Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a USA, co si šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost myslí o kontrolách v Dukovanech a co dělají lyžaři v rakouském Obergurglu, když zrovna nebrázdí zasněžené svahy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie pátečním poklesem stvrdily první týdenní propad od konce září

Americké akcie v pátek pokračovaly v poklesu. Indexy srážely především akcie maloobchodníků a technologických firem. V mínusu hlavní indexy po šesti týdnech růstu uzavřely i za pět obchodních dní. Dow v pátek klesl o 1,16 % na 17 245,24 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,12 % na 2 023,04 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,54 % na 4 927,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 9,31 % na 20,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé čtyři bazické body na 2,273 %. V pátek kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména odvětví cyklického spotřebního zboží, technologickému sektoru a telekomunikačnímu sektoru. V plusu skončil sektor základních materiálů a minimální ztrátu zaznamenalo odvětví zdravotní péče. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 3,71 %, S&P 500 ztratil 3,63 % a Nasdaq Composite odepsal 4,26 %. Jde o nejvýraznější pokles od letošního srpna a první týdenní propad od konce září.

Týden trzích podle burzovních grafů: Medvědi se dočkali, americké akcie odepsaly téměř 4 %

Korporátní Amerika po krizi v tichosti zdvojnásobila své zadlužení

2. Evropské akcie v pátek zamířily do červených čísel, mají za sebou nejhorší týden od začátku září

Evropské akcie v pátek spadly na třítýdenní minima kvůli obavám z ekonomického růstu regionu a blížícímu se zasedání Fedu. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,98 %, francouzský CAC 40 rovné procento a německý DAX 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 0,81 %, více než dvě třetiny akcií, které zahrnuje, se pohybovaly v červených číslech. Dolů ho stáhla předběžná data Eurostatu, která naznačila, že HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostl méně, než se čekalo. Za celý týden tak index odepsal 2,74 % a zažil nejhorší týden od začátku září. Statistický úřad Eurostat v pátek oznámil, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,3 % z 0,4 % ve druhém kvartálu. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a posílily vyhlídky na další uvolnění měnové politiky ECB. Za celý týden FTSE 100 klesl o 3,76 %, CAC 40 odepsal 3,66 % a DAX oslabil o 2,54 %.

Tyto dluhopisy mohou být právě v současnosti zajímavé

V největším zlatém ETF nebylo tak málo zlata od roku 2008

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden ale o necelé procento klesla

Index PX v pátek připsal 0,27 % na 981,06 bodu. Výsledek pátečního obchodování byl výrazně ovlivněn zprávou o rebalancování indexu MSCI Czech Republic. Akcie O2 C.R. v pátečním obchodování dosáhly suverénně největšího zobchodovaného objemu a zpevnily o více než 8 % v reakci na zařazení titulu do indexu MSCI Czech Republic, v němž nahradí akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Cenné papíry Pegasu Nonwovens se v reakci na vyřazení z indexu propadly o 7,5 %. Pegas také oznámil, že od 5. do 11. listopadu nakoupil 10 539 vlastních akcií za průměrnou cenu 754,80 Kč. Celkem tak za cenné papíry společnost zaplatila 7,95 milionu Kč. Akcie Komerční banky v pátek odepsaly 0,83 % navzdory zvýšení doporučení ze strany Citibank na "koupit" z "neutral". Cenné papíry druhé bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabily v pátek o 0,55 %. Naproti tomu akciím skupiny ČEZ se dařilo - posílily o 0,89 % na 477 korun. Za celý uplynulý týden hlavní index pražské burzy klesl o 0,7 %. Nejvíce za celý týden zlevnily opět akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-5,5 % na 710 Kč), naopak nejvíce zdražily stejně jako před týdnem akcie sázkové kanceláře Fortuna (+12,3 % na 86,50 Kč).

Výhled vývoje ekonomiky ČR, Německa, Číny a USA v několika řádcích

Nová čínská hedvábná stezka jako příležitost pro české firmy

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku údaje o HDP. V Evropě dopoledne vyjdou britský index cen domů od Rightmove a český index výrobních cen. Eurozóna dále zveřejní zprávu o inflaci, promluví šéf ECB Mario Draghi a výsledky zveřejní belgická KBC Groep, majitelka ČSOB. USA odpoledne zveřejní index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a hospodářské výsledky odtajní Urban Outfitters. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly přes sto mrtvých, k odpovědnosti se přihlásil Islámský stát

Pařížské ulice v pátek večer zachvátila hrůza. Při několika koordinovaných teroristických útocích bylo zabito více než 120 lidí. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav. K útokům se již přihlásil Islámský stát. Francouzský prezident François Hollande na teror zareagoval v televizním přenosu prohlášením, že celá Francie dělá vše pro to, aby se útoky neopakovaly. Hollande také uvedl, že budou provedeny rozsáhlé domovní prohlídky. V celé zemi byl vyhlášen výjimečný stav.

6. Drábová (SÚJB): Kontroly bezpečnosti Dukovan byly možná záměrně zanedbány

Kontroly bezpečnosti v Jaderné elektrárně Dukovany byly možná záměrně zanedbány. V pondělním vydání časopisu Respekt to uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Chyby se našly ve snímcích potrubí, bezpečnost ale podle Drábové přímo neohrožují. Podle firmy ČEZ, která elektrárnu spravuje, šlo o pochybení jednotlivců.

7. Řecko a eurozóna se shodly v mnoha bodech reforem

Řecko a jeho evropští věřitelé dospěli k dohodě v mnoha otázkách v programu reforem, které Atény zavádějí výměnou za další půjčky. V neděli to uvedl šéf skupiny ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Řecko potřebuje od eurozóny pochvalu za pokrok v uskutečňování reforem, aby dostalo další část peněz z dohodnuté úvěrové pomoci, tentokrát ve výši dvou miliard eur, a až deset miliard eur na rekapitalizaci řeckých bank.

8. Barclays zaplatí 120 milionů USD kvůli manipulacím s úroky

Britská banka Barclays se dohodla, že ve Spojených státech zaplatí 120 milionů dolarů za urovnání obvinění z manipulací se sazbou LIBOR. Informovali o tom podle agentury Reuters právní zástupci žalující strany. Investoři společnost Barclays obvinili, že se v rámci snahy o manipulaci se sazbou LIBOR spikla s konkurenty. Soudní spor namířený proti celkem 16 bankám investoři zahájili již v roce 2011. Barclays je první bankou, která se v rámci tohoto sporu dohodla na urovnání obvinění.

9. Volkswagen si prý hodlá zajistit překlenovací úvěr až 20 miliard eur

Německá automobilka Volkswagen si hodlá u bank zajistit překlenovací úvěr v objemu až 20 miliard eur. Firma tak chce demonstrovat, že má k dispozici dostatek likvidity k překonání skandálu kolem falšování emisních testů. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací.

10. Šéfka MMF podpořila zařazení jüanu mezi hlavní světové měny

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová podpořila zařazení čínského jüanu do koše hlavních světových měn. Pracovníci fondu podle ní dospěli k závěru, že čínská měna splňuje požadované podmínky. Konečné rozhodnutí by měli učinit zástupci členských zemí MMF na zasedání, které se bude konat 30. listopadu. Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by se tito zástupci proti doporučení pracovníků fondu postavili. MMF na základě skladby svého koše hlavních světových měn odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Z rekreačního lyžaře hvězdou internetu

Rakouské lyžařské středisko Obergurgl je stejně jako další alpská střediska vybaveno webovými kamerami, díky kterým se lidé mohou z pohodlí domova nebo hotelového pokoje podívat na svah a zjistit, kolik zrovna lyžuje lidí a jaké je počasí. Návštěvníci střediska ale kamery využívají i k něčemu jinému.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat