Co musíte ráno vědět (19. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co čeká Goldman Sachs od ropy v roce 2017 a jak ještě žádný český ministr nenaštval prezidenta? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek ztratily, i tak ale Dow zapsal šestou zelenou týdenní svíčku v řadě

Americké akcie v pátek mírně oslabily, výrazný propad utrpěla například softwarová společnost Oracle. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, nicméně vykázal již šestý týdenní nárůst za sebou. V pátek Dow odepsal 0,04 % na 19 843,41 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,18 % 2 258,07 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,36 % na 5 437,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,61 % na 12,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,594 %. V plusu v pátek uzavřely například sektory energetiky, veřejných služeb nebo necyklického spotřebního zboží, mezi nejztrátovější se naopak zařadily finance, technologie a odvětví základních materiálů. Za celý týden si Dow připsal více než 0,4 %, indexy S&P 500 a Nasdaq naopak zhruba o 0,1 % klesly. Dow je méně než jedno procento od hranice 20 000 bodů, kterou dosud nikdy nepřekonal.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zahájil nepatrný sestup indexu S&P 500 období stagnace?

2. Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážně v plusu, za celý týden stouply o více než procento

Evropské akcie v závěru týdne znovu zpevnily. Investoři analyzovali zprávu o listopadové inflaci v eurozóně a cítit na trhu byly i dozvuky středečního zvýšení základní úrokové sazby Fedu. V centru pozornosti nadále zůstává dění okolo italských bank. Regionální index STOXX Euro 600 si připsal 0,34 % na 360,02 bodu (za celý týden +1,31 %), britský FTSE 100 si polepšil o 0,18 % na 7 011,64 bodu (za celý týden +0,53 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,29 % na 4 833,27 bodu (za celý týden +1,45 %) a německý index DAX vzrostl o 0,33 % na 11 404,01 bodu (za celý týden +1,79 %).

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2017

3. Pražská burza v pátek skončila v plusu, za celý týden zpevnila o 1,9 %

Pražská burza v pátek navázala na úspěšnou čtvrteční seanci, index PX zpevnil o 0,62 % na 917,59 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, nedařilo se naopak akciím skupiny ČEZ a operátora O2. Za celý týden se index PX zvýšil o 1,9 %. Nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne byl Unipetrol, jehož akcie odepsaly 1,3 %. Firma se dohodla s odbory na zvýšení mezd. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla na pražské burze VIG se ziskem 5,6 %. Pojišťovna se vezla na pozitivním sentimentu evropského trhu. Navíc rostoucí výnosy na dluhopisech jsou pro pojišťovací sektor pozitivní.

Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy?

4. Očekávané události

V pondělí bude zveřejněno několik důležitých makrodat. V Číně to bude vývoj cen domů, v Německu index podnikatelské nálady Ifo, v eurozóně stavební výroba a v USA index nákupních manažerů v oblasti služeb a celkový. Volitelé by měli následovat výsledek prezidentských voleb v USA a svými hlasy potvrdit Donalda Trumpa v pozici příštího amerického prezidenta. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Dow nad 20 tisíci bodů? Nad magickou hranici může index během pár dnů vystřelit Darth Vader

Americký benchmark Dow Jones Industrial Average v posledních týdnech trhal jeden rekord za druhým, a překonání magické hranice 20 000 bodů se tak již zdá být jen otázkou času. Vyšší sazby Fedu sice růst zbrzdily, Dow se však stále drží na dostřel magickému číslu. Nad 20 000 bodů by podle analytiků mohla přednímu akciovému indexu pomoci i temná strana síly.

6. Goldman Sachs zlepšila výhled pro vývoj cen ropy ve druhém čtvrtletí 2017

Analytici z americké banky Goldman Sachs v pátek revidovali svůj výhled pro vývoj cen ropy ve druhém čtvrtletí 2017. K revizi je vedla nedávná dohoda kartelu OPEC a nečlenských producentů ropy, která počítá se snížením produkce suroviny.

7. Donald Trump podle Daimleru nebude znevýhodňovat evropské automobilky

Německý automobilový koncern Daimler nepředpokládá, že budoucí prezident Spojených států Donald Trump bude zvýhodňovat americké automobilky na úkor jejich evropských konkurentů. V rozhovoru s německým listem Bild am Sonntag to řekl generální ředitel Daimleru Dieter Zetsche.

8. USA zvýšily odměnu vypsanou na dopadení vůdce Islámského státu Bagdádího

Spojené státy zvýšily odměnu vypsanou na dopadení vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakra Bagdádího. V pátek to oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Za hlavu šéfa milic, které ovládají části severního Iráku a východní Sýrie, nabízí Washington 25 milionů dolarů.

9. Vivendi po získání pětinového podílu popírá, že plánuje převzetí italského Mediasetu

Francouzská mediální společnost Vivendi popřela, že hodlá převzít kontrolu nad italskou televizní firmou Mediaset. Vivendi tento týden v Mediasetu získala pětinový podíl, což znepokojilo italskou vládu.

10. Dohody o kompenzaci Volkswagen v USA zatím nedosáhl

Ani po několika měsících jednání nemůže zatím německá automobilka Volkswagen představit dohodu o kompenzaci za emise ze zhruba 80 000 aut s třílitrovým naftovým motorem, která mají zabudovaný software umožňující manipulovat s testy emisí. Soudce Charles Breyer, který má jednání v San Francisku na starosti, uvedl, že je při řešení sporu optimistický, k jeho vyřešení je ale potřeba ještě více času. Výsledek jednání by mohl být znám v pondělí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Tohle zatím nezvládl žádný český ministr

Nechtěnou publicitu a velké trable přinesl žertík s erotickou pomůckou chilskému ministru hospodářství, který se dočkal ostrých slov od samotné prezidentky Michelle Bacheletové. Jeden z předních členů vlády během večeře pořádané asociací chilských exportérů se širokým úsměvem pózoval fotografům s nafukovací pannou.

Figurína prodávaná v sexshopech se na pódiu mezi chilskými podnikateli a ministrem Luisem Céspedesem ocitla jako názorná připomínka toho, že chilskou "ekonomiku je potřeba stimulovat". Vtípek, který v tu chvíli výhradně mužskou společnost na pódiu podle záběrů chilských médií velmi pobavil, však okamžitě způsobil poprask na sociálních sítích.

Dárek od exportérů i ochotné pózování ministra rozlítily především ochránce práv žen a menšin. "Tihle pánové zase jednou vystavili na odiv svou misogynii," napsala na web feministická skupina NUM jeden z řady odsuzujících komentářů.

Nedlouho poté se k jednání svého ministra vyslovila i levicová prezidentka, která je známá snahou o zrovnoprávnění mužů a žen ve všech oblastech. "Není možné to tolerovat," prohlásila hlava státu,.

S odsuzujícími komentáři přišli i další přední politici. Předchůdce a možný nástupce Bacheletové v úřadu Sebastián Piňera nazval ministrovo chování "vulgární a neakceptovatelnou urážkou žen". Další exprezident Ricardo Lagos kritizoval nejen ministra, ale i podnikatele za "urážku všech Chilanů".

Céspedes se hájil tím, že ho dárek ve vypjaté chvíli před kamerami zaskočil, a omluvil se za "nedostatečný respekt k ženám". Na dotaz rozhlasové stanice Radio Cooperativa prohlásil, že figurínu si domů neodnesl a nechal ji na místě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat