Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak rozhodla na svém zářijovém zasedání o úrokových sazbách americká centrální banka, jak na to zareagovaly trhy a jak vnímají krásu v různých koutech světa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po zasedání FOMC hledaly směr. Výrazně kolísaly a nakonec uzavřely smíšeně

Americké akcie ve čtvrtek před rozhodnutím Fedu mírně posilovaly. Poté, co se Fed rozhodl ponechat sazby beze změny, se ceny akcií prudce propadly, následně ožily a výrazně vyletěly nahoru, v závěru však zisky odevzdaly a zakončily smíšeně. Index Dow odepsal 0,39 % a S&P 500 0,26 %, zatímco Nasdaq připsal 0,1 %. Index volatility VIX klesl o necelé procento na 21,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o deset bazických bodů na 2,19. V indexu Dow posílilo jen deset titulů, zbývajících dvacet uzavřelo v červených číslech. Nejlépe si vedly akcie UnitedHealth, které připsaly přes 1,5 %, Pfizer zpevnil o 0,8 % a Coca-Cola o 0,3 %. Síťová odvětví krátce posilovala o více než 2,5 % a vedla index S&P 500 nahoru, zatímco finanční sektor ho stahoval dolů, nedařilo se především regionálním bankám.

Nová bublina, světová ekonomika a USA na opuštěném ostrově

2. Evropské akcie před rozhodnutím Fedu ve čtvrtek ztrácely

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly a před rozhodnutím Fedu, které mohlo přinést první zvýšení sazeb v USA za posledních devět let, nakonec zakončily v červených číslech. Britský FTSE 100 odepsal 0,68 %, francouzský CAC 40 naopak 0,2 % připsal a německý DAX zakončil na nule se ziskem 0,02 %. Regionální Stoxx Europe 600 po kolísavé seanci zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,18 %.

Toto politické riziko v Evropě zatím doutná, ale může se rychle rozhořet

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila. Pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek připsal 0,72 % na 1 009,49 bodu. Burzu ve čtvrtek podporovaly především akcie skupiny ČEZ, které posílily o 1,6 %. Naproti tomu Komerční banka a O2 C.R., které zaznamenaly druhý a třetí největší zobchodovaný objem, ztrácely 0,27 %, respektive 0,70 %. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME (+6,5 %) a přes procento přidaly i Erste Group Bank, CETIN a pojišťovna VIG. Unipetrol naopak o procento oslabil a přes půl procenta odevzdaly také cenné papíry Pivovarů Lobkowicz a Philip Morris ČR.

ČEZ 360°: Jak letos dopadne hospodaření? Za rok 2015 firma očekává zisk 27 miliard korun

4. Očekávané události

Konec týdne již bude z pohledu zveřejňovaných makrodat klidný. V noci na pátek zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého zasedání, eurozóna na trh pošle výsledek běžného účtu a Spojené království přidá vývoj objemu půjček veřejnému sektoru. Ve Spojených státech odpoledne zásadní data nevyjdou, v Kanadě ale bude oznámena inflace. Pražskou burzu v závěru týdne čekají hospodářské výsledky slovenského správce sportovních areálů Tatry Mountain Resorts za devět měsíců finančního roku 2014/2015. Co budou investoři sledovat po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed se na svém zářijovém zasedání rozhodl neutáhnout politiku a ponechal sazby na rekordně nízké úrovni

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala sazby na rekordně nízké úrovni. Trhy již celé týdny spekulovaly o tom, že by mohla banka díky příznivým makrodatům přistoupit k prvnímu zvýšení sazeb již v září, přesto však podle průzkumu mezi účastníky trhu byla tato pravděpodobnost pouze 30%. Tiskovou konferenci Janet Yellenové jsme sledovali živě.

6. Zahájená výstavba domů v USA v srpnu klesla, oživení potrvá déle, než se čekalo

Výstavba obytných nemovitostí ve Spojených státech v srpnu klesla druhý měsíc po sobě, zůstává ale v blízkosti červnového maxima za téměř osm let. Počet vydaných stavebních povolení se zvýšil, což naznačuje, že americký trh obytných realit je nadále v dobré kondici. Zahájená výstavba domů v USA klesla v srpnu o 3 % na celoročních 1,13 milionu jednotek. Analytici osloveni agenturou Bloomberg očekávali 1,16 milionu.

7. Přímé investice čínských firem v zahraničí překonají 1 bilion USD

Přímé investice čínských firem v zahraničí zřejmě letos poprvé překonají částku jeden bilion dolarů. Přispívá k tomu zpomalování ekonomického růstu v Číně a rostoucí internacionalizace čínských firem, napsala agentura Reuters.

8. Juncker odmítl obvinění související s daňovými úniky

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítl obvinění, že jako premiér a ministr financí Lucemburska vytvořil z této malé evropské země daňový ráj pro velké podniky. Prohlásil rovněž, že se bude snažit odstranit mezery v evropském daňovém systému, který je podle něj nespravedlivý a nepřehledný.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku ve druhém čtvrtletí klesla na 24,60 % z předchozích 26,6 % (odhad: 25,3 %)

Míra nezaměstnanosti v Řecku se ve druhém čtvrtletí snížila na 24,6 % z 26,6 % v prvních třech měsících roku. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad. Zhruba 71,4 % z 1,16 milionu nezaměstnaných jsou však dlouhodobě nezaměstnaní. To znamená, že jsou bez práce nejméně 12 měsíců.

10. ECB mírně snížila strop nouzového financování řeckých bank

Evropská centrální banka snížila strop nouzového financování řeckých bank o 200 milionů eur na 88,9 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek řecká centrální banka. Upozornila, že ECB tento krok uskutečnila na její žádost.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vnímají různé státy krásu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat