Co musíte ráno vědět (14. července)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a USA, jak Řecko uzavřelo dohodu pět minut po dvanácté a který animovaný film získal stříbrnou medaili v zápase o nejúspěšnější premiérové víkendy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne optimisticky i díky dohodě Řecka s věřiteli

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným růstem, k němuž přispěla i dohoda o řešení řecké dluhové krize. Ta by měla jihoevropské zemi zajistit peníze potřebné k odvrácení platební neschopnosti a odchodu z eurozóny. Hlavní americké indexy v pondělí zakončily poblíž denních maxim a od začátku roku se opět pohybují v plusu. Index Dow posílil o 1,22 % na 17 977,68 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,11 % na 2 099,60 bodu a Nasdaq Composite přidal 1,48 % na 5 071,51 bodu. V plusu zakončily akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce se dařilo technologiím a sektoru základních materiálů, pouze do půl procenta přidaly energetika, veřejné služby a telekomunikace. Index volatility VIX spadl o 17,41 % na 13,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,44 %.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA jsou indikátory negativní, stejně jako v Evropě ale příslib řešení řecké krize bude znamenat vzpruhu pro trh

2. Evropské akcie zahájily týden úspěšně a prodloužily největší rally od roku 2011

Evropské akcie v pondělí rozšířily zisky a prodloužily největší rally od roku 2011, kterou zahájily v předešlém týdnu. Akcie v Portugalsku a Itálii za poslední čtyři obchodní dny připsaly více než 10 %. Trhy potěšilo uzavření dohody mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pondělí zpevnil o 0,97 %, francouzský CAC 40 o 1,94 % a německý DAX o 1,49 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal bezmála dvě procenta a za poslední čtyři obchodní dny připsal přes šest procent, což je jeho nejúspěšnější rally od roku 2011.

Dva akciové tipy od profesionálů z Fidelity pro druhou polovinu roku

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

3. Pražská burza v úvodu týdne přidala procento a index PX přeskočil hranici tisíce bodů

Index PX v pondělí připsal procento na 1 001,42 bodu. Burzu v pondělí podporovaly především banky - Erste Group Bank dosáhla největšího zobchodovaného objemu a zpevnila o 3 %, Komerční banka při o něco menším objemu připsala procento. Třetí největší objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie však zakončily mírně pod nulou. Akcie společnosti NWR odepsaly přes osm procent poté, co firma reportovala produkci a prodeje za druhé čtvrtletí. Produkce NWR za druhý kvartál vzrostla na 1,83 milionu tun z 1,78 milionu tun v prvním čtvrtletí. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 95 eur za tunu a společnost ho prodala 1,08 milionu tun. Naopak realizovaná cena energetického uhlí klesla na 49 eur za tunu z 56 eur v předchozím čtvrtletí a společnost ho prodala 685 tisíc tun.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

Rada pro české firmy: Svět není jen Evropská unie

4. Očekávané události

Úterý bude důležitými daty přímo nabité. V Německu, Španělsku, Itálii a Spojeném království vyjdou data o inflaci, k nimž Spojené království přidá index cen domů a index výrobních a maloobchodních cen a Německo výsledek průzkumu institutu ZEW, který ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. Zpráva posléze vyjde i pro celou eurozónu, která zveřejní ještě údaje o průmyslové výrobě. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen a údaje o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní v USA Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, Wells Fargo nebo Yum! Brands. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurosummit dospěl k dohodě s Řeckem, program ESM je připraven ke spuštění

Eurozóna se po náročném nedělním nočním jednání dohodla na dalším záchranném balíčku pro předlužené Řecko, který mu umožní zachovat si euro. Atény ale již ve středu musí začít se schvalováním prvních reforem, teprve poté formálně začnou rozhovory o pomoci. Řecký premiér Alexis Tsipras označil dohodu za tvrdou, zemi prý ale stabilizuje, vrátí k hospodářskému růstu a dluh restrukturalizuje. Předpokládá se, že za krátkodobou finanční výpomoc Řecku bude ručit i Česká republika, její případný podíl bude 1,13 %.

Jak se Řecko vyhnulo hyperinflaci

Jakou vlaječku zapíchneme do mapy řecké dluhové krize v těchto dnech?

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Řecko prodloužilo bankovní prázdniny i kapitálové kontroly

Řecké banky zůstanou prozatím i přes dohodu země s eurozónou uzavřené. Řekl to v pondělí agentuře Reuters nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí a odmítl říci, kdy se znovu otevřou. Podle jiného zdroje z bankovních kruhů nechala Evropská centrální banka limit nouzového financování (ELA) beze změny, takže banky v Řecku nemají čím pokrýt úbytek vkladů.

7. OPEC čeká příští rok vyrovnanější ropný trh

Globální trh s ropou by měl být příští rok více vyrovnaný. Spotřeba ropy v Číně a v rozvíjejících se zemích by měla stoupnout, naopak růst těžby ropy z břidlic v Severní Americe a dalších regionech by měl zpomalit. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu. Celosvětová poptávka po ropě má v roce 2016 stoupnout o 1,34 milionu barelů denně, letos se zvýší o 1,28 milionu barelů denně.

8. Babiš: Situace Řecka se bude opakovat, mělo by odejít z eurozóny

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. Za pár let se podle něj bude situace opakovat. Za řešení by považoval odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.

9. Vývoz z Číny v červnu nečekaně vzrostl, pokles dovozu zpomalil

Vývoz z Číny v červnu nečekaně ožil, dovoz však opět klesl, což posiluje očekávání, že vláda bude muset přijmout další opatření na podporu ekonomického růstu. Přebytek bilance běžného účtu se pak meziročně zvýšil o 47 % na 46,5 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil čínský celní úřad.

10. Tři ohniska možné krize, ale trhy jsou v klidu. Proč?

Finanční otřesy a krize, které nyní postihují tři země na třech různých kontinentech, provází nápadná nepřítomnost paniky na finančních trzích. Hrozba odchodu Řecka z eurozóny, těžký pád čínských akcií z rekordních maxim a možnost bankrotu Portorika, který by byl největší v americké historii, na trzích nevyvolaly takřka žádné projevy nákazy. To se diametrálně liší od situace na světových trzích po vypuknutí krize amerického hypotečního trhu v roce 2008 a řecké dluhové krize od roku 2010. Napsal to list The Wall Street Journal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mimoni zaznamenali v USA druhý nejúspěšnější premiérový víkend v historii

Ve spojených státech vešli o víkendu do kin Mimoni, spin-off populární série animovaných filmů Já, padouch. Vydělali 115,2 milionu dolarů, čímž si připsali druhý nejúspěšnější premiérový víkend mezi animovanými filmy v historii, hned za Shrekem Třetím, který o prvním víkendu utržil 121,6 milionu dolarů. Producent filmu Chris Meledandri tak opět dokázal, jak výnosná dokáže být pro studio The Universal and Illumination Entertainment jeho schopnost vyrobit animovaný film při relativně nízkém rozpočtu. Mimoni stáli například 74 milionů dolarů, což je o dost méně oproti průměrným rozpočtům studií Pixar a DreamWorks Animation na animované filmy, které se pohybují kolem 100 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat