Co musíte ráno vědět (18. dubna)

Jak se na konci uplynulého a začátku tohoto týdne obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, v čem Donald Trump změnil názor na Čínu a jak se nejlépe pomstít sousedům, kteří vám o půlnoci dupou nad hlavou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí přerušily třídenní sérii poklesů, trh se soustředí na rozbíhající se výsledkovou sezónu

Americké akcie v pondělí po předchozích třech poklesech v řadě posílily. Pozornost investorů se přesunula od geopolitického napětí ve světě k hospodářským výsledkům firem za první čtvrtletí. Index Dow si v úvodu týdne připsal 0,9 % na 20 632,92 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,86 % na 2 349,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,89 % na 5 856,79 bodu. S&P 500 zpevnil dokonce nejvýrazněji od 1. března. Index volatility VIX spadl o 8,15 % na 14,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,248 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo finančnímu odvětví, realitnímu sektoru a průmyslovému odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nakročeno k pullbacku (rok 2017, vol. 2)

Burzy v prostředí zvýšeného geopolitického napětí: Jak nastavit portfolio a kde hledat atraktivní akciové příležitosti?

2. Evropské burzy ve čtvrtek skončily v mínusu, investory znepokojila slova Donalda Trumpa na účet dolaru

Evropské akciové trhy v poslední seanci zkráceného obchodního týdne klesly. Investoři vyhodnocovali slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro list The Wall Street Journal řekl, že by preferoval, kdyby Fed držel úrokové sazby nízko, a uvedl také, že americký dolar se stává příliš silným, což by časem mohlo poškodit ekonomiku Spojených států. Regionální index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 0,35 % na 380,38 bodu, za celý týden pak ztratil 0,18 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,29 % na 7 327,59 bodu (za celý týden -0,32 %), francouzský CAC 40 spadl o 0,59 % na 5 071,10 bodu (za celý týden -1,21 %) a německý DAX odevzdal 0,38 % na 12 109 bodů (za celý týden -0,95 %). Pražská burza v poslední seanci minulého týdne prohloubila ztrátu ze středečního obchodování, index PX přišel o 0,72 % na 976,52 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Komerční banky, které se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu z loňského zisku ve výši 40 Kč na akcii (4,1% dividendový výnos). Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, zpevnil o 0,13 % na 1 603,02 bodu. Za celý týden index PX-TR stoupl o 1,33 %. Na Velký pátek a na Velikonoční pondělí zůstaly burzy v Evropě zavřené.

Evropský rozpočet: Jak brexit přepíše velké unijní téma?

Macron, Le Penová, Fillon, nebo Mélenchon: Jak ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb finanční trhy?

3. Očekávané události

V noci na úterý na trh Čína pošle index cen domů, australská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, odpoledne Spojené státy přidají zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a statistiku průmyslové výroby a večer ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření odtajní v USA společnosti Charles Schwab, Harley-Davidson, UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Bank of America nebo Godlman Sachs a IBM. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Apple si zajistil povolení k testování samořízených vozů a zvažuje investici do čipové divize Toshiby

Americká technologická společnost Apple si zajistila povolení k testování samořízených vozů v Kalifornii. Potvrzují se tak spekulace, že firma pracuje na technologiích pro automatické řízení. Společnost nicméně neposkytla žádné podrobnosti o svých plánech v této oblasti. Investory zaujala také zpráva, že Apple zvažuje investici do čipové divize Toshiby. Apple by chtěl podle zdroje v čipové divizi Toshiby získat podíl více než 20 %.

5. Uberu prudce rostou tržby, společnost ale není schopná přehoupnout se do zisku

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies za loňské čtvrté čtvrtletí vykázal ztrátu 991 milionů dolarů. Jeho čisté tržby však oproti třetímu kvartálu stouply o 74 % na 2,9 miliardy dolarů. Firma to sdělila agentuře Bloomberg.

6. USA ve zprávě o měnových praktikách neoznačily žádného partnera za měnového manipulátora

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa neoznačila v pravidelné zprávě o měnových praktikách žádného ze svých hlavních obchodních partnerů za manipulátora s kurzem měny. Trump přitom v předvolební kampani slíbil, že jakmile nastoupí do úřadu, označí za manipulátora s měnou Čínu.

7. Šéf ropné firmy Aramco varoval před hrozícím nedostatkem ropy

Šéf saúdskoarabského státního energetického gigantu Aramco Amín Násir varoval, že v brzké budoucnosti by mohl být na trhu nedostatek ropy. Důvodem je pokles investic do budoucí těžby o jeden bilion dolarů od roku 2014, kdy začaly ceny ropy na trhu prudce klesat.

8. Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 6,9 %

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl nejvyššího tempa od roku 2015. Čínský statistický úřad v noci na pondělí oznámil, že hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 6,9 % po nárůstu o 6,8 % v posledních třech měsících loňského roku. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády na infrastrukturu a rozmach realitního sektoru. Zrychlení růstu bylo překvapením pro analytiky, kteří předpokládali, že tempo hospodářského růstu zůstane na úrovni loňského čtvrtého čtvrtletí.

9. Google se v Rusku dohodl na urovnání sporu kolem Androidu

Ruský antimonopolní úřad (FAS) se dohodl s americkou internetovou společností Google na mimosoudním urovnání sporu kolem jejího operačního systému Android pro mobilní zařízení. Google musí i po dosažení dohody zaplatit pokutu 438 milionů rublů, kterou mu úřad loni vyměřil za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a tablety. V pondělí o tom informoval FAS a Google dosažení dohody potvrdil.

10. ČEZ plánuje nakupovat v zahraničí i přes dceřinou firmu ČEZ ESCO

Energetická skupina ČEZ plánuje nakupovat v zahraničí také přes svoji dceřinou firmu ČEZ ESCO. ČTK to řekl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Konkrétní projekty ani předpokládanou výši investic neuvedl. O plánovaném rozvoji ČEZ ESCO v zahraničí informoval už v březnu zástupce generálního ředitele pro rozvoj ČEZ Tomáš Pleskač. Zmínil přitom možný vstup na slovenský, polský, německý nebo nizozemský trh. Gazdík nyní specifikoval, že půjde i o akvizice.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Máte hlučné sousedy? Oplaťte jim jejich chování stejnou mincí

Bydlíte ve vícepatrovém domě s neukázněnými sousedy nad hlavou, kteří ze všeho nejraději skáčou, cvičí, tančí a dupou v nejméně vhodnou dobu? Pak vás nejspíše potěší, že existuje možnost, jak jim to bez větší námahy oplatit.

Jak sladká může být pomsta už zjišťují Číňané, kteří houfně nakupují zařízení, jež po připevnění ke stropu vrací zpět stejně otravné vibrace, jaké sousedi posílají dolů. Toto stropní "dusátko" zahrnuje motorek, dálkové ovládání a napájecí šňůru k zapojení do zásuvky.

Jeden z prodejců se čínskému tisku svěřil, že poptávka je tak velká, že má problém uspokojit všechny zákazníky, a musel proto začít zařízení místo prodávání jenom pronajímat.

Přístroj dusající do stropu není jediným podobným zařízením, které vzniklo v Asii s cílem oplatit sousedům nepříjemný hluk. V roce 2014 obdobně propadli Jihokorejci speciálně upraveným reproduktorům, které přes strop posílaly sousedům zpět řvavě hlučnou hudbu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat