Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se podle analytiků na konci loňského roku dařilo tuzemské ekonomice a jak vypadalo deset nejlepších reklam vysílaných během letošního Super Bowlu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, za celý týden hlavní indexy přidaly zhruba procento

Americké akcie v pátek pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Na akciový trh se navíc vrátil optimismus ohledně hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow si připsal 0,48 % na nové zavírací maximum 20 269,37 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,36 % na nové zavírací maximum 2 316,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,33 % na nové zavírací maximum 5 734,13 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 298,21 bodu, širší S&P 500 jej navýšil na 2 319,23 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 743,43 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 0,28 % na 10,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba jeden bazický bod na 2,407 %. V plusu v závěru týdne skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, dařilo se hlavně sektoru základních materiálů, průmyslovému odvětví a energetickému sektoru. Nejslabší výkon podaly akcie v sektoru necyklického spotřebního zboží. Za celý týden Dow vzrostl o 0,99 %, index S&P 500 stoupl o 0,81 % a Nasdaq Composite přidal 1,19 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Daňová euforie pomohla americkým akciím na nový rekord

Trump může odpálit zbraň hromadného ničení. S jaderným kufříkem to ale nesouvisí

2. Evropské akcie v pátek zpevnily díky příznivým hospodářským výsledkům firem, za celý týden přidaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek mírně posílily, když investoři reagovali především na výsledky firemního hospodaření. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční seanci se ziskem 0,16 % na 367,39 bodu, index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,4 %, německý DAX si polepšil o 0,21 % a francouzský CAC přidal 0,04 %. Nejvíce se díky příznivým hospodářským výsledkům dařilo těžařským firmám. K dalším vítězům páteční seance patřily například automobilka Renault nebo výrobce luxusního zboží Kering. Za celý týden si index STOXX Europe 600 připsal 0,91 %, FTSE 100 stoupl o 0,93 %, DAX přidal 0,13 % a CAC 40 posílil o 0,1 %.

O měnové válce USA (nejen) s Německem

Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu?

3. Pražská burza si v pátek díky bankám připsala více než procento, za celý týden index PX stoupl o více než dvě procenta

Pražská burza v pátek zpevnila, index PX uzavřel se ziskem 1,14 % na 964,31 bodu. Vzestup vedly Komerční banka a MONETA Money Bank, propadly se naopak akcie energetické skupiny ČEZ. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 2,2 %. V pátek si polepšily téměř všechny hlavní emise. Nejvyšší zisk si připsaly akcie slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts, které při malém zobchodovaném objemu zpevnily o 6,87 % na 700 korun. Z velkých emisí nejvíce zdražily akcie Komerční banky a Monety Money Bank, která v pátek ráno zveřejnila hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2016. "MONETA Money Bank překvapila rychlostí, s jakou naplnila svůj cíl snížit rizikově vážená aktiva. Díky tomu se společnosti uvolnil dodatečný kapitál ve výši 2,8 miliardy korun. Před vyplacením dividendy tak MONETA disponovala 'nadbytečným' kapitálovým polštářem ve výši 9,5 miliardy korun. Z něj se management rozhodl ukrojit pět miliard na výplatu dividend. V přepočtu na jednu akcii MONETA vyplatí dividendu 9,80 Kč, titul tak nabízí hrubý dividendový výnos kolem 11 %," upozornil analytik České spořitelny Pavel Smolík. Akcie Monety v pátek přidaly 2,72 % na 88,60 Kč a akcie Komerční banky, která výsledky hospodaření zveřejnila již ve čtvrtek, přidaly dokonce 4,55 % na 956,80 Kč. Pod nulu naopak spadly akcie energetické společnosti ČEZ. Titul sráželo vyjádření ředitele firmy Daniela Beneše, který uvedl, že výplata dividendy na stávající úrovni (40 Kč na akcii) je dlouhodobě neudržitelná. Vedle akcií ČEZ již v mínusu uzavřely jen akcie nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko.

Brychta (XTB): Koruna po exitu na 80 % posílí, ČNB ale může všechny zaskočit

Co udělá konec intervencí ČNB s českými akciemi a dluhopisy?

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata příliš bohaté nebude. Nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o vývoji HDP v posledním loňském čtvrtletí a Čína bude informovat o nových úvěrech a dopoledne vyjde v ČR výsledek běžného účtu a německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu, ve které shrne vše podstatné z posledních čtyř týdnů. Do výsledkové sezóny přispěje v Japonsku Nikon a v USA hospodářské výsledky zveřejní společnost Noble Energy. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Automobilka BMW hlásí nejlepší začátek roku ve své historii

Německá automobilka BMW hlásí rekordní vstup do nového roku, a to zejména díky silné poptávce v Číně. Firma v lednu meziročně zvýšila celosvětový prodej o téměř sedm procent na 163 288 vozů značek BMW, Mini a Rolls-Royce. To představuje nejlepší lednový výsledek v historii podniku.

6. Eurozóna a MMF prý dospěly k dohodě o společném postoji k Řecku

Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu se údajně dohodli na jednotném přístupu k silně zadluženému Řecku. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na představitele eurozóny. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.

7. Panama obvinila dva společníky advokátní kanceláře Mossack Fonseca z korupce

Dva hlavní společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca byli oficiálně vzati do vazby a obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii. Zakladatelé advokátní firmy, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panama Papers, Ramón Fonseca a Jürgen Mossack byli zadrženi ve čtvrtek kvůli riziku, že by se mohli pokusit utéct ze země, uvedlo panamské státní zastupitelství.

8. Orbán: Evropa loni zažila povstání proti politické korektnosti

Evropané, které umlčela politická korektnost a jejichž hlasu nikdo dlouho nenaslouchal, v loňském roce povstali. V tradičním projevu o stavu své země to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Znovu také obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že chce prostřednictvím podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

9. Fitch Slovensku potvrdila rating na stupni A+

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Rating podle agentury odráží mimo jiné solidní stav bankovního sektoru, členství země v eurozóně a její schopnost přilákat zahraniční investice.

10. Česká ekonomika loni vzrostla o 2,5 %, odhadují analytici

Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) podle nich v posledním čtvrtletí zrychlil na 0,8 %. Tahounem růstu byla nadále spotřeba domácností. Předloni české hospodářství přidalo 4,3 %. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí v úterý 14. února.

Ekonomickou úroveň ČR hodnotí pozitivně 71 % Čechů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

10 nejlepší reklam letošního Super Bowlu

První únorová neděle patřila ve Spojených státech Super Bowlu, události, která je neopakovatelným zážitkem nejen pro sportovní fanoušky, ale také pro milovníky televizních reklam. Jaké spoty letos zaujaly nejvíce?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat