Co musíte ráno vědět (16. ledna)

Jak akcie uzavřely středeční obchodování, jaké plány má ČEZ s jadernou elektrárnou Dukovany a co na vás může bafnout z kočárku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily díky lepšímu výhledu ekonomiky a dobrým výsledkům. S&P 500 smazal letošní ztráty a překonal rekord

Index Dow posílil o 0,67 % na 16 482,97 bodu, index S&P 500 překonal intradenní maximum, když dosáhl na 1 850,7 bodu. Nakonec uzavřel o 0,52 % silnější než v úterý na 1 848,38 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,76 % na 4 214,88 bodu a je nejvýše za 13 let. Investory potěšilo zlepšení výhledu růstu světové ekonomiky od Světové banky i hospodářské výsledky Bank of America, která po úterních číslech JPMorgan a Wells Fargo také ohlásila zisk, který překonal odhady. Fed ve své pravidelné zprávě o stavu ekonomiky potvrdil, že pokračuje mírné oživení, v některých oblastech dokonce zrychluje.

15 let překonával trh. Nyní prozrazuje, co letos čekat od akcií

2. Evropské akcie ve středu posilovaly. Itálie se vrátila do dob před krizí

Evropské akcie ve středu rozšiřovaly předchozí zisky a regionální index Stoxx Europe 600 se dotkl nejvyšší hladiny za posledních šest let. Na předkrizové hodnoty se vyšplhal také italský FTSE MIB. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,78 %, francouzský CAC 40 o 1,35 % a německý DAX o více než dvě procenta. Italský FTSE MIB připsal 1,60 % a uzavřel nad hladinou 20 000 bodů. Nejvíce se dařilo automobilkám, bankám a sektoru základních materiálů, jediný sektor indexu Stoxx Europe 600, který zakončil den mírně pod nulou, byl potravinářský.

Ekonomové na nože: Je eurokrize za námi, nebo se vlastně nic nezlepšilo?

3. Pražská burza ve středu zpevnila o více než procento

Index PX ve středu posílil o 1,24 % na 1 035,72 bodu. Nahoru burzu ve středu táhly především akcie Erste Group Bank, s nimiž makléři obchodovali nejčastěji a vyhnali jejich cenu o 2,77 % výše, tedy nad 800 Kč. Dařilo se však i mediální CETV (+6,20 %), pojišťovně VIG (+2,64 %), uhelné NWR (+2,51 %) a developerovi Orco (+3,01 %). Mírně naopak zlevnily akcie Komerční banky (-0,22 %), Pegasu Nonwovens (-0,81 %), Telefóniky C.R. (-0,31 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,57 %). Koruna vůči euru ve středu oslabovala až na 27,44 EUR/CZK, postupně však posílila zpět na 27,41 EUR/CZK.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index aktivity filadelfského Fedu, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index spotřebitelských cen. Vývoj inflace odhalí i Německo a eurozóna. Dozvíme se také, jak je na tom index cen výrobců v Japonsku, a budeme se moci těšit i na projev Bena Bernankeho. Výsledková sezóna začíná nabírat obrátky, ve čtvrtek odhalí čísla například Goldman Sachs, Citigroup, Intel nebo American Express. Odhady čtvrtečních výsledků naleznete ZDE. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise tlačí Google k dalším ústupkům v antimonopolním sporu

Americká internetová společnost Google by měla rychle nabídnout nové ústupky, aby se vyhnula oficiálnímu obvinění z porušování pravidel hospodářské soutěže v Evropské unii. Řekl to ve středu eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia, který již v prosinci označil dosavadní ústupky Googlu za nepřijatelné.

6. ČEZ vidí potenciál pro rozšíření Dukovan o další dva reaktory

Energetická společnost podle ředitele dukovanské elektrárny Jaroslava Jakuba už připravuje dokumenty pro posouzení dopadu stavby jednoho nového reaktoru na životní prostředí. Dokumentace má být odevzdaná do roku 2016. Nové dva bloky by měly začít fungovat, až stávajícím čtyřem blokům skončí životnost v roce 2035.

7. Bitcoiny by mohla přijímat první banka. Pošilhává po nich Wells Fargo

Největší americká banka podle tržní kapitalizace uvažuje o tom, že bude poskytovat bankovní služby v alternativní digitální měně. Píše to deník Financial Times. Wells Fargo má problém v oblasti hypoték. Objemy nově poskytnutých hypoték prudce klesají a banka hledá nový zdroj příjmů. Je však velmi překvapivé, co by mělo bance nahradit část tržeb. Podle Financial Times Wells Fargo zkoumá možnosti bitcoinu. Šéf oddělení zaměřeného na boj s praním špinavých peněz Jim Richards dle deníku sestavil skupinu, která prověří, jak bezpečně nabídnout bankovní služby v bitcoinech obchodníkům, kteří tuto měnu používají.

8. Baltic Dry Index zažívá nejhorší pokles od finanční krize. Přijde i zklamání v makrodatech?

Baltic Dry Index, který mapuje přepravní náklady a je považován za indikátor stavu komoditních trhů, se od začátku roku propadl už o 40 %, což je pro něj nejhorší start roku za posledních 30 let a zároveň nejprudší pokles od finanční krize. Index, kterému se běžně nevěnuje příliš mnoho pozornosti, má přitom zvláštní schopnost předvídat vývoj makrodat.

9. Světová banka zvýšila výhled globálního růstu pro tento rok na 3,2 %

Světová banka poprvé za tři roky zvýšila svůj odhad světového ekonomického růstu, hlavně díky oživování vyspělých ekonomik z pětiletého útlumu po globální finanční krizi. Letos se má globální HDP zvýšit o 3,2 % po loňském tempu 2,4 %, sdělila instituce ve své úterní pololetní prognóze. Loni v červnu banka pro letošní rok předpovídala 3% vzestup.

Globální ekonomika se ubírá správným směrem, věří šéfka MMF Lagardeová

10. Regulátoři z USA byli v londýnské Citigroup, vyšetřují manipulaci

Americká centrální banka a Úřad pro kontrolu měny poslaly vyšetřovatele do londýnského sídla Citigroup. Činí tak v rámci mezinárodního vyšetřování, které se týká údajné manipulace na mezinárodním devizovém trhu. Agentuře Reuters to ve středu řekl zdroj, který je o záležitosti informován. Objevily se také informace o propouštění pracovníku Deutsche Bank, která je se Citigroup největším obchodníkem na londýnském měnovém trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Antikrist děsil Newyorčany

V rámci kampaně k novému snímku Zrození ďábla, který do amerických kin vstupuje již tento pátek (u nás až v únoru), si tvůrci připravili pro Newyorčany nepěkné překvapení. Obyvatelé New Yorku si příště asi dvakrát rozmyslí, než začnou nakukovat do kočárků.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat