Co musíte ráno vědět (13. října)

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě i Spojených státech, jakou firmu se chystá koupit americký Dell a proč se vůbec ještě slaví v USA Kolumbův den? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí kolísaly, podařilo se jim ale uzavřít nad nulou

Americké akcie v úvodu týdne kolísaly poté, co index S&P 500 v minulém týdnu podal nejlepší výkon v letošním roce. Investoři čekají na potvrzení dobrého stavu americké ekonomiky a další střípky do mozaiky výsledkové sezóny. Akcie v pondělí kolísaly při utlumeném objemu obchodování, nahoru je vedl spotřebitelský sektor, naopak těžaři, kteří jsou prozatím nejvýkonnějším sektorem tohoto měsíce, ztráceli druhý den v řadě. Index S&P 500 se pohyboval kolem 7měsíčního maxima, energetické tituly mírně ztrácely páru poté, co si pátkem zajistily nejdelší růstovou sérii za posledních šest let. Index Dow nakonec zpevnil o 0,28 % na 17 131,86 bodu, S&P 500 posílil o 0,13 % na 2 017,46 bodu a Nasdaq Composite připsal 0,17 % na 4 838,64 bodu. Objem obchodování v rámci indexu S&P 500 byl 23 % pod třicetidenním průměrem kvůli Dni Kryštofa Kolumba. Index volatility VIX klesl o 5,33 % na 16,17 bodu. Ukazatel klesá již deset dní v řadě, což je nejdelší série za posledních šest let. S dluhopisy se v pondělí kvůli svátku neobchodovalo.

Akcie pohledem technické analýzy: Americká podzimní rally může pokračovat, Evropa ještě bude muset zabojovat

Odhad analytika: Vítězové a poražení začínající výsledkové sezóny

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne poklesem

Evropské akcie v pondělí zamířily do červených čísel, a přerušily tak nejdelší růstovou řadu od roku 2000. Britský FTSE 100 odepsal 0,7 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,27 %, zatímco německý DAX naopak 0,23 % připsal. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,28 % poté, co v průběhu dne i o 0,3 % posiloval. V minulém týdnu index zpevnil o více než 4 % poté, co uzavřel nejhorší kvartál od roku 2011. "Trh si v posledních několika dnech vedl dobře a potřebuje si odpočinout," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Začíná výsledková sezóna a investoři se nyní budou určitě soustředit i na ni," dodává.

Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě

Dieselgate: Ustojí Volkswagen krizi?

3. Pražská burza zahájila týden úspěšně, nahoru jí pomohly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly

Nejvíce se dařilo akciím skupiny ČEZ, které zároveň zaznamenaly největší zobchodovaný objem - posílily o 4,07 % a zastupovaly více než polovinu celkového objemu obchodů na burze. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry přidaly 1,29 %, a na třetí příčce skončil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, jehož akcie ale naopak o bezmála dvě procenta oslabily. Podobný objem jako Pegas Nonwovens zaznamenaly i akcie O2 C.R., které oslabily o 0,84 %, a Erste Group Bank, které naopak 0,23 % připsaly.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie

Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?

4. Očekávané události

V USA budou investoři v úterý sledovat index optimismu malých firem NFIB či měsíční zprávu o bilanci státního rozpočtu a ujít si nenechají ani slova šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda. Již v noci na úterý vyjde v Číně výsledek obchodní bilance a v Japonsku budou zveřejněny index spotřebitelské důvěry a zápis z posledního zasedání tamní centrální banky. V Německu dopoledne vyjde index spotřebitelských cen a institut ZEW zveřejní, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku. Živo bude také ve Spojeném království. Investory čekají stejně jako v Německu inflační data a k tomu ostrovní království přidá indexy výrobních a maloobchodních cen a index cen domů DCLG. ZEW zprávu o důvěře analytiků a investorů vydá i pro celou eurozónu a hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní v USA Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, CSX či Intel. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dell koupí firmu EMC za 33,15 dolaru za akcii

Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell se dohodl na koupi společnosti EMC zabývající se ukládáním a správou dat. Oznámily to v pondělí firmy. Transakce má hodnotu zhruba 67 miliard dolarů a je vůbec největším převzetím v technologickém sektoru, napsala agentura Reuters.

6. Facebook prý v Británii zaplatil na daních méně než běžný člověk

Společnost Facebook, provozovatel největší sociální sítě na světě, zaplatila v uplynulém roce v Británii na daních jen 4 327 liber, tedy méně než běžný zaměstnanec. Informovala o tom britská média.

7. Rostoucí rozdíl mezi cenou kmenových a prioritních akcií Volkswagenu reflektuje obavy z možného navyšování kapitálu

Volkswagen si už kvůli skandálu s emisemi musel dát stranou několik miliard eur na potenciální sankce. Nyní se množí spekulace, že společnost bude muset navýšit kapitál prostřednictvím emise akcií. V reakci na to se její prioritní akcie bez hlasovacích práv obchodují ve vztahu k ceně kmenových akcií s největším diskontem za posledních šest let.

8. Ruský Gazprom ohlásil obnovení plynových dodávek na Ukrajinu

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu. V prohlášení to v pondělí uvedl její šéf Alexej Miller. Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.

9. Margin debt na NYSE ve volném pádu. Jen další důvod pro SHORT amerických akcií?

Margin debt (úvěry na obchodování s akciemi) na NYSE se od finanční krize do konce června 2015, tedy za pouhých šest let, vyšplhal ze 182 miliard USD na 505 miliard USD. Z pohledu na graf je patrné, že zhruba kopíroval trajektorii indexu S&P 500, který během sledovaného období ztrojnásobil svou hodnotu. Po cestě strmě vzhůru ale následuje rychlý "sešup".

10. Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a blahobytu. Oznámila to Královská švédská akademie věd. Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států, letos ale byla Nobelova cena již druhým rokem udělena Evropanovi, který v USA jen působí. Loni ji získal francouzský ekonom Jean Tirole.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč se v USA stále ještě slaví Den Kryštofa Kolumba?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat