Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo v Evropě a v USA, který český podnikatel uvízl v Panama Papers a jaký rakouský dům musí jít k zemi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, stahovaly je pokles cen ropy a některé finanční tituly

Americké akcie během pondělního obchodování mírně klesly, energetické tituly se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. K poklesu trhu přispěly také některé finanční firmy. Pozornost investorů se nyní soustředí zejména na zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků za třetí čtvrtletí, odpoledne ale investoři věnovali pozornost i slovům viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera, který řekl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu USA, avšak dodal, že zvýšit úroky pro Fed není jednoduché. Index Dow v pondělí odepsal 0,29 % a uzavřel na 18 086,40 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 126,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 199,82 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,56 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,766 %. Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor telekomunikací a energetické odvětví. Nad nulou se udržely sektor veřejných služeb a odvětví základních materiálů.

Připravte se na krušné časy na amerických burzách, varují experti z HSBC a Bank of America Merrill Lynch

2. Evropské akcie v pondělí nenavázaly na úspěšný závěr minulého týdne

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech. Investoři v úvodu týdne zůstali opatrní před zveřejňováním hospodářských výsledků velkých firem, klíčovými makrodaty a zasedáním Evropské centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,74 % na 337,42 bodu, když většina jeho sektorů skončila v negativním pásmu. Britský FTSE 100 ztratil 0,94 % na 6 947,55 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,46 % na 4 450,23 bodu a německý index DAX přišel o 0,73 % na 10 503,57 bodu. Obchodování v Evropě ovlivnily jak horší výsledky z asijské seance, tak slabý úvod na Wall Street. Na náladě investorům nepřidala ani páteční slova Janet Yellenové, která uvedla, že slabý průběh oživení po recesi na konci minulého desetiletí mohl poškodit potenciál růstu USA, což znamená, že Fed možná bude muset ekonomiku podporovat déle. Očekávané prosincové zvýšení úrokových sazeb tak může být v ohrožení. Evropská centrální banka se do centra pozornosti dostane až ve čtvrtek. Investoři očekávají, že by prezident ECB Mario Draghi mohl nastínit další plány s programem kvantitativního uvolňování, který by měl skončit v březnu 2017. Z pondělních evropských makrodat byla nejsledovanější zářijová inflace v eurozóně. Ta podle Eurostatu v září zrychlila na 0,4 % ze srpnových 0,2 %. V celé Evropské unii pak spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 % po srpnovém zvýšení o 0,3 %.

Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB

Kvantitativní uvolňování v eurozóně: Běh s nejistým cílem hned tak neskončí

Co znamenají plány ECB pro akciové investory?

3. Pražská burza v pondělí navázala na růst z předchozího týdne, dařilo se O2

Pražská burza začala týden v plusu. Index PX si připsal 0,87 % na 906,97 bodu, když jej nahoru táhl operátor O2 Czech Republic. Výrazný úspěch ve svém prvním obchodním dni na pražské burze zaznamenala také společnost Photon Energy. Nedařilo se mediální společnosti CME. Stejně jako v několika seancích minulého týdne se v pondělí zobchodovaný objem vyšplhal nad 900 milionů Kč, což je nadprůměrné číslo. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank a skupiny ČEZ. MONETA zpevnila o 1,51 % na 84,20 Kč a energetický gigant si připsal 1,49 % na 468,60 Kč. V zelených číslech ale uzavřela většina titulů, z nichž se nejvíce dařilo operátorovi O2 Czech Republic, který vyskočil o 3,25 % na 225,60 Kč. Unipetrol si polepšil o 2,11 % na 183,30 Kč, Erste Group Bank zdražila o 0,87 % na 742,40 Kč a Komerční banka zpevnila o 0,18 % na 888,60 Kč. Raketový start na pražské burze zaznamenala fotovoltaická společnost Photon Energy, která při malém zobchodovaném objemu vyletěla vzhůru o 32,08 %. Nedařilo se společnosti CME, jejíž akcie klesly o 1,17 % na 54,85 Kč, likérce Stock Spirits, která odevzdala 0,87 % na 45,50 Kč, a pojišťovně VIG, jež uzavřela se ztrátou 0,27 % na 487,70 Kč.

3 důvody, proč Kofola ČeskoSlovensko ztrácí na burze lesk

O2 Czech Republic: Titulu schází růstový impulz, dividenda ale zůstane zajímavá i v příštích letech

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní australská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání. Dopoledne bude patřit britským datům, konkrétně indexu maloobchodních cen, indexu cen výrobců, indexu cen domů od DCLG a indexu spotřebitelských cen. Odpoledne odtajní inflační statistiku také Spojené státy, které navíc přidají index trhu s nemovitostmi od NAHB a večer ještě zprávu o vývoji zásob ropy od institutu API. Do výsledkové sezóny přispějí UnitedHealth Group, Goldman Sachs, BlackRock, Johnson & Johnson, Harley-Davidson, Philip Morris International či Intel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra inflace v eurozóně i EU v září vzrostla na 0,4 %

Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky.

6. Panasonic a Tesla budou spolupracovat při výrobě solárních článků

Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors bude spolupracovat s japonskou firmou Panasonic na výrobě solárních článků a modulů v USA. Panasonic již spolupracuje s Teslou při výrobě baterií pro první vůz automobilky určený pro masový trh Model 3.

7. Panama Papers: Kellner a PPF měli v daňových rájích síť firem

Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho skupina PPF si v daňových rájích zřídila několik firem, do nichž pak putovaly peníze vypůjčené v Česku. Vyplývá to z dokumentů kauzy známé jako Panama Papers, píše server Seznam.cz.

8. Automobilka PSA se prý chystá zrušit ve Francii 2 000 míst

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje příští rok zrušit ve Francii více než 2 000 pracovních míst, což představuje zhruba tři procenta celkové pracovní síly. Propouštění se má uskutečnit formou předčasného odchodu do důchodu a dobrovolného odchodu za odstupné.

9. Meziroční pokles cen v českém průmyslu i zemědělství zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v ČR v září meziročně opět zpomalily pokles, a to na 2,4 % ze srpnových 3,4 %. Pokles zpomalil i u cen v zemědělství, byly nižší o 3,4 % po srpnovém snížení o 6,9 %. Ceny stavebních prací a tržních služeb znovu stouply. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad, který zveřejnil i vývoj cen v zahraničním obchodu za srpen. Ceny dovozu i vývozu meziročně klesly.

10. Průmyslová výroba v USA v září vzrostla méně, než se čekalo

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září proti předchozímu měsíci zvýšila o 0,1 %, zatímco v srpnu o 0,5 % klesla (revidováno z -0,4 %). V pondělí to uvedla americká centrální banka. Růst byl nižší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s růstem o 0,2 %. Využití kapacit se zvýšilo na 75,4 % ze srpnových revidovaných 75,3 % (revidováno ze 75,5 %, odhad: 75,6 %)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rakouská vláda plánuje srovnat se zemí Hitlerův rodný dům

Po letech sporů rakouská vláda rozhodla o dalším osudu rodného domu nacistického vůdce Adolfa Hitlera v hornorakouském městečku Braunau am Inn. Úřady nechají stavbu strhnout, uvedl v pondělí ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Současné majitelce ale vláda nemovitost zatím ještě nevyvlastnila.

"Hitlerův dům bude stržen," oznámil ministr Sobotka. "Sklepní partie může zůstat, ale na ní vznikne zcela nová budova," dodal. Sloužit by nově postavený objekt měl charitativním nebo administrativním účelům.

Rakouskému státu dům ale zatím nepatří. Jeho vyvlastnění a odškodnění majitelky vláda sice schválila již v červenci, nyní ale ještě musí příslušný zákon přijmout parlament.

Námitku, že Rakousko stržením domu znesnadní vyrovnávání se s minulostí, Sobotka odmítá. Připomínat si zločiny nacismu podle něj lze například v bývalém koncentračním táboře Mauthausen či v muzeích v St. Pöltenu a ve Vídni. Rakouská vláda podle něj hodlá nadále podporovat vědecké zpracování událostí nacistického období. Stržením domu se podle Sobotky naopak zabrání tomu, aby se objekt stal "poutním místem" neonacistů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat