Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se Itálie dostala z recese a kdo je nejlepší fotbalový střelec? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci opět výrazným poklesem, později ale převážnou většinu ztrát smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů se přehouply přes nulu. Trh během dne dále tížily obavy z dopadů slabé světové ekonomiky na Spojené státy, k čemuž se přidávalo znepokojení z šíření eboly na americkém území. Podporu naopak trhy nalezly v příznivých údajích z americké ekonomiky. Dow oslabil o 0,15 % na 16 117,24 bodu, širší S&P 500 naopak posílil o 0,01 % na 1 862,76 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 % na 4 217,39 bodu. Dařilo se energetickým titulům, akciím ze sektoru průmyslu a cenným papírům z odvětví služeb. Zaostaly naopak telekomunikační tituly a akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volaitilty VIX vzrostl o 2,59 % na 25,57 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,16 %.

Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Není pokles jako pokles

2. Evropské akcie ve čtvrtek pod tlakem růstu výnosů řeckých dluhopisů uzavřely smíšeně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Investory nepříjemně zaskočil vývoj na dluhopisových trzích, když výnosy řeckých bondů vyskočily až k 9 %, výrazně nad 7% hranici, kterou mnoho analytiků považuje za neudržitelnou. Podporou pro trhy starého kontinentu nebyl ani úvod obchodování na amerických akciových trzích, ve kterém akcie ztrácely přibližně procento. Britský FTSE 100 klesl o 0,25 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,54 %. Německý DAX naopak o 0,13 % posílil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,62 % na 2 874,65 bodu. Nedařilo se zejména bankovním titulům, akciím pojišťoven a cenným papírům z potravinářského odvětví. V zelených číslech naopak skončily akcie automobilek či cenné papíry firem z realitního sektoru.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza ve čtvrtek následovala evropské trhy, ztratila přes 2 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 2,42 % a uzavřel jen lehce nad hranicí 900 bodů na 901,28 bodu. Objem obchodování přesáhl miliardu korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ (-2,54 %), které společně s bankovními tituly vedly burzu dolů navzdory zprávě, že firma potvrdila červnovou dohodu o narovnání sporu o licenci s Albánií. ČEZ podle dohody získá do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur, tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. ČEZ také ukončí arbitráž vedenou proti Albánii. Druhý největší objem obchodů vykázala Komerční banka, jejíž akcie ztrácely téměř dvě procenta, a na třetí příčce se co do zobchodovaného objemu umístila Erste Group Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 3,75 %. Největší procentuální ztrátu ve čtvrtek zaznamenaly akcie O2 C.R. Investiční skupina PPF chce od operátora O2 Czech Republic půjčku až 24,8 miliardy Kč. Peníze hodlá použít na splacení akvizičního bankovního úvěru, který si vzala právě na nákup majoritního podílu v O2. Více než 4% ztrátu si připsala také znojemská společnost Pegas Nonwovens a o více než procento oslabily akcie pojišťovny VIG, likérky Stock, Pivovarů Lobkowicz a Fortuny. Dařilo se naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zpevnily o necelá 3 %, a přes procento posílila i tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž mateřská firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za třetí kvartál.

Zadluží Kellner O2? PPF žádá po O2 úvěr 24,8 miliardy Kč, dividenda je v ohrožení. Akcie O2 prudce klesají

4. Očekávané události

Michiganská univerzita v pátek zveřejní předběžné výsledky indexu spotřebitelské důvěry za říjen (odhad říjen: 84,4 bodu, září: 84,6 bodu) a dozvíme se také, jak na tom v září byla zahájená výstavba (odhad září: meziměsíčně +4,8 %, srpen: -14,4 %) a počet vydaných stavebních povolení (odhad září: meziměsíčně +3,2 %, srpen: -5,1 %). Pokračuje výsledková sezóna, čísla zveřejní například General Electric, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon nebo Honeywell International. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Investoři v Evropě budou sledovat vývoj průmyslové produkce ve Francii a Itálii, ta zveřejní také data o běžném účtu (červenec: 6,816 miliardy EUR). Eurostat přidá zprávu o stavební produkci (červenec: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +0,4 %). Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se neklidu na trhu neobává, nemá prý nic společného s fundamenty ekonomiky

Neklid na trzích v uplynulých dnech neodráží fundamenty řecké ekonomiky ani její potenciál. Ve čtvrtek to řekl řecký ministr financí Gikas Charduvelis v řeckém parlamentu. Dodal, že věří tomu, že země dostojí svým závazkům. Charduvelis vystoupil poté, co Řecko zažilo dramatický pokles akciového trhu i nárůst výnosů desetiletých dluhopisů. Ve středu i v úterý ztrácel řecký akciový index ASE přes 5 % a ve čtvrtek výnos desetiletých dluhopisů vyskočil těsně pod hranici 9 %.

6. Buffett prodává svůj podíl v britské společnosti Tesco. Byla to "obrovská chyba", přiznává

Warren Buffett, legendární investor, ředitel a zároveň předseda správní rady společnosti Berkshire Hathaway, snížil svůj podíl v britském obchodním řetězci Tesco. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC uvedl, že nákup akcií firmy Tesco byl "obrovskou chybou". Berkshire Hathaway vlastnila dříve více než 5% podíl ve firmě, nyní ho snížila na méně než 3 %.

7. MMF prý koncem října rozhodne o dodatečné pomoci pro Ukrajinu

Delegace Mezinárodního měnového fondu na Ukrajině koncem října posoudí, jak velkou dodatečnou finanční pomoc bude tato země potřebovat. Uvedla to ve čtvrtek guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Hontarevová. Pomoc pro Ukrajinu podle ní připravuje také Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

8. Itálie už není v recesi, pomohly jí drogy a prostitutky

Itálie se dostala ven z recese díky svému černému trhu. Díky tomu, že Evropská unie změnila systém výpočtu HDP, který nyní zahrnuje i výnosy z nelegální činnosti, jako jsou nelegální prodej alkoholu, drogy a prostituce, Itálie ve středu zjistila, že její HDP v prvním čtvrtletí neklesl o 0,1 %, jak se původně zdálo, ale stagnoval. To ekonomiku oficiálně vyneslo ven z recese.

9. Merkelová: Dluhová krize v eurozóně ještě nebyla překonána

Evropské země musejí pokračovat ve snaze o zlepšování stavu veřejných financí a posilování své konkurenceschopnosti, protože dluhová krize v eurozóně stále ještě nebyla překonána a její příčiny nebyly odstraněny. Řekla to ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová.

10. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii věděl o problému too-big-to-fail s desetiletým předstihem

Na práci francouzského ekonoma Jeana Tirolea je cosi ironického. Získal letos Nobelovu cenu za ekonomii za studii, v níž se věnoval problematice regulování velkých a mocných korporací, ale přitom již v roce 1996 publikoval práci, ve které varoval před nebezpečím systémově důležitých bank, které není možné nechat zkrachovat (too-big-to-fail).

11. Inflace v eurozóně v září zpomalila na 0,3 % meziročně, je nejnižší od října 2009

Inflace v eurozóně v září zpomalila na 0,3 % meziročně ze srpnových 0,4 %. Vyplývá to z finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Meziroční míra inflace 0,3 % v eurozóně je v souladu s předběžnými daty. Jedná o nejpomalejší tempo růstu spotřebitelských cen od října 2009. V září 2013 byla inflace na 1,1 %. Meziměsíčně ceny v září 2014 vzrostly o 0,4 %. V celé Evropské unii tempo inflace v září zpomalilo na 0,4 % meziročně z 0,5 % v srpnu, což je nejpomalejší růst cen od září 2009. Loni v září byla meziroční míra inflace 1,3 %. Meziměsíčně se ceny v celé EU oproti srpnu zvýšily o 0,3 %.

Bonus

Luis Suárez převzal Zlatou kopačku

Ocenění Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce evropských ligových soutěží převzal za minulou sezónu z rukou Kennyho Dalglishe uruguayský fotbalista Luis Suárez. Útočník klubu FC Barcelona obdržel prestižní trofej za 31 gólů, které v uplynulém ročníku Premier League vstřelil v dresu FC Liverpool. O prvenství se dělí s portugalským kanonýrem Cristianem Ronaldem, který si připsal stejný počet branek za Real Madrid.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat