Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak dopadlo obchodování v ČR i ve světě, před čím varuje Carl Icahn a kdo může směle konkurovat komiksové hrdince Barbarelle? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily, Dow je letos opět v plusu

Akciové indexy v USA ve středu rostly především díky biotechnologickým akciím a cenným papírům leteckých společností. Jde o třetí růstový den z posledních čtyř. Dow posílil o 0,54 % na 16 650,71 bodu, S&P 500 vzrostl o 0,67 % na 1 946,72 bodu a Nasdaq zpevnil o 1,02 % na 4 434,13 bodu. Do popředí se po čase dostaly biotechnologické společnosti jako Vertex Pharmaceuticals (+3,9 %) nebo Biogen (+3 %). Dařilo se i leteckým společnostem, jejichž akcie zdražovaly díky vyšším oznámeným zásobám ropy v USA. Z indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejlépe na tom byly technologický a zdravotnický sektor.

Tržní expert věští akciím výrazný růst. Býk bude prý vládnout celé desetiletí, S&P 500 zamíří ke 3 400 bodům

Dluhopisový expert: Kvantitativní uvolňování Fedu se může vrátit kolem roku 2020

2. Evropské akcie ve středu zpevňovaly díky výsledkům evropských firem

Evropské akcie ve středu posílily díky výsledkové sezóně. Německá společnost E.ON či švýcarská Swiss Life Holding reportovaly výsledky, které trhy příjemně překvapily. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,37 %, francouzský CAC 40 o 0,78 % a německý DAX o 1,43 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,56 %, nejlépe si vedly síťové odvětví, chemický sektor a banky, ztrácel naopak sektor základních materiálů a ropný sektor.

Kdy bude na jihu Evropy lépe? Možná už je, i když mimo statistiky

Koho pošlou ruské odvetné sankce do recese?

3. Pražská burza ve středu připsala přes procento

Index PX ve středu zpevnil o 1,16 % na 968,72 bodu. Více než polovinu objemu ve středu zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které připsaly bezmála 2 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla Komerční banka se ziskem 1,19 % a dařilo se i druhé bankovní emisi, Erste Group Bank, která zpevnila o 1,48 %. Výrazně naopak ztrácely akcie těžařské NWR, které oslabily o 5 % na 3,80 Kč. Mediální CME odevzdala 2,83 % a Unipetrol zlevnil o 0,75 %. Zbývající tituly se pohybovaly v zisku.

Je na tom česká ekonomika lépe než před krizí?

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek Spojené státy zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí: 289 tisíc nových a 2,518 milionu pokračujících) a přidají vývozní a dovozní ceny. Eurozóna odhalí předběžný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí (odhad: mezikvartálně -0,1 %, meziročně +0,7 %, předchozí: mezikvartálně +0,2 %, meziročně +0,9 %), stejně jako Německo (odhad: mezikvartálně +0,1 %, meziročně +1,5 %, předchozí: mezikvartálně +0,8 %, meziročně +2,5 %), Francie (odhad: mezikvartálně +0,1 %, předchozí: mezikvartálně 0 %, meziročně +0,7 %) a Česká republika (odhad mezikvartálně: +0,2 %, předchozí: +0,4 %). Evropský statistický úřad Eurostat k tomu přidá zprávu o vývoji inflace (odhad červenec meziročně: +0,4 %, meziměsíčně: -0,6 %, červen meziročně: +0,5 %, meziměsíčně: +0,1 %). Hospodářské výsledky zveřejní například Wal-Mart, J.C. Penney, RWE nebo Lenovo. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Polská ekonomika sklouzla poprvé za tři desetiletí do deflace

Polsko vstoupilo poprvé za nejméně tři desetiletí do deflace, tedy všeobecného poklesu cen. Spotřebitelské ceny se v červenci v meziročním srovnání snížily celkově o 0,2 %, oznámil ve středu polský statistický úřad. Deflační trend se v příštích měsících podle ekonomů ještě prohloubí kvůli tlaku na pokles cen potravin pod vlivem ruského zákazu dovozu.

6. Nezaměstnanost v Británii opět klesla, mzdy ale rostly pomalu

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii za tři měsíce do konce června opět klesla a přiblížila se šestiletému minimu. Mzdy ale rostly nejpomaleji za posledních 13 let. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil tamní statistický úřad. Britská centrální banka mezitím snížila odhad letošního růstu mezd na polovinu a naznačila, že není potřeba spěchat se zvyšováním úrokových sazeb, které jsou už delší dobu na rekordně nízké úrovni.

7. Rosengren (Fed): Je potřeba si více posvítit na makléřské praktiky

Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren si ve svém projevu na středeční konferenci postěžoval na nedostatečnou regulaci makléřského podnikání. Uznal sice, že jsou makléři důležití pro tržní infrastrukturu, ale zároveň podle něj dokážou odstartovat zběsilé stahování likvidity, které může destabilizovat finanční systém.

8. Řecká ekonomika ve čtvrtletí klesla nejpomaleji od začátku recese

Řecká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla nejpomalejším tempem od začátku hospodářské recese v roce 2008. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o pouhých 0,2 % po propadu o 1,1 % v předchozích třech měsících.

9. Icahn: Ocitli jsme se uprostřed obrovské bubliny, která stále roste

Carl Icahn už dříve vyjadřoval obavy z chování Fedu a jeho vlivu na akciové trhy. Před měsícem prohlásil, že je ohledně akcií "velmi nervózní", a nyní už se podle jeho názoru nacházíme uprostřed "obrovské akciové bubliny, která stále roste". Navíc se Icahn obává rostoucího nepoměru v rozdělení příjmů mezi chudými a bohatými lidmi ve Spojených státech, který podle průzkumu dosáhl rekordu. Zároveň současný systém podle něj chrání průměrné ředitele firem, kteří podniky vedou špatně, což nepomůže ekonomickému oživení země.

Bonus

Vesmírné hudební video, které pobavilo vědeckou komunitu

Jsou hudební videa, která berou sci-fi vážně, jsou videa s dobrým konceptem, a pak jsou videa, která jsou vědecky tak mimo, že je sdílejí i sami vědci na sociálních sítích. Počkejte na 1:50, kdy Arianě Grande vyletí rakety z prsou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat