Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v Evropě i zámoří, co čeká současný býčí trh a jak padají rekordy na aukcích se šperky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek při velmi nízké aktivitě investorů pokračovaly v sestupu z historických maxim

Americké akcie se v úvodu čtvrtečního obchodování pohybovaly mírně v mínusu a během první poloviny obchodování své ztráty dále prohlubovaly. Indexy Dow a S&P 500 tak pokračovaly v poklesu ze svých historických maxim, na která vystoupily během úterý. Pro investory byly velkým zklamáním zejména hospodářské výsledky maloobchodního řetězce Wal-Mart, které na úrovni zisku i tržeb zaostaly za odhady trhu. V druhé polovině obchodování se pokles trhů zastavil a akcie začaly mírně posilovat, z červených čísel se již ale dostat nedokázaly. Dow oslabil o 1,01 % na 16 446,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,94 % na 1 870,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,76 % na 4 069,29 bodu. Ztráty zasáhly všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily tituly ze sektoru základních materiálů, akcie z odvětví financí a emise ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Na trhy během dne dorazila série makrodat. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu do 10. května o 24 tisíc na 297 tisíc, nejníže od května roku 2007. V souladu s odhady dopadla inflace, která v USA v dubnu dosáhla tempa 0,3 % meziměsíčně (odhad: +0,3 %, březen: 0,2 %) a 2 % meziročně. Dále byly zveřejněny květnové indexy cen domů NAHB, aktivity filadelfského Fedu a podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index).

S těmito akciemi se vyplatí vsadit proti stádu

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slabších datech o vývoji HDP zamířily do červených čísel

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely v mínusu poté, co z eurozóny přišla slabší čísla o vývoji hrubého domácího produktu. Náladu investorů nedokázala zvrátit ani druhá zpráva, podle které v dubnu inflace v zemích platících eurem zrychlila v souladu s odhady na 0,7 %. Britský FTSE 100 oslabil o 0,55 %, německý DAX klesl o 1,01 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,25 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,47 % na 3 163,22 bodu. Největší ztráty zaznamenaly akcie bank, firem ze sektoru stavebnictví a společností z odvětví dopravy a cestovního ruchu. V zelených číslech se naopak navzdory nepříznivému sentimentu na trzích dokázaly udržet sektory potravin, spotřebního zboží a maloobchodu. Eurozóna v prvním čtvrtletí co do tempa hospodářského růstu zaostala za odhady. Expanze ekonomiky zemí platících eurem v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zrychlila na 0,9 % meziročně z 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku. Odhady ale čekaly růst o 0,2 procentního bodu vyšší. Hospodářství Francie stagnovalo a hrubé domácí produkty Itálie, Nizozemska a Portugalska nečekaně klesly. Mezikvartálně ekonomika eurozóny expandovala pouze o 0,2 %, o polovinu méně, než se čekalo. Čtvrteční data tak vyvíjejí další tlak na Evropskou centrální banku, aby na červnovém zasedání rozhodla o rozšíření podpory pro ekonomiku regionu.

Evropa a my: Stavíme se do pozice těch, kterých se dění v EU netýká, a pak na to doplácíme

3. Pražská burza ve čtvrtek prohlubovala ztráty, objem obchodování byl podprůměrný

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,66 % na 981 bodů. Nejobchodovanější akcií dne byla netradičně Erste Group Bank, která oslabila o více než 2,5 %. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, jejíž akcie ztratily 0,35 %, a třetím nejčastěji obchodovaným titulem byla Komerční banka se ziskem 0,81 %. Kolem 0,8 % naopak ztrácely Telefónica C.R. a developerská společnost Orco. Největší ztráty postihly akcie mediální CME, která odevzdala téměř 4 %, a o více než procento oslabila i pojišťovna VIG. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ve čtvrtek reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky posílením o 0,55 %.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

Pátek bude z hlediska makrodat klidnější. Spojené státy zveřejní zahájenou výstavbu za duben (odhad: 985 tisíc, březen: 946 tisíc) a vydaná stavební povolení a Michiganská univerzita přinese předběžné výsledky průzkumu spotřebitelské důvěry za květen (odhad: 84,5 bodu, duben: 84,1 bodu). Eurozóna odhalí obchodní bilanci (odhad: +16 miliard eur) a v noci na pátek se dozvíme, jak dopadla průmyslová výroba v Japonsku v březnu. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs: Tento býčí trh má před sebou ještě dlouhou cestu

Někteří investoři se začínají obávat předraženosti akcií a jejich valuací, analytička z Goldman Sachs Sheila Patelová se však domnívá, že současný býčí má ještě kam pokračovat. "Myslím si, že stále existují místa, kde můžete najít hodnotu," řekla ve středu v rozhovoru pro televizní stanici CNBC.

Akciová rally může pokračovat, klíčový faktor stále podporuje trh

Sell in May. A rychle na nákupy!

6. Ukrajina je prý ochotna zaplatit za ruský plyn čtyři miliardy USD

Ukrajina je připravena zaplatit do konce tohoto měsíce Rusku za dodávky plynu čtyři miliardy dolarů. Prohlásil to ve čtvrtek náměstek ukrajinského ministra energetiky Ihor Diděnko. Kyjev ale pro výpočet této částky použil nižší cenu, než jakou po Ukrajině požaduje Moskva.

Fico: Putin Evropě hrozí zastavením dodávek plynu

7. EBRD přijala mezi své členy Libyi, poskytne peníze Kypru

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve čtvrtek schválila přijetí Libye mezi své členy. Na svém zasedání ve Varšavě zároveň odsouhlasila dočasné poskytovaní finančních prostředků Kypru, který by tak podle agentury Reuters mohl během příštích šesti let získat až 700 milionů eur.

8. Eurokomisař Oettinger odmítá společné evropské nákupy plynu

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger nesouhlasí s návrhem na vytvoření energetické unie, která by zajistila společný nákup plynu pro všechny členy EU. Řekl to v rozhovoru, který ve čtvrtek přinesl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Oettingera by se mělo jednotné ceny plynu v Evropské unii dosáhnout pomocí tržních mechanismů, vyzval proto k dokončení vnitřního trhu s energií a k dobudování energetické infrastruktury.

9. Ekonomika eurozóny podle předběžných dat v prvním čtvrtletí expandovala tempem 0,9 % meziročně

Expanze ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí podle předběžných dat zrychlila na 0,9 % meziročně z 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku (odhad: 1,1 %). Mezikvartálně HDP vzrostl o 0,2 %, čekal se růst o 0,4 % po 0,2 % v předchozím čtvrtletí. V celé EU HDP v prvním kvartále vzrostl o 0,3 % mezičtvrtletně (0,4 % v 4Q2014) a o 1,4 % meziročně (1,0 % ve 4Q2014)

Inflace v eurozóně v dubnu zrychlila na 0,7 % z 0,5 % v březnu

10. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala meziročně o 2 %, mezikvartálně stagnovala

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,0 %, tedy nejvíce za téměř tři roky. O jeho zvýšení se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP nezměnil.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Aukční síň Sotheby's udržela rekord ve výtěžku z prodeje šperků pouhý den

Aukční síň Christie's oznámila, že v Ženevě prodala šperky za rekordních 154,2 milionu dolarů včetně největšího bezkazového modrého diamantu na světě. Takzvaný "The Winston Blue", 13,22karátový diamant ve tvaru hrušky, se prodal za 23,8 milionu dolarů a stanovil světový aukční rekord 2 milionů dolarů na karát pro modrý diamant. Diamantová brož od Cartiera z roku 1912 byla prodána za 17,5 milionu dolarů, což je o 660 % více než její cena v aukci v roce 1991. Aukční síň Sotheby's tak s úterním výtěžkem 141,5 milionu dolarů za aukci šperků udržela světový rekord pouhý den.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat