Co musíte ráno vědět (17. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových trzích v Evropě a v USA, jaké pozdvižení vyvolal Trumpův návrh federálního rozpočtu a jak se může i sváteční šachista dostat na kobylku superchytrým komputerům? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely kolem nuly, euro k dolaru výrazně zpevnilo díky příznivému výsledku nizozemských voleb

Americké akcie ve čtvrtek po středečním výrazném vzestupu mírně oslabily. Investoři vybírali část zisků z předešlého růstu a hlavní akciové indexy podkopával pokles akcií firem ze sektoru zdravotnictví, které reagovaly na vládní plány rozpočtových škrtů v této oblasti. Index Dow klesl o 0,07 % na 20 934,55 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,16 % na 2 381,38 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,01 % na 5 900,76 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,61 % na 11,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,533 %. V plusu skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží, finanční odvětví a technologický sektor. Výrazně klesly sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor zdravotní péče.

Denní glosa: Trump a dalších osm týdnů nebezpečí

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, banky se dostaly nejvýše za posledních 18 měsíců

Západoevropské akciové trhy během čtvrteční seance mířily svorně vzhůru. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování se ziskem 0,7 %, většina jeho sektorů i velkých burz skončila v plusu, investoři pozitivně vnímali především výsledek nizozemských voleb. Index londýnské burzy FTSE 100 si polepšil o 0,64 %, německý DAX stoupl o 0,61 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,56 %. Nejúspěšnější byly ve čtvrtek banky, jejichž dílčí index získal 0,9 %. Znamená to, že se sektor jako celek vzpamatoval ze ztrát způsobených výprodejem na konci roku 2015. Banky profitovaly z dalšího zvýšení úrokových sazeb Fedu, částečného uvolnění politického napětí v Evropě po volebním neúspěchu nizozemských populistů Geerta Wilderse a z příznivých makroekonomických dat.

Pět cest pro Evropu podle Junckera aneb Čekání na lídra a myšlenku pokračuje

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,16 %, vzhůru ji táhly především akcie skupiny ČEZ

Index pražské burzy PX ve čtvrtek vzrostl o 0,16 % na 980,78 bodu. Jednoznačně nejúspěšnějším titulem čtvrtka byl ČEZ, jehož akcie si připsaly 1,74 %. Z finančních titulů byly v plusu Komerční banka a MONETA Money Bank. Jejich akcie zpevnily o 0,32 % na 953 korun, respektive o 0,64 % na 86,05 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank klesly o 0,04 % na 818,60 Kč. Více než procento odepsaly čtyři ze 13 hlavních titulů. Nejhlubší pokles, téměř o půl druhého procenta, zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits.

Komerční banka: Novely telekomunikačního zákona se akcionáři O2 bát nemusejí, její dopad na valuaci titulu bude minimální

Wolfgang Schopf (ČS): Z konce kurzového závazku strach nemáme, sektorová daň uvalená na banky by dopadla na celou ekonomiku

4. Očekávané události

V pátek dopoledne se Itálie a eurozóna pochlubí výsledkem obchodní bilance, měnová unie navíc přidá ještě údaje o stavební výrobě. Odpoledne pak v USA vyjdou údaje o průmyslové výrobě, předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes jako každý pátek zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření se v závěru týdne pochlubí americké klenotnictví Tiffany & Co. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Trumpův rozpočet je první salvou útoku na federální vládu

Návrh federálního rozpočtu prezidenta USA Donalda Trumpa nemá šanci na to, aby ve stávající podobě prošel Kongresem, avšak dá se číst jako vyjádření Trumpovy politiky v číslech. Napsal to server Politico.com.

6. Britská centrální banka v březnu ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 %

Bank of England na svém březnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na 0,25 %. Beze změny zůstává rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro ponechání měnové politiky beze změny zvedlo ruku osm z devíti členů měnového výboru. Kristin Forbesová, která by měla v červenci z BoE odejít, hlasovala překvapivě pro zvýšení základního úroku.

7. Brusel poskytne Ukrajině dalších 600 milionů eur

Evropská komise ve čtvrtek rozhodla o poskytnutí druhé části makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 600 milionů eur. Program, který skončí počátkem ledna příštího roku, má zemi ulehčit v její hospodářské situaci a podpořit její reformy.

8. Reuters: Polské bankovnictví asi vytěží z brexitu v Evropě nejvíce

Zemí, do které se po odchodu Británie z Evropské unie přesune největší část pracovních míst z londýnského finančního centra, zřejmě nebude Německo ani Francie, ale Polsko. Jeho vláda počítá s tvorbou desetitisíců míst. S odvoláním na zástupce bankovních kruhů to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.

9. Indický těžařský magnát Agarwal koupí 12% podíl v Anglo American

Indický miliardář Anil Agarwal koupí asi 12 procent akcií nadnárodní těžařské společnosti Anglo American, hodnota transakce dosahuje dvou miliard liber. Záměr indického investora by podle agentury Reuters mohl signalizovat, že se do odvětví vracejí rozsáhlé přesuny majetkových podílů.

10. Toyota investuje téměř čtvrt miliardy liber do britské továrny

Japonská automobilka Toyota Motor investuje 240 milionů liber do modernizace své továrny v britském městě Burnaston, která vyrábí vozy Auris a Avensis. Oznámila to ve čtvrtek firma. Investice do závodu umožní produkci vozů založených na nové výrobní platformě Toyoty. Rozhodnutí je podle listu Financial Times vyjádřením důvěry v britský automobilový průmysl v době obav z negativních dopadů plánovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Jak dostat na lopatky šachový počítač?

Výzkum kvantové kybernetiky má co do sebe. Sir Roger Penrose (ten chlapík, který v roce 1988 získal spolu se Stephenem Hawkingem Nobelovu cenu za práci o vesmírných černých dírách) si při Oxfordské univerzitě založil vlastní ústav, jenž se vývojem kvantových počítačů zabývá. A shání lidi. Nechal proto otisknout v deníku The Daily Telegraph šachový problém, na němž chce ukázat rozdíl ve fungování běžného počítače a lidského mozku, jenž se podle něj v jistých ohledech chová právě jako kvantový komputer.

Dokážete v pozici bílého dovést takto rozehranou partii k remíze, případně k vítězství? Ani vyspělý šachový počítač to umět nebude. Vidí totiž jen tři černé střelce, což zvyšuje počet možných kombinací za hranici, kterou je schopen propočítat. Lidský mozek, byť by patřil jen průměrně bystrému člověku bez větší šachové praxe, však na řešení přijde. Pokud k takovým patříte a chcete zkusit v Penrose Institute pracovat, pošlete do Oxfordu e-mail s řešením.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat