, že ekonomika během čtyř let vytvořila rekordní počet nových pracovních míst.

8. Situace v Jemenu se vyostřuje, státy evakuují své ambasády

Spojené státy americké a Spojené království uzavřely své ambasády v Jemenu a evakuují zaměstnance. "Ve středu 11. února kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Saná ministerstvo zahraničí pozastavilo provoz ambasády USA a její zaměstnanci byli evakuováni ze země," oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Ambasádu uzavřelo a služby pozastavilo i ministerstvo zahraničí Spojeného království. "V uplynulých dnech se bezpečnostní situace v Jemenu zhoršila," řekl Tobias Ellwood z britského ministerstva zahraničí.

9. Venezuela zavede systém pro tržní určování kurzu měny

Venezuela zavede novou platformu pro tržní stanovování kurzu měny, ponechá ale v platnosti devizová omezení a systém několika kurzů. Opatření, která v úterý oznámila vláda, podle ekonomů zřejmě oživí příliv deviz, který kvůli propadu cen ropy výrazně klesl. Bude to ale také znamenat další devalvaci bolívaru a zvýšení už tak vysoké inflace.

10. Na analytiky je spolehnutí. Jejich odhady jsou vždy mimo, jen někdy o trochu více, občas méně

"Analytici jsou obvykle příliš optimističtí ohledně korporátních zisků. Od roku 1988 jen v pěti letech odhadovali nižší míru růstu firemních zisků ve světě, jinak vždy nadsadili. V průměru míru růstu netrefili o zhruba 8 procentních bodů," upozorňuje Robert Buckland ze Citigroup.

11. Řecko a Evropská unie na jednání o řeckém dluhu "v zásadě" dosáhly shody. Po skončení jednání se ale ukázalo, že optimismus zatím není namístě

Během středečního mimořádného setkání takzvané Euroskupiny prý bylo mezi Řeckem a zbytkem Evropské unie "v zásadě" dosaženo shody. Ve středu večer to s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem jednání uvedla finanční televize CNBC. Jednání ovšem neskončila, pokračovat by měla v pondělí. Obě strany se ve středu nedohodly ani na jednáních do té doby, ani na závěrečném prohlášení. Atény trvají na nepřijatelnosti stávajícího záchranného programu, eurozóna požaduje jeho prodloužení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

NASA odhalila odvrácenou stranu Měsíce

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila animaci, na níž si lidé mohou prohlédnout odvrácenou stranu Měsíce, která ze Země není nikdy vidět. Měsíc obíhá kolem Země a jeho rotace s ní je synchronní, je k ní proto natočen stále stejnou stranou. Jeho odvrácenou stranu lze tedy vidět pouze z vesmíru. NASA použila snímky sondy z roku 2009 a vytvořila animaci, na níž je vidět, že na odvrácené straně nejsou téměř žádné tmavé skvrny (měsíční moře), zato je na ní mnohem více kráterů, včetně South Pole-Aitken, jednoho z největších známých kráterů ve Sluneční soustavě, který má v průměru 2,2 kilometru a hluboký je až 13 kilometrů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat