Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak si v minulém týdnu vedly světové burzy, kdo se ve Francii vrátí do hlavního burzovního indexu a co všechno už dělají roboti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek trpěly kvůli zostření situace na Ukrajině, nakonec ale uzavřely kolem nuly a za celý týden posílily

Americké akcie se v první polovině páteční obchodní seance výrazně propadly kvůli vyhrocení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Postupně však ztráty smazaly, a technologický Nasdaq skončil dokonce v plusu. Index Dow v pátek ztratil 0,3 % na 16 662,91 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,01 % na 1 955,06 bodu. Technologický Nasdaq vrostl o 0,27 % na 4 464,93 bodu. Úspěch Nasdaqu se dostavil proto, že technologické akcie nejsou tak citlivé na geopolitické události. Za celý týden se americkým indexům dařilo. Dow si polepšil o 0,66 %, S&P posílil o 1,22 % a Nasdaq zpevnil o 2,15 %. To všechno při nepříliš působivých makrodatech. Nálada na trzích svědčí americkým státním dluhopisům. V případě 10letého vládního bondu se výnos v týdnu postupně propadl až do blízkosti 2,3 %. Známý expert na dluhopisy Jeff Gundlach z DoubleLine Funds věří, že může tento výnos klesnout klidně i k 2,2 %. "Bezpečí" nade vše.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Voda není vodka, ale býci zatím utekli hrobníkovi z lopaty

Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii

2. Evropské akcie v pátek zdražovaly, závěr obchodování jim však podrazil nohy. Za celý týden přesto posílily

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Hlavní evropské burzy během dne slušně rostly, o zisky je však v samotném závěru poslední obchodní seance týdne připravila zpráva, podle které na východě Ukrajiny došlo ke střetu ukrajinské armády s kolonou ruských vozidel. Kyjev tvrdí, že kolonu tvořila vojenská technika, Moskva to však rázně popřela a obvinila Ukrajinu ze snahy zastavit postup ruského humanitárního konvoje. Ten pak přes víkend čekal na hranicích, jak se vyvinou jednání o jeho osudu. Za celý obchodní týden přesto hlavní evropské burzy skončily v plusu. Britský FTSE 100 v závěru týdne posílil o 0,06 %, německý DAX ale o 1,68 % oslabil a francouzský CAC 40 ztratil 0,74 %. Nejvíce zlevnily akcie automobilek, cenné papíry chemiček a technologické tituly. Dařilo se naopak maloobchodnímu sektoru, potravinářskému odvětví a akciím z telekomunikačního sektoru. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,8 % na 6 689,08 bodu, německý DAX od pondělí do pátku přidal 0,92 % na 9 092,60 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 % na 4 174,36 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní posílil o 0,89 % na 3 033,52 bodu.

Výhled na nový obchodní týden: Makrodata půjdou stranou, trhy zajímá Ukrajina

Jak investovat v době velké geopolitické nestability?

3. Pražská burza v pátek slušně rostla, za celý týden posílila o 3,5 %

Index PX v závěru týdne vzrostl o 0,81 % na 983,90 bodu. V procentním vyjádření nejvíce zdražily akcie developerské společnosti Orco, jejichž cena vzrostla o 3,17 % na 13 korun. Dařilo se také cenným papírům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, která ve svém hlášení pro pražskou burzu uvedla, že zvažuje možnost vyčlenění své telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy, která by poskytovala velkoobchodní služby pro další operátory na trhu. O necelá dvě procenta dále posílily akcie petrochemického podniku Unipterol a přes procento přidaly ještě cenné papíry mediální společnosti CME, Komerční banky a skupiny Pivovary Lobkowicz. V červených číslech páteční obchodní seanci zakončily pouze dvě emise. Akcie sázkové kanceláře Fortuna zlevnily o 0,16 % na 125,65 Kč a cena akcií uhelné společnosti NWR klesla o 5,41 % na 3,50 Kč. Společnost NWR před začátkem obchodování oznámila, že nevyplatí kupón držitelům nezajištěných seniorních dluhopisů. Nezískala totiž souhlas požadované většiny držitelů dluhopisů. Za celý týden akcie na pražské burze posílily o 3,5 %. Největší růst vykázaly akcie developerské firmy Orco, naopak největší pokles zaznamenaly cenné papíry uhelné společnosti NWR.

8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

Daně a jak v Česku na ně: Patříme spíše mezi banánistány, nebo mezi elitu?

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš silné není. V USA bude zveřejněn index cen domů NAHB (odhad srpen: 53 bodů, červenec: 53 bodů). Jde o první informaci z realitního trhu tohoto týdne, který je na informace o vývoji v nemovitostním sektoru nabitý. Eurozóna zveřejní červnový výsledek obchodní bilance a Česká republika odhalí dovozní a vývozní ceny a index cen výrobců za červenec. Výsledková sezóna se blíží ke konci. Údaje o hospodaření za letošní druhé čtvrtletí oznámí v USA třeba Urban Outfitters. Očekávané výsledky amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Nejbedlivěji však budou trhy sledovat další vývoj událostí na Ukrajině. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ ukončil miliardový tendr na telekomunikační sítě

Energetická skupina ČEZ ukončila tendr na provozování svých pevných telekomunikačních sítí. Do patnáctiletého kontraktu za zhruba jednu miliardu korun se totiž nepřihlásil žádný zájemce. Informuje o tom aktuální vydání týdeníku Respekt. O zakázku měli původně zájem dva největší tuzemští operátoři O2 a T-Mobile. Proč nabídku ani jeden z nich nepodal, zatím není jasné.

6. PSA je blízko k návratu do hlavního indexu pařížské burzy

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën je blízko k návratu do hlavního indexu pařížské akciové burzy CAC 40, ze kterého byla vyřazena v roce 2012. Informoval o tom list Automobilwoche na svých internetových stránkách. Upozornil, že by tento krok zvýšil atraktivitu podniku u investorů.

7. Regulátoři v USA schválili prodej divize IBM do čínských rukou

Regulační úřady ve Spojených státech schválily plánovaný prodej divize levných počítačových serverů americké technologické firmy IBM čínskému výrobci osobních počítačů Lenovo Group za 2,3 miliardy dolarů. Podle agentury DPA americké úřady transakci několik měsíců zkoumaly kvůli obavám z možných bezpečnostních dopadů.

8. Google kupuje tvůrce aplikace pro analýzu fotografií JetPac

Přední světová technologická společnost Google kupuje mladou firmu JetPac, tvůrce mobilní aplikace, která analyzuje fotografie ukládané a sdílené na internetu pro tvorbu městských průvodců. Vyplývá to ze sděleni, které umístila JetPac na svůj web.

9. Brazilští zájemci o Chiquitu se obrátili na její akcionáře

Brazilské společnosti Cutrale a Safra Group, které podaly nabídku na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International, vyzvaly akcionáře firmy, aby odmítli plán její fúze s irskou ovocnářskou společností Fyffes. Brazilská skupina tím zahájila v pátek večer boj za prosazení své nabídky, která je podle ní pro akcionáře Chiquity výhodnější než spojení s Fyffes.

10. O2 zvažuje vyčlenění infrastruktury do samostatné firmy

Společnost O2 Czech Republic zvažuje vyčlenění telekomunikační infrastruktury do samostatné firmy, která by poskytovala velkoobchodní služby pro další operátory na trhu. Společnost to uvedla ve zprávě pro pražskou burzu. Už dříve o tom spekulovaly Hospodářské noviny.

Bonus

V Číně sklízí úspěch restaurace s obsluhujícími a vařícími roboty

V nové restauraci v čínském městě Kchun-šan by se nejspíše cítili dobře Karel Čapek i Terminátor. Ovšem také běžní návštěvníci jsou nadšení, když jim jídlo připravuje a servíruje desítka robotů. V podniku, který zahájil provoz teprve minulý týden, mechanická obsluha vítá hosty, roznáší jídlo na stoly, a dokonce i smaží maso a zeleninu. "Moje dcera mě požádala, abych na toto všechno vymyslel robota, protože ona nemá ráda domácí práce," vysvětlil agentuře AFP zakladatel restaurace Sung Jü-kang, odkud vzešla původní myšlenka. Sung místnímu listu Modern Times řekl, že ho každý robot přišel zhruba na 40 tisíc jüanů, což zhruba odpovídá ročnímu platu lidského zaměstnance. "Roboti rozumějí 40 běžným větám. Nikdy nejsou nemocní a nechtějí dovolenou. Po dvouhodinovém nabití mohou pracovat pět hodin," dodal Sung.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat