Co musíte ráno vědět (14. července)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a zámoří, jak brexit ovlivní zájem USA uzavřít s EU dohodu TTIP a kde daňoví úředníci stíhající neplatiče až do moře? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, závěrečný růst byl ale kosmetický

Americké akcie ve středu znovu zpevnily, a indexy Dow a S&P 500 tak opět posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Růst benchmarků již ale nebyl příliš výrazný, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel v mínusu. Nákupy akcií v minulých dnech podporovaly příznivá páteční zpráva z amerického trhu práce, podle které v USA v červnu vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo, zmírnění politického napětí v Japonsku a v Británii a vyhlídky na nová podpůrná opatření ze strany centrálních bank. Ve středu ale akciový trh podkopalo obnovení propadu cen ropy. Náladu investorů nedokázala výrazně zvednout ani zpráva Fedu zvaná Béžová kniha, v níž centrální banka konstatovala, že v americké ekonomice stále nejsou patrné známky budoucího růstu inflace, které by ospravedlnily zvyšování úroků. Dow posílil o 0,13 % na nové zavírací maximum 18 372,12 bodu a širší index S&P 500 přidal 0,01 % na nové zavírací maximum 2 152,43 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,34 % na 5 005,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,76 % na 13,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,469 %. Historická intradenní maxima posunuly Dow na 18 390,16 bodu a S&P 500 na 2 156,45 bodu. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a sektoru veřejných služeb. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a technologické odvětví.

3 býčí grafy: S&P 500 je na historickém rekordu. Cesta k 2 500 bodům je otevřená, věří expert

Dláždí brexit cestu k United States of Trumperica?

2. Evropské akcie ve středu kolísaly mezi ziskem a ztrátou

Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní růst a skončily převážně v mínusu. Investoři dále očekávají globální uvolnění měnové politiky, spekuluje se o možném čtvrtečním snížení úrokových sazeb ze strany Bank of England, vyhlíží se fiskální a monetární stimuly v Japonsku a také opožděné zvyšování sazeb v USA. Trhy také netrpělivě očekávaly jmenování britské premiérky, kterou se stala bývalá ministryně vnitra Theresa Mayová. Její středeční jmenování by mělo snížit nejistotu na politické scéně. Regionální evropský index STOXX Europe 600 se celý den pohyboval v plusu, v závěru seance se však propadl do negativního pásma a odevzdal 0,13 %. Londýnský FTSE 100 ve středu kolísal mezi ziskem a ztrátou, nakonec odepsal 0,15 % na 6 670,40 bodu. Francouzský CAC 40 po více než 3% kombinovaných ziscích z předchozích dvou dnů stoupl o 0,09 % na 4 335,26 bodu a německý index DAX ztratil 0,33 % na 9 930,71 bodu.

Ještě větší Too Big to Fail? Tyto evropské banky jsou podle analytiků nejžhavějšími kandidáty na akvizici

3. Pražská burza ve středu mírně ztratila, dolů ji táhly akcie O2

Pražská burza nenavázala na zisky z předchozích dvou dnů a index PX ve středu odepsal 0,14 % na 826,17 bodu. Na své letošní minimum během dne spadly akcie operátora O2 Czech Republic. Ztratily také rakouské finanční tituly. Úspěšný den zažily ČEZ a Komerční banka. O2 Czech Republic odepsala 2,44 % na 200 Kč, a v červených číslech tak skončila již pátý den v řadě. Cena 200 Kč za akcii přitom představuje nejnižší závěrečnou cenu od konce loňského srpna. Erste Group Bank klesla o 0,71 % na 556 Kč. V záporném pásmu skončily rovněž pojišťovna VIG se ztrátou 1,92 %, MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry odepsaly 1,56 %, a Kofola ČeskoSlovensko, která při malém zobchodovaném objemu odevzdala 1,15 %. Elektrárenská společnost ČEZ si ve středu připsala 0,98 %, akcie Komerční banky zpevnily o 1,13 %. Se ziskem zakončily středeční seanci rovněž Philip Morris ČR a CME. Tabákový výrobce získal 0,59 %, mediální společnost posílila o 1,9 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve Francii se ve čtvrtek kvůli připomínce pádu Bastily nebude obchodovat. V Austrálii vyjde série dat z trhu práce, v Evropě budou dopoledne zveřejněny švýcarské indexy výrobních a dovozních cen. Zasedá britská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Jednání na sebe poutá neobvyklou pozornost, neboť se po odhlasování britského vystoupení z EU spekuluje o snížení základní úrokové sazby z 0,5 % na 0,25 %. Odpoledne vyjdou v USA index výrobních cen a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kanada zveřejní index cen nových domů a k večeru veřejně vystoupí šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Co čeká trhy během celého týdne, najdete včetně odhadů analytiků v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně klesla o 1,2 % po dubnovém revidovaném růstu o 1,4 % (revidováno z +1,1 %), trh očekával 0,8% pokles

Meziročně se produkce průmyslu zvýšila o 0,5 % po dubnovém revidovaném růstu o 2,2 % (revidováno z +2,0 %), trh očekával 1,4% růst. Za poklesem stojí především prudký propad produkce energií. Středeční údaje evropského statistického úřadu Eurostat naznačují, že ekonomika zemí eura po dubnovém zvýšení průmyslové produkce ztratila na síle. Oproti dubnu klesla produkce ve všech sledovaných kategoriích, nejvíce pak v energetice, kde se snížila o 4,3 %.

6. Riziko pomalejšího růstu ve střední Evropě po brexitu roste

Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Podstatnější podle ní ovšem je, že rozhodnutí o takzvaném brexitu zde může zvýšit politickou nejistotu na několika frontách. "Země Visegrádu (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko), ale také země jihovýchodní Evropy jako Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko mohou mít obavy z většího vlivu zemí eurozóny, především Francie a Německa, což by dále komplikovalo politické rozhodování v rámci EU," stojí ve zprávě.

7. EU a Čína se dohodly na vzniku pracovní komise kvůli oceli

Pracovní skupina bude sledovat a prověřovat údaje o čínském vývozu a dovozu oceli. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v závěru dvoudenního summitu EU-Čína prohlásil, že skupina zjistí, zda rozhodnutí přijatá čínskou vládou je možné "skutečně ověřit". "Chceme kontrolovat čísla," uvedl Juncker podle webu euobserver.com. Šéf unijní exekutivy podle agentury AP rovněž řekl, že existuje jasné pojítko mezi nadměrnými kapacitami v čínské výrobě oceli a přidělením statusu tržní ekonomiky Číně.

8. Produkce ropy kartelu OPEC v červnu stoupla na osmileté maximum

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla produkce ropy zemí sdružených v OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) nejvyšší úrovně za posledních 8 let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předchozích měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.

9. Brexit dle analytika neovlivní zájem USA uzavřít s EU dohodu TTIP

Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS). Pelkmans připomněl, že představitelé EU i USA již dříve deklarovali, že přinejmenším detailní koncept smlouvy by chtěli mít hotový do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, který Bílý dům opustí příští rok v lednu. "A v té době nebude v žádném případě brexit dokonanou věcí," řekl novinářům bývalý poradce Evropské komise či Světové banky.

10. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA pokračuje v expanzi, inflace ale stále neroste

Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Řecké berní inspektorky berou svou práci vážně

Neunikne nám ani ta nejmenší rybka - to by mohlo být nové heslo řeckých daňových úředníků stíhajících neplatiče. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila čínská masérka, za kterou skočila do moře daňová úřednice v bikinách na východě ostrova Rhodos. Číňanka na pláži poskytovala masáže turistům, aniž na to měla odpovídající licenci a odváděla daně, napsal list The Times. A aby toho nebylo málo, kdykoli se jí přišli úředníci ptát na povolení k provozování živnosti, skočila do moře, odplavala od břehu a čekala, až odejdou. Policisté se do stíhání plavecky zdatné masérky odmítli zapojit a pobřežní hlídka tvrdila, že je žena mimo jejich pravomoc, protože se zjevně netopí. A proto do akce nastoupila daňová úřednice, která se převlečením do bikin přestrojila za turistku, a jakmile bylo potřeba, skočila za masérkou do moře a přiměla ji vrátit se na břeh. Žena se prý nijak nebránila; na břehu byla zadržena a čeká ji pokuta za nelegálně poskytované služby.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat