Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a zámoří, kdo získal Nobelovu cenu za ekonomii a co všechno se dá dělat na Twitteru? To vše musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA ve sváteční den ztrácely, cena ropy spadla na čtyřleté minimum

Spojené státy jako každý druhý čtvrtek v říjnu slavily Kolumbův den. Dluhopisový trh byl zavřený, akciové trhy však obchodovaly a po strmém poklesu v závěru seance zakončily den hluboko v červených číslech. Dow odepsal 1,35 %, S&P 500 1,65 % a technologický Nasdaq 1,46 %. Všechny společnosti v indexu Dow ztrácely. Kolem nuly se pohybovaly cenné papíry společností Visa a JPMorgan, výrazně naopak ztrácely akcie firem Merck, Walt Disney a American Express. Index S&P 500 v pondělí uzavřel pod 200denním klouzavým průměrem a Nasdaq se nachází už 8,6 % pod vrcholem, kterého dosáhl v září.

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

2. Evropské akcie zahájily týden rozpačitě, investoři jsou po předchozím výprodeji opatrní

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly kolem nuly kvůli obavám z globálního růstu i nejistotě plynoucí z plánovaného programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,12 % a německý DAX 0,27 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,02 % poté, co si minulý týden připsal 4% ztrátu. Dařilo se především sektoru základních materiálů, solidně si vedly i automobilky. Ztrácely naopak maloobchod a média.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,19 % na 949,75 bodu. Více než polovinu objemu představovaly akcie společnosti ČEZ, které ztratily přes procento. Nedařilo se ani Komerční bance, jejíž cenné papíry oslabily o 0,62 %. Naproti tomu Erste Group Bank posílila o 2,17 %. Výraznějšího objemu dosáhly i akcie O2 C.R., které odevzdaly 2,30 %, a ztrácela i tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,93 %).

Technická analýza: ČEZ, Erste, WTI, zlato

4. Očekávané události

V úterý žádná podstatná makrodata ve Spojených státech nevyjdou, trhy si to však vynahradí záplavou hospodářských výsledků firem za třetí čtvrtletí. Čísla zveřejní například banky JPMorgan, Wells Fargo nebo Citigroup, přidají se Intel, Johnson & Johnson nebo ruský Gazprom. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Evropa bude v úterý na makrodata bohatší. Dozvíme se, jaká je ekonomická nálada v Německu podle institutu ZEW (odhad říjen očekávání: 0 bodů, září: 6,9 bodu, odhad říjen současná situace: 16 bodů, září: 25,4 bodu), Francie zveřejní údaje o inflaci (srpen: 0,5 % meziměsíčně) a stav běžného účtu (červenec: -2,2 miliardy EUR). Spojené království rovněž odhalí index spotřebitelských cen (odhad září meziročně: 1,4 %, srpen: 1,5 %, odhad září meziměsíčně: 0,2 %, srpen: 0,4 %) a přidá index výrobních cen (odhad září meziročně: -0,3 %, srpen: -0,3 %, odhad září meziměsíčně: -0,1 %, srpen: -0,1 %). Eurostat vydá zprávu o průmyslové produkci (odhad srpen meziročně: -0,9 %, červenec: 2,2 %, odhad srpen meziměsíčně: -1,7 %, červenec: 1,0 %). Zjistíme také, jak je na tom běžný účet České republiky (odhad srpen: -17,60 miliardy Kč, červenec: -14,31 miliardy Kč). V noci na úterý budou zveřejněny i přímé zahraniční investice v Číně (odhad září meziročně: -14 %, srpen: -14 %). Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghiho plán kvantitativního uvolňování podle ekonomů nebude stačit. Trh chce více informací

Nová strategie Maria Draghiho pro boj s nízkou inflací v eurozóně podle průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy nebude dostatečná. Více než 60 % respondentů měsíčního průzkumu se domnívá, že Draghiho plán navýšit rozvahu Evropské centrální banky na objem z roku 2012 nebude dostačující. Stále větší část expertů si myslí, že se ECB bude muset uchýlit k nakupování vládních dluhopisů zemí eurozóny ve větším objemu.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

6. Rusko a Čína se dohodly na dodávkách zemního plynu

Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 miliard dolarů.

7. Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí

Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí. Při odchodu dostanou šest měsíčních platů. Jde hlavně o pracovníky kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. V pondělí to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. OKD má nyní přes 11 000 vlastních zaměstnanců. "Cílem je zefektivnit fungování OKD a vytvořit štíhlejší firmu, jejíž podnikání bude udržitelné a konkurenceschopné i při současných mimořádně náročných podmínkách na světových trzích s černým uhlím, kde se ceny koksovatelného uhlí za poslední tři roky zřítily o dvě třetiny," uvedl Síbrt.

8. Nobelovu cenu za ekonomii získal Francouz Jean Tirole za analýzu tržní síly

Nobelovu cenu za ekonomii získal Jean Tirole za práci pojednávající o tom, jak pochopit a regulovat odvětví, v nichž figuruje několik mocných firem. Tirole získá odměnu v přepočtu 1,1 milionu dolarů.

9. Ukrajina podle ministra financí další peníze od MMF nepotřebuje

Současný úvěrový program v objemu 17 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu pro Ukrajinu by měl být postačující, pokud nedojde k významnému zhoršení konfliktu s proruskými separatisty. Novinářům to v pondělí řekl ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak. Současně rezolutně vyloučil restrukturalizaci dluhu, kterou podle některých analytiků země potřebuje, aby se vyhnula bankrotu.

10. S&P: Šance na zhoršení ratingu Německa je menší než jedna ku třem

Německá ekonomika zpomaluje, recesi se jí však letos podaří odvrátit. Riziko, že by v příštích dvou letech přišla o nejvyšší rating, je nyní nižší než jedna ku třem. Řekl to v pondělí ředitel oddělení ratingů agentury Standard & Poor's Moritz Krämer. Varoval přitom, že výhled ratingů zemí eurozóny zřejmě v současnosti neodráží riziko toho, že se ekonomika eurozóny vyvíjí hůře, než se čekalo.

Bonus

Uživatelé Twitteru ve Francii budou zřejmě moci tweetovat peníze

Jedna z největších francouzských bank začne spolupracovat se společností Twitter, aby umožnila svým klientům posílat peníze prostřednictvím zpráv na této komunikační síti, takzvaných tweetů. Krok finanční společnosti Groupe BPCE se kryje se snahou internetové společnosti, která se snaží proniknout do světa on-line plateb a zajistit si další zdroj příjmů. Banka a Twitter by novou službu měly představit v úterý v Paříži, informovala agentura Reuters.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat