Co musíte ráno vědět (16. října)

Proč se ve středu zřítily trhy, jak udělalo Irsko americkým firmám čáru přes rozpočet a kdo je nejvíc sexy žena na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily, prudké ztráty ze začátku obchodování však významně smazaly

Hned po otevření burzy následoval šok, který zasáhl nejen akcie, ale i dluhopisové trhy a dolar. Prudký výkyv cen směrem dolů vyvolala zřejmě právě zveřejněná makrodata a zpráva, že lidí nakažených virem ebola může být v Dallasu více. Indexy se na chvíli vzpamatovaly, později ale pokračovaly v poklesu až k -3 %. Nervozita však nakonec částečně vyprchala a indexy část ztrát umazaly. Obrat nastal v momentě, kdy Fed zveřejnil Béžovou knihu o stavu ekonomiky, kde potvrdil ekonomický růst. Index Dow tak nakonec klesl o 1,06 % na 16 141,74 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,81 % na 1 862,49 bodu a technologický Nasdaq oslabil o pouhá 0,28 % na 4 215,32 bodu.

Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Není pokles jako pokles

2. V Evropě ve středu oficiálně začala korekce, akcie krvácely

Evropské akcie ve středu mohutně ztrácely, na trhu panovala panika způsobená mnoha faktory od amerických makrodat po virus ebola. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal od vrcholu dosaženého v červnu 11 %, oficiálně tak začala korekce na trhu, tedy podle definice pokles o více než 10 %. Britský FTSE 100 odepsal 2,83 %, francouzský CAC 40 3,63 % a německý DAX 2,87 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil přes 3 %. Všechny sektory ztrácely, nejhůře na tom byly banky a sektor zdravotní péče poté, co Spojené státy potvrdily druhý případ nakažení virem ebola.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza zažila ve středu výprodej, ztrácela přes 1,5 %

Index PX odepsal ve středu 1,69 % na 923,59 bodu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie NWR, které opět spadly na 0,60 Kč. NWR ve středu snížila cíle produkce a prodeje uhlí. Podle nového odhadu prodá letos těžařská společnost NWR 8,75-9 milionů tun uhlí proti původnímu odhadu 9-9,5 milionu tun. Výrazně se nedařilo také společnosti O2 C.R., jejíž akcie odepsaly přes 7 %. Investiční skupina PPF chce od operátora O2 Czech Republic půjčku ve výši do 24,8 miliardy Kč. Peníze hodlá použít na splacení akvizičního bankovního úvěru, který si vzala právě na nákup majoritního podílu v O2. Operátor o tom v úterý informoval na svých webových stránkách. Téměř tři procenta odevzdala i Fortuna, kterou čeká výměna managementu. Po generálním řediteli Radimu Haluzovi ve funkcích končí také finanční ředitel skupiny Michal Vepřek a marketingový ředitel Zdeněk Lang. Ze společnosti oba odejdou ke konci letošního roku. O více než procento oslabily také akcie Erste Group Bank (-1,83 %), Komerční banky (-1,40 %) a skupiny ČEZ (-1,48 %), která opět dosáhla největšího zobchodovaného objemu. Dařilo se naopak mediální CME (+2,07 %), likérce Stock (+2,09 %) a Unipetrolu (+2,12 %).

Zadluží Kellner O2? PPF žádá po O2 úvěr 24,8 miliardy Kč, dividenda je v ohrožení. Akcie O2 prudce klesají

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek odhalí týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových, předchozí: 287 tisíc nových, předchozí: 2,381 milionu pokračujících), k tomu přidají údaje o průmyslové výrobě (odhad září meziměsíčně: 0,4 %, srpen: -0,1 %) a indexu aktivity filadelfského Fedu (odhad říjen: 20 bodů, září: 22,5 bodu). S projevy vystoupí členové Fedu Charles Plosser, Esther Georgeová, James Bullard a Narayana Kocherlakota. Pokračuje výsledková sezóna, čísla zveřejní například Goldman Sachs, Google nebo Philip Morris International. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Investoři v Evropě budou sledovat inflaci v eurozóně (odhad září meziročně: 0,3 %, srpen: 0,4 %, odhad září meziměsíčně: 0,4 %, srpen: 0,1 %) a obchodní bilanci eurozóny (odhad srpen: 13,5 miliardy EUR, červenec: 12,2 miliardy EUR). Obchodní bilanci zveřejní i Itálie (odhad srpen: 3,24 miliardy EUR, červenec: 6,857 miliardy EUR) a s projevem vystoupí šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Český statistický úřad zveřejní indexy výrobních cen (odhad září meziročně: -0,1 %, srpen: 0,0 %, odhad září meziměsíčně: 0,0 %, srpen: 0,0 %), vývozních cen (červenec: 3,9 % meziročně) a dovozních cen (červenec 1,8 % meziročně). Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Reuters: Levná ropa může EU ušetřit desítky miliard dolarů

Evropská unie by při dovozu energie mohla v příštím roce ušetřit více než 80 miliard dolarů, pokud ceny ropy zůstanou na nízké úrovni. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Nižší náklady na energii by mohly přinést určitou úlevu spotřebitelům a firmám, jež se již řadu let potýkají s negativními dopady finanční krize.

6. Nomura: Trhy přehodnocují realitu. S&P 500 může spadnout na 1 770 bodů i níže

RISK OFF. S&P 500 klesl z úrovní kolem 2 000 o 7 % pod svůj 200denní klouzavý průměr na 1 905 bodech. Bob Janjuah z Nomury doporučuje ostražitost ohledně náhlých změn politiky a tržního sentimentu. Odpověď centrálních bank na situaci na trhu je téměř jistá. Pokud trhy zažijí další divoké pohyby během následujících 4 až 6 měsíců, investoři podle analytika přehodnotí očekávání světového růstu a inflace výrazně níže.

7. Apple zřejmě představí novou generaci tabletů iPad

Americký technologický gigant Apple ve čtvrtek pravděpodobně představí nejnovější generaci svých počítačových tabletů iPad. Předpokládá se, že nové přístroje budou výkonnější a tenčí než jejich předchůdci. Spekuluje se rovněž o tom, že iPady budou disponovat technologií pro zabezpečení pomocí otisku prstu, kterou již nabízí některé modely chytrých telefonů iPhone. Podle analytiků však nebude snadné vzbudit zájem spotřebitelů v době, kdy je trh přesycen různými přenosnými zařízeními s dotykovým displejem.

8. Irsko ruší skulinu v daňových zákonech, kterou americké společnosti milovaly

Irsko zrušilo skulinu, díky níž se mohly zahraniční společnosti de facto vyhýbat placení daní, takzvanou double Irish. Americké společnosti však nemusejí klesat na duchu, v domácích daňových zákonech mají takových mezer ještě několik.

9. Vztahy Ruska a Spojených států jsou zdevastované, říká ruský premiér

Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se vztahy Ruska a Spojených států musejí vrátit do "bodu jedna" a normalizovat se. Sankce uvalené na Rusko byly podle něj "absolutně destruktivní", co se týče vztahů Ruska a západních zemí.

10. Apple a Facebook přispějí pracovnicím na zmrazení jejich vajíček

Americké společnosti Apple a Facebook se rozhodly nabízet příspěvek až 20 000 dolarů svým zaměstnankyním v USA, které se rozhodnou nechat si zmrazit vajíčka, a zvýšit tak šanci na otěhotnění i v pozdějším věku. Firmám by to mohlo pomoci přilákat a udržet si talentované pracovnice, které se často musejí rozhodovat mezi mateřstvím a profesním růstem, napsala agentura AP.

Bonus

Penélope Cruz je podle časopisu Esquire nejvíce sexy ženou světa

Časopis Esquire vyhlásil španělskou herečku Penélope Cruz nejvíce sexy ženou na světě. Španělská kráska, hvězda filmu 'Vicky Cristina Barcelona' a manželka španělského herce Javiera Bardema, letos oslavila 40. narozeniny. Sexy titul časopisu Esquire přebrala po herečce Scarlett Johansson, která ocenění získala dvakrát za sebou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat