Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, jakým tempem rostly spotřebitelské ceny v Německu a jak David Cameron inspiruje hudební skladatele? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu a opět přepisovaly historii

Americké akcie v úterý opět posílily a stejně jako v pondělí přepisovaly historii. Na nový rekord se dostaly indexy S&P 500 a Dow. Růst indexů podpořily optimistický pohled investorů na vývoj světové ekonomiky a nad očekávání dobré hospodářské výsledky firmy Alcoa, které na trh dorazily po konci pondělní seance. Dow posílil o 0,66 % na zavírací maximum 18 347,67 bodu, širší S&P 500 připsal 0,7 % na zavírací maximum 2 152,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,69 % na 5 022,82 bodu. Historické intradenní maximum posunuly Dow na 18 371,95 a S&P 500 na 2 155,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,07 % na 13,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o sedm bazických bodů na 1,505 %. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor. Pod nulou skončilo odvětví veřejných služeb a nejmenší zisky zaznamenaly sektor necyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví.

Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?

2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování převážně v plusu

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní zisky. Dopomohly k tomu zprávy, že současná britská ministryně vnitra se pravděpodobně stane premiérkou, což snížilo nejistotu na politické scéně. Londýnský index FTSE 100 tak během úterního obchodování nejprve vykazoval zisk až 3,5 % s nejlepšími výsledky v sektorech stavitelství a financí, odpoledne však spadl do červených čísel a zakončil na červené nule se ztrátou 0,03 %. Výrazně jej ovlivnilo slyšení guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který v britském parlamentu vyvracel nařčení, že britská centrální banka před hlasováním o vystoupení země z EU překročila hranici nezávislosti a agitovala za hlasování proti vystoupení. Z britských firem výrazně získaly Taylor Wimpey, jejíž akcie přidaly 2,42 %, Barratt Developments, které se akcie zhodnotily o 2,87 %, a Barclays s růstem o 2,15 %. Regionální akciový index STOXX Europe 600 se celý den obchodoval se ziskem asi 1 %, seanci uzavřel se zpevněním o 1,06 %, přičemž v plusu skončila většina jeho subindexů. V zelených číslech uzavřely i další hlavní evropské indexy. Německý DAX stoupl o 1,33 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,57 %. Z německých firem zažil úspěšnou seanci Daimler, jehož cenné papíry po oznámení rostoucího zisku ve druhém čtvrtletí vyletěly nahoru o 4,40 %.

Ještě větší Too Big to Fail? Tyto evropské banky jsou podle analytiků nejžhavějšími kandidáty na akvizici

3. Pražská burza v úterý připsala necelé procento

Pražská burza navázala na pondělní růst a index PX stoupl o 0,85 % na 827,31 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie energetického gigantu ČEZ, které zpevnily o 0,83 % na 438,50 Kč. ČEZ v úterý vzbudil pozornost mimo jiné tím, že zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. Vysoký objem obchodů připadl i akciím Erste Group Bank, které vyletěly vzhůru o 3,05 % na 560 Kč, a rovněž cenným papírům Komerční banky. Ta zakončila na zelené nule s růstem 0,02 %. V plusu, ale s menším zobchodovaným objemem úterý zakončily i MONETA Money Bank, jež si připsala 1,03 %, a pojišťovnická skupina VIG se ziskem 1,96 %. V červených číslech naopak zakončil operátor O2 Czech Republic, jehož akcie i díky úternímu oznámení o žalobě dTestu odepsaly 3,30 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V ranních středečních hodinách se očekává zveřejnění čínské obchodní bilance, dopoledne se pak ponese ve znamení zveřejňování inflačních statistik. Krátce po sobě vyjdou indexy spotřebitelských cen ve Francii, Španělsku a Itálii. Záhy po obědě vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku v Americe a následně budou zveřejněny americké indexy dovozních a vývozních cen. V odpoledních středečních hodinách pak zasedne kanadská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Večerní hodiny jsou spjaty s měsíční bilancí amerického federálního rozpočtu a s pravidelnou situační zprávou o vývoji americké ekonomiky zvanou Béžová kniha. Během dne navíc prezident filadelfského Fedu Patrick Harker veřejně promluví o ekonomickém výhledu. Co čeká trhy během celého týdne, najdete včetně odhadů analytiků v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červnu podle očekávání dosáhl 0,3 %

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %, jak se očekávalo po květnových +0,1 %. Meziročně tempo růstu rovněž naplnilo očekávání a dosáhlo 0,3 % po květnovém růstu o 0,3 %. Inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU v červnu podle očekávání meziměsíčně dosáhla 0,1 % po květnových +0,1 %. Meziročně harmonizovaný index spotřebitelských cen se vyšplhal na 0,2 % (očekávání: +0,2 %, květen: +0,2 %).

6. Čínská ocelářská dvojka Baosteel sníží kapacitu výroby o čtvrtinu

Druhý největší čínský výrobce oceli Baosteel plánuje snížit své výrobní kapacity během dvou let zhruba o čtvrtinu. Na omezení přebytečných kapacit v domácím ocelářství má zájem čínská vláda, které řada obchodních partnerů vyčítá podporu dumpingového vývozu. Vývozy čínských přebytků oceli v posledních letech snižují ceny a ohrožují ocelářství v průmyslových zemích v Evropě i jinde.

7. Čtvrtletní zisk Daimleru mírně stoupl a překonal odhady

Provozní zisk německé automobilky Daimler ve druhém čtvrtletí mírně stoupl a překonal očekávání. Firmu ke zlepšení výsledku dotáhl zlepšený výkon divize dodávek a autobusů. Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila deset dní před konečnou výsledkovou zprávou. Zisk Daimleru před splátkou úroků a zdaněním (EBIT) stoupl na 3,97 miliardy eur z úrovně 3,76 miliardy eur o rok dříve. Výsledek byl více než 5 % nad odhady analytiků pro agenturu Reuters. Akcie firmy v úterý připsaly 4,79 %.

8. Airbus získal velké zakázky od německé Germanie a indické GoAir

Evropský výrobce letadel Airbus získal od německého soukromého přepravce Germania zakázku na 25 letounů A320neo v celkové katalogové hodnotě 2,7 miliardy USD. Airbus později v rámci druhého dne mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna oznámil předběžnou dohodu s indickou GoAir o zakázce za zhruba 7,7 miliardy USD. Germania si rovněž u Airbusu vzala opci na nákup dalších 15 úsporných dvoumotorových strojů A320neo pro krátké a střední vzdálenosti.

9. Šéf saintlouiského Fedu James Bullard zopakoval, že čeká v dohledné budoucnosti jen jedno zvýšení sazeb

Americká centrální banka v blízké budoucnosti přistoupí jen k jedinému zvýšení základní úrokové sazby. V úterý to řekl šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Zopakoval tak své předchozí vyjádření. Dříve přitom Bullard uváděl, že očekává překonání ekonomických prognóz a rychlejší růst sazeb.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle odchází David Cameron

Muž, který vejde do dějin jako ten, který slíbil Britům referendum o budoucnosti jejich země v Evropské unii, se loučí s úřadem. A po jednom ze svých posledních odchodů do Downing Street 10 si zabroukal melodii, která inspirovala řadu skladatelů. Nejprve Mr. Referendum sám:

A namátkou několik skladeb inspirovaných Cameronovou brukandou ve stylu Medvídka Pú:

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat