Co musíte ráno vědět (13. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě i Spojených státech, jak dopadla výsledková smršť na pražské burze a co rozhodně (ne)udělat, když se na auto plné marihuany pověsí policejní vůz? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie, a to kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel. Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %. Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

Medvědí trend na trhu s dluhopisy? Riziko existuje, naplnit se ale nemusí

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři zvažovali hospodářské výsledky a rýsující se bankovní akvizici

Evropské akcie ve čtvrtek obchodování zakončily nejednotně. Dění na trzích ovlivňovaly firemní výsledky a zprávy z bankovního sektoru. Stále patrný je i vliv evropského kvantitativního uvolňování, které Evropská centrální banka zahájila v pondělí. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,59 %, německý DAX ale o 0,06 % oslabil a francouzský CAC 40 odepsal 0,21 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,22 % na 3 641,32 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,03 % na 395,36 bodu. Zdražily akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a dařilo se také cenným papírům z odvětví zdravotní péče a akciím pojišťoven. Oslabily naopak tituly z realitního odvětví, technologické akcie či cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

Stane se Srbsko cílem investorů? Hon za výnosy pokračuje

3. Pražská burza ve čtvrtek rostla. Nejvíce zdražily akcie Stock Spirits, O2 C.R. a Philip Morris ČR

Index PX uzavřel obchodování s nárůstem o 0,72 % na hodnotě 1 023,49 bodu. Dařilo se zejména akciím likérky Stock Spirits, které posílily o 6,95 % na 80 korun poté, co firma oznámila, že v loňském roce dosáhla zisku EBITDA 66,4 milionu EUR při tržbách 292,7 milionu EUR. Akcie mediální společnosti CME zdražily o 0,75 % na 67 korun. Firma ráno před začátkem obchodování sdělila, že rok 2014 uzavřela se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD. Tržby se loni CME v přepočtu na stálé měnové kurzy meziročně zvýšily o desetinu na 680,8 milionu dolarů. Se ziskem skončilo čtvrteční obchodování v Praze také pro akcie O2 C.R. (+2,16 %), Fortuny (+1,12 %) nebo Philip Morris ČR (+1,58 %). Nedařilo se naopak cenným papírům uhelné firmy NWR, které odepsaly 2,56 % na 0,38 Kč, a pod nulou uzavřely také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-2,05 %) a pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz (-1,12 %), která oznámila, že jí tržby z prodeje piva loni meziročně vzrostly o 4,7 % na 1,126 miliardy Kč.

4. Očekávané události

Pátek bude co do počtu očekávaných ekonomických dat relativně klidný. Japonsko přijde se statistikou průmyslové výroby, stejně jako Česká republika, která přidá ještě stavební výrobu a maloobchodní tržby. Investoři dále zjistí, jak se v únoru vyvíjely v Itálii spotřebitelské ceny a v Kanadě situace na trhu práce. V USA vyjdou index výrobních cen a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za březen. Guvernér České národní banky Miroslav Singer vystoupí v Londýně a Ukrajina zahájí jednání s věřiteli o možnostech restrukturalizace svého státního dluhu. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Belgie (DBRS), Evropské unie (Moody's), Řecka (S&P), Irska (DBRS), Švédska (S&P) či Švýcarska (Moody's). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. CME loni hospodařila se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD, tržby firmě stouply o 10 % na 680,8 milionu USD

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, rok 2014 uzavřela se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD. V předchozím roce firma skončila ve ztrátě 48,4 milionu USD. Tržby se loni CME v přepočtu na stálé měnové kurzy meziročně zvýšily o desetinu na 680,8 milionu dolarů. Výsledky za 4Q2014 na úrovni tržeb zaostaly za odhady, ale překonaly je na provozní úrovni. "CME představila solidní výsledky za 4Q2014 na provozní úrovni. Oživení v ČR a SR zpomalilo, když meziroční růst tržeb dosáhl 7-10 %. Společnost splnila svůj celoroční výhled OIBDA (85-95 milionů dolarů na horní hraně rozpětí," zdůraznil analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

6. Likérce Stock Spirits loni klesl upravený zisk EBITDA na 66,4 milionu EUR, tržby se snížily na 292,7 milionu EUR

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits v loňském roce dosáhl zisku EBITDA 66,4 milionu EUR při tržbách 292,7 milionu EUR. V roce 2013 společnost hospodařila s upraveným ziskem EBITDA 83,7 milionu EUR a dosáhla tržeb 340,5 milionu EUR. Meziročně se tak výsledky zhoršily, což společnost připisuje zejména složité situaci na polském trhu. Ve druhém pololetí 2014 Stock Spirits hospodařila se ziskem EBITDA 37,8 milionu EUR při tržbách 155 milionů EUR. "Předběžné výsledky za druhou polovinu roku 2014 byly negativně ovlivněny vysokou základnou z předchozího roku a přetrvávajícími problémy v Polsku. Tržby za druhé pololetí meziročně klesly, zatímco zisk EBITDA byl 0,4 % nad odhadem trhu. Celkově tak výsledky dopadly smíšeně," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

7. Tržby společnosti Pivovary Lobkowicz Group stouply v roce 2014 meziročně o 3,2 % na 1,196 miliardy Kč

Tržby z prodeje piva firmě Pivovary Lobkowicz Group v loňském roce meziročně vzrostly o 4,7 % na 1,126 miliardy Kč. Celkový výstav stoupl o 4,7 %. Tržby byly taženy hlavně exportem, který vzrostl o 20,6 % na 239 milionů Kč, zatímco domácí tržby vzrostly jen o 1,1 %. Firma se bude podle ředitele Zdeňka Radila v roce 2015 soustředit na domácí segment restaurací a na vývoz. "Výsledky za čtvrtý kvartál byly naprosto v souladu s našimi odhady a potvrdily očekávané zlepšení v posledních třech měsících roku. Celkově čísla za 4Q2014 potvrdila silné oživení po slabším třetím kvartálu, především díky exportu. Oživení domácího trhu se také projevilo. Suma investovaná do expanze vypadá jako nízká (stejná jako za 9M2014), ale není jasná její struktura," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

8. ECB mírně zvýšila strop nouzového financování pro řecké banky

Evropská centrální banka se dohodla na dalším mírném zvýšení částky, kterou může v rámci programu nouzového financování poskytnout řeckým bankám. Řecké bankovní domy tak budou mít k dispozici 69,4 miliardy eur, zhruba o 600 milionů eur více než dosud. S odvoláním na zdroj obeznámený s výsledkem jednání ECB to uvedla agentura Reuters.

Zástupci věřitelů jsou opět po měsících na inspekci v Aténách

9. Průmyslová výroba v eurozóně v lednu v meziročním srovnání rostla nejrychleji za šest měsíců

Průmyslová výroba v eurozóně v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 1,2 % a zaznamenala nejsilnější nárůst za půl roku. Meziměsíčně ovšem produkce očištěná o sezónní vlivy o 0,1 % klesla, ačkoli se čekal růst o 0,2 % po prosincovém růstu o 0,3 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat.

10. Miloš Zeman předpokládá, že guvernéra ČNB Miroslava Singera nahradí Jiří Rusnok

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že příští rok nahradí současného guvernéra České národní banky Miroslava Singera bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Řekl to v rozhovoru pro iDnes.cz. Zeman ČNB opětovně kritizoval a nedávno řekl, že při jmenování nových členů rady nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny.

Jaká je pravděpodobnost útoku na českou a dánskou korunu? Kurzové závazky jsou pozvánkou ke spekulaci

11. Intel snížil výhled tržeb pro první čtvrtletí, čeká slabý zájem o počítače

Americký výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že za první tři měsíce roku čeká tržby 12,8 miliardy dolarů. Dosud odhadovala, že za 1Q vykáže tržby 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.

12. Commerzbank zaplatí 1,45 miliardy USD za urovnání obvinění v USA, její loňský zisk se tak ztenčí ani ne na polovinu

Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku. Commerzbank ve čtvrtek podle agentury DPA uvedla, že kvůli dohodě o vyrovnání musí přepracovat hospodářské výsledky za loňský rok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mladíci prchající před zákonem naházeli pod kola policejního auta 170 kilogramů marihuany

Arizonští policisté si minulou středu na dálnici u města Casa Grande všimli rychle jedoucího bílého SUV. Když auto dojeli, začalo něco, co nečekali. Z pronásledovaného vozu najednou začaly vypadávat balíky marihuany. Podle policie na silnici skončilo celkem 170 kilogramů drogy, než se zběsilou jízdu dvou mladíků podařilo zastavit pomocí pásů s ocelovými hroty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat