Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo české ekonomice a jak je možné shrnout výsledky amerických prezidentských voleb? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zpevnily, Dow počtvrté v řadě posunul své zavírací maximum

Americké akciové trhy v úterý opět posílily a index Dow počtvrté za sebou vystoupil na nové maximum. Wall Street podporoval zejména energetický sektor, který těžil z prudkého odrazu cen ropy. Index Dow se zvýšil o 0,29 % na 18 923,06 bodu (absolutní maximum posunul Dow na 18 925,26 bodu), širší S&P 500 přidal 0,75 % na 2 180,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,1 % na 5 275,62 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,67 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři a půl bazického bodu na 2,228 %. V plusu skončilo devět z jedenácti sektorů indexu S&P 500, dobře si vedly hlavně technologický sektor, energetické odvětví a sektor finančních služeb, více než půl procenta naopak odepsalo realitní odvětví. Tituly ze sektoru energetiky vzhůru tlačil růst cen ropy.

Jak (ne)vydělat na Trumpově vítězství

Bublina ve hře: Spustil Trump nové šílenství na akciovém trhu?

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v plusu, výrazně vzrostly ceny ropy

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní zisk a klidnou seanci uzavřely v mírném plusu. Po amerických volbách investoři začínají zaměřovat svou pozornost na kroky Fedu, s napětím nyní očekávají čtvrteční slova Janet Yellenové. Regionální index STOXX Europe 600 v úterý i přes slabší výsledek sektoru základních materiálů zpevnil o 0,27 % na 339,16 bodu. Britský FTSE 100 stoupl o 0,59 % na 6 792,74 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,62 % na 4 536,53 bodu a německý DAX vzrostl o 0,39 % na 10 735,14 bodu. Úterní seance se nesla ve znamení růstu cen ropy. K jejich zvýšení o cca 4 % došlo v reakci na očekávané snížení produkce kartelu OPEC. Impuls jim dodaly i zprávy o útoku na nigerijský ropovod v jižní deltě Nigeru.

Britské akcie čeká složité období, brexit se projeví

3. Pražská burza v úterý uzavřela na červené nule, dařilo se O2 Czech Republic

Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní zisk, když index PX ztratil 0,05 % na 904,68 bodu. V červených číslech skončily všechny tituly s výjimkou akcií O2 Czech Republic a ČEZ. Nejvyšší zobchodovaný objem (více než 700 milionů Kč) v úterý zaznamenala MONETA Money Bank, jež klesla o 1,05 % na 85,05 Kč. Akcie tak nezareagovaly pozitivně na zařazení do indexu MSCI Czech Republic, jež bylo oznámeno v pondělí večer. MONETA v benchmarku od 1. prosince doplní akcie energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a operátora O2 Czech Republic. Ve hře byla také varianta, že cenné papíry Monety v indexu akcie O2 nahradí, k tomu však nakonec nedošlo. Akcie operátora O2 v reakci na výsledek rebalancování indexů MSCI výrazně zdražily - uzavřely se ziskem 5,5 % na 239,90 Kč. Vedle nich v plusu skončila také energetická skupina ČEZ, jež si polepšila o 0,19 % na 426,10 Kč. Další tituly na pražské burze v úterý ztrácely. Erste Group Bank zlevnila o 0,49 % na 748,50 Kč, Komerční Banka klesla o 0,44 % na 883,10 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR odepsala 0,26 % na 12 610 Kč, likérka Stock Spirits se propadla o 1,79 % na 49,40 Kč, petrochemický holding Unipetrol zlevnil o 0,55 % na 180,50 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,2 % na 537,90 Kč.

Novák (ČEZ): Naše hospodaření bude v roce 2017 hlavně o provozu, ne geopolitice. Zpětný odkup akcií aktuálně není téma

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce a českému indexu výrobních cen. Odpoledne v zámoří vyjdou index výrobních cen, zpráva o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. S projevy v polovině týdne vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, člen Bank of Canada Timothy Lane a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a hospodářské výsledky zveřejní v Evropě ABN AMRO Group, Raiffeisen Bank International, Bouygues nebo Eurobank Ergasias a v zámoří Target, Lowe's Cos, NetApp, L Brands či Cisco Systems. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie Monety Money Bank byly podle očekávání zařazeny do indexu MSCI Czech Republic, cenné papíry O2 v benchmarku zůstávají

Akcie tuzemského finančního domu MONETA Money Bank byly zařazeny do indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů Global Standard Indexes. Benchmark tak od 1. prosince, kdy vstoupí nová báze indexu v platnost, bude sestávat ze čtyř titulů. MONETA doplní akcie energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a operátora O2 Czech Republic. Jedním ze scénářů přitom bylo to, že akcie Monety v indexu cenné papíry O2 nahradí.

6. Meziroční růst ekonomiky ČR ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,9 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 % z 2,6 % ve druhém čtvrtletí. V úterý to v prvním rychlém odhadu uvedl Český statistický úřad. Jde o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Podle analytiků je zpomalení způsobeno vyšší loňskou srovnávací základnou kvůli čerpání peněz z EU. Dalším faktorem je slabší výkon průmyslu v letních měsících. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,3 %.

7. Volkswagen se v USA dohodl na řešení pro třílitrové vozy

Německá automobilka Volkswagen se s americkými regulačními úřady předběžně dohodla na řešení pro asi 80 000 vozů značek VW, Audi a Porsche s třílitrovými naftovými motory, které obsahují software umožňující manipulace s emisními testy. Agenturám Reuters a Bloomberg to v úterý řekly informované zdroje.

8. Největší ruská banka Sberbank zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Čistý zisk největší ruské banky Sberbank se ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil a dosáhl 137 miliard rublů (52,5 miliardy Kč) proti 65 miliardám rublů před rokem. Mírně tak překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali 136 miliard rublů. Sberbank působí i v České republice.

9. Sobotka chce vyvážené obchodní partnerství s Čínou

Česko chce mít vyvážené obchodní a investiční partnerství s Čínou. Na úvod Česko-čínského investičního fóra to v úterý na Pražském hradě řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V současnosti má Čína výrazně přebytkovou obchodní bilanci, do ČR vyváží zhruba desetinásobek proti dovozu. Sobotka také uvedl, že Česko stojí o dialog o dodržování lidských práv.

10. Banky kvůli Trumpovu vítězství zhoršily výhled mexické ekonomiky

Banky HSBC a Santander v úterý snížily odhad růstu mexické ekonomiky v příštím roce. Obávají se, že vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech bude mít negativní dopad na investice i na spotřebitelskou důvěru ve druhé největší latinskoamerické ekonomice.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Už se také těšíte na Ježíška?

V posledních dnech už je sice "přetrumpováno", dovolte nám však téma amerických prezidentských voleb uzavřít krátkým videem, jež hovoří za vše.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat