Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak si v uplynulém týdnu vedly světové akciové trhy, jak vysokou cenu zaplatí americká automobilka GM za otálení a jaké divoké zvíře dokáže zkrotit Kim Čong-un? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek napravily část ztrát, přesto S&P 500 i Dow v týdnu oslabily

Investoři na amerických burzách v pátek v závěru obchodování zaplavili trh nákupními příkazy, přesto hlavní indexy za celý týden mírně ztratily. Dow v pátek přidal 0,27 % na 16 491,31 bodu, S&P 500 posílil o 0,37 % na 1 877,86 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,52 % na 4 090,59 bodu. Nejsilnějším titulem v rámci Dow byl Verizon, nejvíce se celkově dařilo sektorům telekomunikací a spotřebního zbytného zboží. Akcie některých větších firem díky příznivým výsledkům výrazně zdražily, zejména maloobchodní společnosti J.C. Penney a Nordstrom. Podstatně posílily i akcie technologické firmy Applied Materials a k závěrečnému vzestupu podstatně přispěl telekomunikační sektor.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po maximech výprodej, panika se ale nekoná

2. Evropské akcie v uplynulém týdnu posílily jen mírně, investoři sledují situaci na Ukrajině

Regionální Stoxx Europe 600 v uplynulém týdnu zpevnil jen o 0,04 %, stejně jako v páteční seanci, v níž se pohyboval kolem nuly. Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,22 %, francouzský CAC 40 o 0,26 %, zatímco německý DAX ztratil 0,28 %. Nejvíce se dařilo bankám, potravinářskému sektoru a posilovalo i síťové odvětví, ztrácely naopak automobilky a sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 posílil o 0,61 %, zatímco CAC 40 ztratil 0,47 % a DAX připsal půl procenta.

Evropa a my: Stavíme se do pozice těch, kterých se dění v EU netýká, a pak na to doplácíme

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, tisíc bodů však zpátky nezískala

Index PX v pátek zpevnil o 0,56 % na 986,46 bodu, za celý týden však 1,81 % ztratil. Nejvíce v pátek posílily akcie mediální CME (+3,77 %), které mají však za sebou značně ztrátový týden. Nejobchodovanější akcií dne byla skupina ČEZ, jejíž cenné papíry podražily o 1,22 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla Erste Group Bank, která naopak přes procento odevzdala. Další bankovní emise na burze, Komerční banka, naopak necelé procento získala. Více než dvě procenta ztratily akcie těžařské NWR a likérky Stock. V uplynulém týdnu sledovala pražská burza především výsledky firem. Čísla odhalila společnost ČEZ, jejíž akcie v uplynulém týdnu odepsaly 2,9 %. Následně výsledky reportovala také Telefónica C.R., která však investory nepotěšila. Její akcie za týden odevzdaly přes procento. Čísla zveřejnily i těžařská NWR, která v týdnu ztratila 3,9 %, a tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie v týdnu oslabily o půl procenta. Znojemská společnost Pegas Nonwovens ve čtvrtek oznámila návrh dividendy na 1,1 eura za akcii, což se shoduje s očekáváním trhu. Rozhodný den pro dividendu byl prozatím navržen na 17. října.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

Pondělí bude na makrodata chudé, americká ekonomika například žádná podstatná čísla nenabídne. S projevy však vystoupí členové Fedu John Williams a Richard Fisher. Ani evropské země nová data zveřejňovat nebudou, kromě Španělska, které vydá zprávu o obchodní bilanci. Český statistický úřad odhalí vývoj indexu cen výrobců. V Amsterodamu začíná jedna z největších konferencí o zemním plynu, potrvá do čtvrtka. Zúčastní se jí zástupci společností RWE, Total, Gazprom, BP nebo Statoil. Hospodářské výsledky zveřejní například společnost Campbell Soup. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Věřitelé: Hospodářská recese na Kypru je mírnější, než se čekalo

Hospodářská recese na Kypru by letos měla být mírnější, než se zahraniční věřitelé původně domnívali, mimo jiné díky soukromé spotřebě. Vyplývá to z nejnovějšího hodnocení země, které provedly Mezinárodní měnový fond a Evropská unie a o kterém informoval kyperský ministr financí. To vzbuzuje naděje, že by se Kypr mohl vrátit na finanční trhy dříve, než se všeobecně očekává.

6. Gazprom prý pošle Ukrajincům jen zaplacený plyn

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller slíbil evropským odběratelům, že jeho firma udělá vše pro to, aby se nevyskytly potíže s přepravou zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy. Současně v rozhovoru s ruskou televizní stanicí Rossija 24 řekl, že Gazprom dodá od června Ukrajině jen tolik plynu, kolik si země koupí a předem zaplatí.

7. Portugalsko jako druhá země eurozóny opouští záchranný program. Zásadní problémy ale zůstávají, oživení probíhá hlavně na papíře

Tři roky poté, co se Portugalsko ocitlo na pokraji hospodářského kolapsu, je země téměř připravena postavit se znovu na vlastní nohy. Portugalsko se v sobotu stalo po Irsku druhou zemí eurozóny, která opustila mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské periferie

8. Apple a Google Mobility se dohodly, že na sebe přestanou u soudů útočit kvůli patentům

Americké podniky Apple a Motorola Mobility, která je součástí společnosti Google, se dohodly na urovnání všech patentových sporů ohledně smartphonů. Končí tak jedna z největších a nejsledovanějších právních bitev v odvětví vyspělých technologií. Firmy se přitom dohodly, že budou spolupracovat na reformě patentů. Informovala o tom agentura Reuters.

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

9. GM musí za opožděné stažení vozů zaplatit 35 milionů USD

Největší americká automobilka General Motors dostala od federální vlády maximální možnou pokutu 35 milionů dolarů jako trest za to, že až letos začala se zpožděním stahovat do servisů auta se závažnou vadou zapalování. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo dopravy. Kvůli vadě, o níž firma věděla nejméně deset let, zemřelo minimálně 13 lidí.

10. Credit Suisse prý zaplatí 2,5 miliardy USD kvůli daňovým únikům

Švýcarská banka Credit Suisse Group zřejmě americkým úřadům zaplatí více než 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění, že napomáhala k daňovým únikům ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s jednáním. Dodaly, že dohoda by mohla být hotova již příští týden.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Virtuální Kim Čong-un bojuje proti Američanům na jednorožci

Kim Čong-il sice možná vynalezl hamburger a dokázal ovládat počasí, jeho nástupce však umí ještě lepší věci - likvidovat americké kapitalisty s kulometem v jedné ruce, zatímco ve druhé svírá otěže ohnivého jednorožce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat