Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, jaké problémy vidí v americké ekonomice držitel Nobelovy ceny a jak si spravit reklamní reputaci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posilovaly. Banky překvapily lepšími výsledky

Americké akcie v úterý zahájily obchodování v plusu a index S&P 500 se vzpamatovával z výrazného pondělního propadu, který byl vůbec největší za poslední dva měsíce. Banky JPMorgan Chase a Wells Fargo trhy příjemně překvapily lepším ziskem a investoři příznivě přijali i data o vývoji maloobchodních tržeb, jejichž tempo růstu sice v prosinci mírně zpomalilo, výsledek ale překonal očekávání analytiků. Dow posílil o 0,71 % na 16 373,86 bodu, širší S&P 500 přidal 1,08 % na 1 838,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,69 % na 4 183,02 bodu. Nejvíce se v úterý dařilo technologickým titulům a sektoru zdravotnictví. Nejslabší výkonnost naopak předvedl sektor služeb, který posílil pouze o desetinu procenta.

15 let překonával trh. Nyní prozrazuje, co letos čekat od akcií

2. Evropské akcie v úterý kolísaly, obchodování však zakončily mírně v plusu

Většina evropských akcií v úterý posilovala jen mírně poté, co v pondělí regionální index uzavřel na nejvyšší hodnotě od května 2008. V úterý se Stoxx Europe 600 pohyboval kolem nuly, v závěru však mírně posiloval. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,14 %, francouzský CAC 40 o 0,26 % a německý DAX o 0,32 %. Nejvíce se dařilo síťovému odvětví a sektorům telekomunikací a médií, ztrácely naopak technologický sektor, finanční služby a realitní společnosti.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci se těší na nové rekordy

Ekonomové na nože: Je eurokrize za námi, nebo se vlastně nic nezlepšilo?

3. Pražská burza v úterý obrátila do mínusu

Index PX v úterý odepsal 0,47 % na 1 022,99 bodu. Nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, která podražila o více než procento na 4 520 Kč, ale v závěrečné aukci ji předehnal ČEZ, který zlevnil o 0,75 % na 540 Kč. Erste Group Bank se nedařilo, ztratila 0,61 % na 780,20 Kč. V závěrečné aukci si zisk jednoho procenta připsaly akcie developera Orco. Přes procento ztrácely cenné papíry společností CETV (-2,28 %), NWR (-1,85 %) a pojišťovny VIG (-1,73 %), v závěrečné aukci se do červených čísel propadla i firma Unipetrol (-1,48 %). Koruna vůči euru v úterý kolem 16.30 oslabovala o 0,16 % na 27,40 EUR/CZK.

ČS: Lednová akciová strategie pro české akcie (+ bonus)

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index cen výrobců, stejně tak Česká republika. Fed vydá Béžovou knihu, navíc vystoupí jeho zástupci Charles Evans a Dennis Lockhart. Německo odhalí neočištěný HDP za loňský rok a eurozóna obchodní bilanci. Výsledková sezóna pokračuje například čísly Bank of America nebo Sberbank. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika neoživuje, potřebuje fiskální stimul, tvrdí držitel Nobelovy ceny Stiglitz

Podle ekonoma Josepha Stiglitze americká ekonomika neoživuje, přestože vykazuje známky růstu. Po letech nijakého růstu v loňském roce sice začalo hospodářství Spojených států nabírat rychlost, HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl o 4,1 %, nejrychleji od září 2011, podle Stiglitze ale stále existuje důvod k obavám. Jaký?

6. Kongres USA opět odmítl žádost na přesun financí pro MMF

Američtí zákonodárci se opět nedohodli na přesunu peněz poskytovaných Spojenými státy Mezinárodnímu měnovému fondu. Přesun prostředků je součástí širší dohody z roku 2010, která má změnit hlasovací sílu rozvíjejících se tržních ekonomik v rámci MMF. Dokud USA změny neschválí, nemůže být tato reforma zavedena.

7. Výjimky pro limity na bankéřské bonusy prosazované EBA budou možná vetovány evropskými zákonodárci

Politici proti oslabení zákona omezujícího přehnané odměny bankéřů hodlají tvrdě bojovat. Pokud členové Evropského parlamentu najdou v návrhu Evropské komise mezery, využijí práva veta. Evropská bankovní autorita (EBA) minulý měsíc komisi doporučila, aby umožnila výjimky u některých bankéřů vydělávajících přes milion eur ročně. Zákon Evropské komise je cílen na omezení bonusů bankéřů od dvojnásobného platu.

8. Inflace ve Spojeném království v prosinci zpomalila na 2 % meziročně, dosáhla cíle Bank of England poprvé od listopadu 2009

Tempo inflace ve Spojeném království v prosinci meziročně zpomalilo na 2 % z listopadových 2,1 %, ačkoli se očekávala stagnace. Meziměsíčně ceny ve Spojeném království vzrostly o 0,4 %, trh počítal s 0,5% růstem. Jádrová inflace rovněž zpomalila - na 1,7 % z listopadových 1,8 % -, ačkoli se čekala stagnace. Inflace se tak poprvé od listopadu 2009 setkala s cílem Bank of England.

9. Zlato zdraží k 1 280 USD kvůli špatným americkým datům z trhu práce

Zlato pravděpodobně bude nadále sklízet zisky díky přesunu investorů do bezpečí v důsledku překvapivě slabých prosincových dat z amerického trhu práce. Drahý kov by měl rozšířit zisky z měsíčního maxima vzhledem k tomu, že akcie ztrácejí půdu pod nohama. Ukázal to poslední průzkum sentimentu CNBC na trhu se zlatem.

10. Těžební koncern Shell se možná zbaví majetku za miliardy dolarů

Nadnárodní energetický koncern Royal Dutch Shell by v příštích dvou letech mohl prodat majetek v hodnotě 15 miliard dolarů, a to včetně několika ropných nalezišť v Severním moři. S odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký společnosti o tom v úterý informoval list Financial Times. Shell i jiné ropné firmy se potýkají s rostoucími náklady a stále častěji čelí tlaku investorů, aby omezily výdaje.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Všechno je možné. I napravení reklamní reputace

Kdo si pamatuje reklamu na králíčka Duracell, který chodil a chodil a chodil a lezl všem na nervy? Neděste se, výrobce baterií Duracell ve spolupráci se společností Saatchi & Saatchi New York tentokrát vytvořil opravdu dobrou reklamu v hlavní roli s hluchým fotbalistou Derrickem Colemanem. Tématem je vnitřní síla.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat