Co musíte ráno vědět (18. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, jak se vyvíjí česká ekonomika a za kolik se vydražila vzácná britská mince? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy v úterý odevzdaly okolo procenta, čeká se na zápis z jednání FOMC

Akciové trhy ve Spojených státech v úvodu úterní obchodní seance jen mírně klesaly, v druhé polovině obchodování ale zrychlily sestup a navzdory posílení ropy hlavní indexy ztratily okolo procenta. Investoři přijali se smíšenými pocity americká makrodata a soustředí se na zápis z posledního zasedání FOMC, který vyjde ve středu. Index Dow klesl o 1,02 % na 17 529,98 bodu, S&P 500 ztratil 0,94 % na 2 047,21 bodu a Nasdaq Composite propadl o 1,25 % na 4 715,73 bodu a zažil nejslabší seanci od 7. dubna. V plusu se udržela pouze odvětví energetiky a základních materiálů, přes procento naopak odepsaly sektory jako necyklické spotřební zboží, technologie, telekomunikace a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 6,06 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý bazický bod na 1,762 %.

Akcie ve volném pádu: Nejbohatší prodávají mezi prvními

2. Evropské akcie v úterý mírně klesly, stahovaly je zejména automobilky

Evropské akcie v úterý v závěru obchodování zamířily do mínusu, dolů je stahovaly především automobilky. Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, zatímco francouzský CAC 40 odepsal 0,34 % a německý DAX klesl o 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 v závěru sklouzl do červených čísel, poté se mu ale ještě povedlo ztráty smazat a vrátit se na nulu. Analytici z HSBC v úterní poznámce klientům pozměnili doporučení na akcie firem z automobilového průmyslu na "underweight" z "neutral", což vyústilo v to, že se akcie automobilek ocitly pod silným tlakem. Celý sektor oslabil, a italská Fiat Chrysler odepsala dokonce přes 6 %, protože na její akcie snížili doporučení ještě analytici z Exane BNP Paribas, a to na "underperform". I Volkswagen se pohyboval v červených číslech poté, co analytici ze Citigroup snížili cílovou cenu jeho akcií. Dařilo se naopak telekomunikacím - akcie Vodafone Group i Iliad v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků výrazně posílily.

BlackRock: Toto jsou 4 investiční příležitosti pro letošní druhé pololetí

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento, dolů ji stahovaly banky i skupina ČEZ

Index PX v úterý odepsal 1,51 % na 869,31 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 1,1 % na 1 358,10 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,45 %, v závěsu za ní se co do objemu držela MONETA Money Bank, která oslabila o 1,2 %, a trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala Erste Group Bank, jejíž cenné papíry se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 0,5 eura na akcii, a ztratily proto 3,5 %. Dividenda ovlivňovala v úterý také akcie pojišťovny VIG, které se naopak obchodovaly naposledy s nárokem na ni (0,6 eura na akcii, hrubý dividendový výnos 3,2 %) a ztratily 1,7 %. V plusu v úterý skončily pouze akcie Kofoly ČeskoSlovensko a Fortuny, zbytek burzy se pohyboval v červených číslech. Cenné papíry Philip Morris ČR odevzdaly 1,6 % poté, co firma ráno reportovala hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Výrobce a prodejce tabákových výrobků vykázal meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 9,3 % na 2,533 miliardy Kč. "Objemy prodejů za první čtvrtletí jsou vysoké částečně díky přechodnému roku a doplňování zásob v ČR. Bez těchto vlivů by trh stagnoval či rostl jen mírně. Firmě dále klesá tržní podíl v ČR, ale naopak rychle roste na Slovensku," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny. Majoritní akcionář výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group, firma Western Gate, znovu vyvíjel tlak na investory, aby na nadcházející valné hromadě podpořili jím navržené kandidáty do správní rady společnosti. Western Gate zároveň uvedla, že vnímá velká rizika současné strategie společnosti, která zahrnuje vstup na vysoce konsolidované trhy, jako jsou Velká Británie nebo Skandinávie. Valná hromada Stock Spirits Group se bude konat v pondělí 23. května. Western Gate v likérce drží podíl zhruba 10 %. Akcie likérky Stock v úterý odevzdaly necelé procento.

Ve středu ráno by výsledky za první čtvrtletí měla zveřejnit NWR a po konci obchodování by se čísly za první kvartál měly pochlubit Pivovary Lobkowicz, jejichž akcie v úterý oslabily o 0,58 %.

Jaký titul by na pražské burze uvítal muž, který na ni dovedl několik firem?

4. Očekávané události

V noci na středu zveřejní Japonsko zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Dopoledne přidá Slovensko údaj o inflaci a dozvíme se také celkovou inflaci pro eurozónu a Evropskou unii, kterou odhalí Eurostat. Spojené království zveřejní míru nezaměstnanosti a Spojené státy odpoledne připojí údaje o zásobách ropy. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí například společnosti Target, L Brands, salesforce.com, Staples, Urban Outfitters nebo Cisco Systems. Z evropských firem čísla odhalí například Burberry a SABMiller a na pražské burze bychom se ráno měli dočkat výsledků NWR a odpoledne také výsledků Pivovarů Lobkowicz. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů pokračoval solidním tempem 3,1 %

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 3,1 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Růst HDP byl tažen všemi složkami poptávky, jak stabilně rostoucí spotřebou domácností a mírně rostoucí investiční aktivitou, tak zahraničním obchodem.

6. Rusnok (ČNB): Exit z kurzového závazku by mohl nastat v polovině roku 2017, přijetí eura během svého mandátu neočekávám

Kurzový závazek ČNB nebude zrušen minimálně do konce roku 2016 a vzhledem k aktuálnímu výhledu inflace v ČR by mohl exit nastat okolo poloviny roku 2017. V rozhovoru pro Radiožurnál to v pondělí řekl člen bankovní rady a pravděpodobný příští guvernér banky Jiří Rusnok. Na otázku o přijetí eura Rusnok odpověděl, že rozhodnutí je na vládě. Technicky je česká ekonomika připravena, Rusnok ovšem nepředpokládá, že by k přijetí jednotné evropské měny v ČR došlo během jeho mandátu.

7. Putin otevřel cestu k privatizaci ropné firmy Bašněfť

Ruský prezident Vladimir Putin vyřadil středně velkého producenta ropy Bašněfť ze seznamu strategicky důležitých firem. Otevřel tak cestu k prodeji celého státního podílu ve firmě, uvedla agentura Reuters. Rusko nyní vlastní ve firmě Bašněfť podíl 50 procent plus jedna akcie. Firma je určena k privatizaci v letošním roce v rámci širšího programu prodeje státního majetku.

8. Weidmann: Kritika ECB byla do určité míry oprávněná

Nedávná silná kritika Evropské centrální banky v Německu byla zřejmě oprávněnou reakcí na některé kroky banky, které stírají hranice mezi měnovou a rozpočtovou politikou. V úterním vydání listu Die Welt to uvedl šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann. Dodal ale, že na potřebě udržovat uvolněnou měnovou politiku na podporu cenové stability se s šéfem ECB Mariem Draghim shoduje.

9. Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla výrazně více, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3% růstu. Březnový pokles o 0,6 % však byl revidován níže, a to na 0,9% propad. Za růstem stojí především výroba strojů a aut, v dubnu ožila také síťová odvětví poté, co je nečekaně teplý březen srazil dolů. Naproti tomu produkce těžařského sektoru v dubnu klesla o 2,3 %.

10. Prezident Zeman jmenoval novými členy rady ČNB Bendu a Nidetzkého

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu (40) a Tomáše Nidetzkého (46). V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jednopencová mince z roku 1933 se prodala za 72 000 liber

Vzácná britská mince v hodnotě jedné pence z roku 1933 se prodala na londýnské aukci za rekordní cenu 72 000 liber. Na celém světě existují pouze čtyři tyto mince, píše na svých stránkách BBC.

Mince je známá jako "vzorková" verze, protože byla představena jako prototyp a nikdy se nezačala vyrábět. Je to vůbec poprvé, kdy se do aukce dostala vzorková verze mince. "Žádná jiná bronzová mince nikdy nebyla tak blízko," dodal k rekordní ceně mince mluvčí aukčního domu AH Baldwin and Sons.

Minci koupil soukromý sběratel. Zatím není jasné, zda zůstane v Británii, nebo poputuje do zahraničí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat