Co musíte ráno vědět (16. ledna)

Jak si po nečekaném kroku švýcarské centrální banky vedly akcie v Evropě i Spojených státech, jak na tento šok reagovalo euro a kde se můžete vyspat s medvědem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek ztrácely především kvůli bankám

Americké akcie ve čtvrtek ztrácely pátý den v řadě. Dolů je stahoval bankovní sektor po hospodářských výsledcích i technologie v čele s akciemi společnosti Apple. Index Dow odepsal 0,61 %, S&P 500 0,92 % a technologický Nasdaq 1,48 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností UnitedHealth, Wal-Mart a Travelers, většina emisí se však pohybovala v mínusu v čele s JPMorgan, Caterpillar a Cisco Systems. Společnost Apple odepsala 2,71 %. Bank of America a Citigroup po hospodářských výsledcích ztratily 5,2 %, respektive 3,7 % poté, co obě ohlásily pokles zisku ve čtvrtém kvartálu. Best Buy odepsala 14 % poté, co vydala varování o tom, že by cenový tlak a slabá poptávka mohly ohrozit zisk v následujícím roce.

Na úvěrovém semaforu svítí žlutá. Investoři, zpozorněte!

Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek posílily, Švýcarsko se ale kvůli centrální bance propadlo hluboko do červených čísel

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly, Švýcarsko se naopak po nečekaném rozhodnutí centrální banky vydalo opačným směrem. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,73 %, francouzský CAC 40 o 2,37 % a německý DAX o 2,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 připisoval více než dvě procenta a všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s potravinářským a ropným. Švýcarský akciový trh se naopak vydal do červených čísel a propadl se o téměř 10 % poté, co centrální banka přistoupila k nečekané změně monetární politiky.

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes procento, dolů ji stáhly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,39 % na 945,52 bodu. Objem obchodování přesáhl miliardu korun. Více než třetinu z něj zastupovaly akcie Erste Group Bank, které odepsaly 4,5 %. Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry naopak zpevnily o 0,27 %, a byla tak jednou z mála emisí, které ve čtvrtek podražily. Mírně posílily i akcie Pivovarů Lobkowicz (+0,73 %) a pojišťovny VIG (+1,08 %), zbytek burzy se pohyboval v záporu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME (-5,99 %) a výrazně ztrácely i skupina ČEZ (-1,83 %) a Pegas Nonwovens (-1,50 %). O2 C.R., jejíž akcionáři mají v pátek poslední šanci prodat své akcie v rámci odkupu od PPF, ztratila 2,80 % na 225,50 Kč. Každý minoritní akcionář, který od 15. srpna 2014 bez přerušení drží akcie O2 C.R., má právo v odkupu prodat až 200 akcií za cenu 277,15 Kč za kus.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

4. Očekávané události

Pátek bude o americké ekonomice, když vedle indexu spotřebitelských cen vyjde také předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Obrázek amerického oživení dokreslí průmyslová výroba. Člen rady ECB Carlos Costa vystoupí na konferenci v Lisabonu. Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydá měsíční zprávu o trhu s ropou. Dojde také k aktualizaci ratingů Německa (Fitch), Řecka (Fitch), Lucemburska (Fitch), Islandu (S&P), Irska (Moody's), Polska (Moody's), Srbska (S&P), Ugandy (S&P), Spojeného království (DBRS). Český statistický úřad vydá zprávu o indexu cen výrobců a Eurostat finální údaje o inflaci za prosinec. Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg a jaké další světové firmy představí výsledky hospodaření v týdnu od 12. ledna?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švýcarská národní banka šokovala trhy, zrušila minimální hladinu měnového kurzu a poslala frank prudce vzhůru

Švýcarská národní banka ve čtvrtek oznámila, že již není opodstatněné uměle držet hladinu 1,20 EUR/CHF. Zároveň snížila depozitní sazbu na viděnou na -0,75 % a dodala, že měnový kurz bude nadále zohledňovat při stanovování měnové politiky. Frank v reakci skokově posílil vůči euru o 30 %, postupně se vrátil k paritě.

6. Růst německé ekonomiky loni zrychlil na 1,5 %

Německá ekonomika loni stoupla o 1,5 % a zaznamenala nejrychlejší růst za poslední tři roky. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad. V roce 2013 se hrubý domácí produkt zvýšil pouze o 0,1 %.

7. Vývoz ruského plynu do Evropy a Turecka loni klesl

Vývoz ruského zemního plynu do Evropy a do Turecka loni klesl na 147,2 miliardy metrů krychlových. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný představitel monopolního ruského vývozce plynu Gazprom. Oproti roku 2013, kdy se do obou oblastí vyvezlo 161,5 miliardy kubíků ruského plynu, by to představovalo snížení zhruba o devět procent.

8. Kerry vyzval Bulharsko, aby se odpoutalo od závislosti na Rusku

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Bulharsko, aby se odpoutalo od své téměř absolutní energetické závislosti na Rusku. Členský stát NATO by měl podle něj rovněž zlepšit boj s korupcí. Kerry to prohlásil po čtvrtečním setkání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem.

9. Euro krátce kleslo vůči dolaru na jedenáctileté minimum

Euro se ve čtvrtek propadlo na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna klesla až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003. Reagovala tak na rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) zrušit limit omezující pokles eura vůči švýcarskému franku. Ten po rozhodnutí SBN vůči euru posílil zhruba o 30 %.

10. Akcie velkých švýcarských bank po opuštění fixace franku krvácejí

Nečekaný krok švýcarské centrální banky zrušit strop na posilování kurzu franku k euru a snížit úrokovou sazbu na -0,75 % závažně mění politiku velkých švýcarských bank, jako jsou UBS a Credit Suisse. Zatímco švýcarský frank posiloval, akcie zdejších velkých bank se vydaly prudce na jih, UBS zareagovala 16% poklesem, což je nejvíce od roku 2009, a stejným tempem padaly i akcie Credit Suisse.

Gartman: Rozhodnutí švýcarské centrální banky je nejhorší, jaké jsem kdy viděl

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový hotel nabízí pokoje propojené se ZOO

V australském městě Canberra se nabízí návštěvníkům nově otevřeného hotelu vskutku unikátní zážitek. Hosté se mohou koupat s medvědem, krmit žirafy z balkónu nebo povečeřet vedle lví rodinky. Hotel nabízí i pokoje s výhledem na pavilon opic nebo nádrž se žraloky. Majitel Richard Tindale tím chce hosty vzdělávat a upozorňovat na nejohroženější zvířecí druhy světa. Hotel nabízí pokoje v ceně od 14 tisíc korun za noc.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat