Co musíte ráno vědět (13. dubna)

Jak zakončily úterní obchodování akcie v Evropě a USA, kdo další se rozhodl rozvířit stojaté vody pražské burzy, co může za růst německého populismu a proč vám s iPhonem opatrnosti nezbývá? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, do karet jim hrála dražší ropa

Akcie ve Spojených státech v úterý rostly a index Dow zažil nejlepší seanci za poslední měsíc. Nejlépe si vedly energetické firmy, kterým pomohl růst cen ropy. Akcie hliníkárenské firmy Alcoa, která v pondělí odstartovala výsledkovou sezónu za první kvartál, však klesly. Ceny ropy stouply nejvýše za čtyři měsíce a dostaly se na téměř 45 dolarů za barel. Trh tak reagoval na zprávu, podle níž se Moskva a Rijád před nedělní schůzkou ropných zemí v zásadě shodly na zmrazení produkce suroviny. Dow přidal 0,94 % na 17 721,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,97 % na 2 061,72 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,8 % na 4 872,09 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,67 % na 14,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,774 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, které vzrostly o tři, respektive dvě procenta, a finančnímu sektoru. Nejmenší přírůstky si naopak připsaly technologické odvětví, sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a telekomunikační sektor.

Tento býk nikdy nespí: Americké akcie do léta posunou historická maxima i díky těmto 4 faktorům

Hledáte spekulaci? Zkuste v dalších týdnech tyto akcie

2. Evropské akcie v úterý posilovaly díky komoditám v čele s ropou, dařilo se těžařům

Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil úterní obchodování na hodnotě 334,64 bodu, a ve srovnání s pondělním závěrem si tak připsal k dobru 1,77 bodu neboli 0,53 %. Velké evropské akciové trhy v úterý mířily shodně vzhůru, německý DAX přidal 0,81 %, britský FTSE 100 0,68 % a francouzský CAC 40 0,79 %. Vítanou vzpruhu přinesly evropským akciovým trhům komodity, když růst cen kovů a ropy a slabší dolar přispěly k vzestupu akcií firem z energetického odvětví a sektoru základních materiálů. Těžařská společnost Anglo American si připsala 9,2 % poté, co její diamantová divize De Beers ohlásila příznivé výsledky prodeje. Ocelářská společnost ArcelorMittal poskočila o tři procenta vzhůru poté, co investiční banka Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu jejích akcií.

ČNB a spol.: Proč se střední Evropa hned tak nevyvlékne z europasti měnové politiky?

5 problémů, které mohou vyústit v rozpad Evropské unie

3. Pražská burza v úterý klesla o 0,73 %, přitěžovala jí zejména Komerční banka

Pražská burza šla v úterý dolů o téměř tři čtvrtiny procenta. Index PX den zakončil se ztrátou 0,73 % na hodnotě 887,01 bodu, tedy jen těsně nad denním minimem. Nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, jež ovšem také utržila největší ztrátu (-2,54 %). Akcie těžařské skupiny NWR odepsaly 6,67 %, tabákový výrobce Philip Morris ČR přišel o 1,7 % a likérka Stock Spirits zakončila obchodování se ztrátou 1,61 %. Nejúspěšnějšími tituly byly sázková kancelář Fortuna (+2,91 %) a firma Pegas Nonwovens (+2,41 %). Akcie ČEZ zpevnily o 0,33 % na 400,90 Kč, zatímco akcie Erste Group Bank klesly o 0,7 % na 653,80 Kč.

Analytici: GE Money Bank a EPIF oživí pražskou burzu

Babiš: Lepší je neřízená insolvence OKD než poskytnutí 17 miliard

4. Očekávané události

Čína ve středu zveřejní výsledek obchodní bilance, Francie a Španělsko dopoledne přidají inflační data, ČR výsledek běžného účtu a eurozóna zprávu o průmyslové výrobě. Odpoledne budou investoři sledovat statistiku amerických maloobchodních tržeb, index výrobních cen a dále týdenní statistiku počtu žádostí o hypotéku a pravidelnou zprávu o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Kanadská centrální banka bude navíc rozhodovat o nastavení měnové politiky a večer ještě vyjde Béžová kniha Fedu. Výsledková sezóna v USA bude pokračovat čísly společností JPMorgan Chase či SanDisk a na pražské burze se bude s akciemi Komerční banky naposledy obchodovat s nárokem na dividendu ve výši 310 Kč na akcii. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EPH oznámil záměr upsat akcie své dceřinky EP Infrastructure na pražské a londýnské burze

Energetický a průmyslový holding (EPH) plánuje primární úpis (IPO) minoritního akciového podílu své dceřinky EP Infrastructure (EPIF). Na pražské burze by tak mohl do konce prvního pololetí přibýt další významný hráč. V pondělí svůj záměr nabídnout v Praze své akcie zveřejnila tuzemská GE Money Bank. EPH nabídne kmenové akcie společnosti EP Infrastructure paralelně na burze v Praze a ve formě GDR (globálních depozitních listů, s nimiž není spojeno hlasovací právo) na burze v Londýně. Celý proces primárního úpisu by měl být dokončen ve 2Q2016, záležet ještě bude na tržních podmínkách.

Na pražskou burzu míří další banka, o přijetí svých akcií k obchodování požádá tuzemská GE Money Bank

Jsou akcie v Evropě levné, nebo ty v Americe drahé?

6. MMF: Světová ekonomika letos vzroste jenom o 3,2 %

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled vývoje světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 % z loňského tempa 3,1 %, zatímco ještě v lednové prognóze odhadoval růst na 3,4 % a loni v říjnu na 3,6 %. Fond v úterním pololetním výhledu rovněž upozornil, že období pomalého růstu je už příliš dlouhé a světovou ekonomiku vystavuje řadě rizik. České republice fond předpovídá pro letošní rok prudké zpomalení růstu na 2,5 % z loňských 4,3 %.

7. Schäuble: ECB škodí německým bankám a důchodcům, může za růst populismu

Rekordně nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB) způsobují "mimořádné problémy" německým bankám i důchodcům. Řekl to v úterý německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Je to podle něj jeden z důvodů rostoucí podpory pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD).

8. Evropská komise chce znát zisky a daně nadnárodních koncernů

Evropská komise chce přimět nadnárodní koncerny působící v Evropské unii, aby přehledně zveřejňovaly své zisky z jednotlivých zemí a také to, kde platí daně. Opatření, které v úterý ve Štrasburku představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill a které má pomoci s bojem proti daňovým únikům, se má týkat společností s ročními celosvětovými tržbami přes 750 milionů eur.

9. E-commerce Alibaba kupuje konkurenta Lazada Group, expanduje do jihovýchodní Asie

Čínský internetový obchodník Alibaba Group Holding v úterý oznámil, že uzavřel dohodu o převzetí většinového podílu v konkurenční firmě Lazada za zhruba miliardu dolarů. Účelem akvizice je expanze do zemí jihovýchodní Asie. Jedná se o dosud největší zahraniční investici Alibaby.

10. Barclays opouští Premier League

Britský finanční dům Barclays se loučí s nejvyšší anglickou fotbalovou soutěží Premier League, jež v posledních patnácti letech nesla její název. Sponzorská smlouva s Premier League stála loni banku 40 milionů liber, což se jí nadále nevyplatí. Zůstane však "oficiální bankou" soutěže.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Myslíte si, že jste se svým miláčkem iPhonem v bezpečí? Tak se dobře dívejte.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat