Co musíte ráno vědět (19. února)

Jak se ve čtvrtek vyvíjela hodnota akcií na světových trzích, jaký růst světové ekonomiky letos očekává OECD a jak koncentrovaný je světový pivní trh? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po většinu obchodování mírně ztrácely, hlavní indexy ztratily do procenta

Americké akcie v první polovině obchodování odevzdaly mírné zahajovací zisky. Náladu na trhu ovlivňovala makrodata a opět rostoucí zásoby ropy v USA. Trh zvažuje signály z centrální banky, podle které jsou globální rizika stále větší hrozbou i pro ekonomiku Spojených států. Nakonec hlavní indexy odepsaly do jednoho procenta. Dow odepsal 0,25 % na 16 413,43 bodu, S&P 500 klesl o 0,47 % na 1 917,83 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,03 % na 4 487,54 bodu. Osm z deseti sektorů zakončilo v záporu, všechny ale do jednoho procenta, v plusu zůstaly pouze telekomunikace a veřejné služby. Index volatility VIX klesl o tři procenta na 21,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o osm bazických bodů na 1,7396 %.

Nejlepší investiční strategie? 100 % peněz v akciích!

2. Evropské akcie i přes slabý závěr seance udržely ve čtvrtek mírné zisky

Evropské akciové trhy ve čtvrtek dopoledne pokračovaly v růstu z předchozích dnů. Během odpoledne sice část zisků odevzdaly, ale i tak se většina hlavních západoevropských indexů udržela v zelených číslech. Německý index DAX posílil nakonec o 0,92 % na 9 463,64 bodu, když přes den posiloval i nad 9 500 bodů, francouzský CAC 40 kvůli slabému závěru přidal jen 0,12 % na 4 239,76 bodu a britský FTSE 100, od rána v mínusu, nakonec odepsal 0,97 % na 5 71,95 bodu. Celoevropský STOXX 600 Europe po intradenním růstu o více než procento nakonec zakotvil na zelené nule (+0,04 % na 328,91 bodu).

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa

3. Index pražské burzy PX ve čtvrtek navzdory poklesu cen akcií bank mírně vzrostl

Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila. Index PX vzrostl o 0,11 % na 878,51 bodu. Největší podíl na tom měly akcie energetické společnosti ČEZ. Nedařilo se naopak cenným papírům bank.

4. Očekávané události

Pátek bude patřit v Německu indexu výrobních cen, ve Spojeném království maloobchodním tržbám a v Řecku výsledku běžného účtu. Kromě toho vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry v eurozóně, USA zveřejní inflační data, promluví šéfka clevelandské pobočky Fedu Loretta Mesterová, společnost Baker Hughes vydá jako každý týden údaje o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu a Kanada na trh pošle údaje o maloobchodních tržbách a inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Allianz či Aegon a ve Spojených státech například Deere & Co či VF Corp. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD snížila odhad růstu globální ekonomiky. Varuje před zpomalením Brazílie, USA a Německa

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek snížila svůj odhad růstu světové ekonomiky. Brazílie, Německo a Spojené státy podle ní zpomalují a varovala také před rizikem měnové volatility na rozvíjejících se trzích.

6. Zápis z lednového zasedání: ECB znepokojují vyhlídky mladých ekonomik a nízké ceny ropy

Ekonomika eurozóny pokračuje v mírném zotavování. Vedoucí představitelé Evropské centrální banky však mají obavy ohledně stále temnějších vyhlídek ekonomik Číny a dalších rozvíjejících se zemí a turbulencí na finančních trzích. Ukázal to zápis z lednového zasedání její bankovní rady, který ve čtvrtek ECB zveřejnila.

7. Erste Group snížila cílovou cenu akcií Komerční banky na 5 500 Kč

Analytici z Erste Group Bank snížili cílovou cenu akcií Komerční banky na 5 500 Kč z 5 950 Kč. Doporučení na stupni "akumulovat" potvrdili. Krok vysvětlují snížením svého výhledu hospodaření KB. Současně upozorňují, že Komerční banka zůstává jednou z nejdražších bank ve srovnání s konkurencí v regionu, avšak věří, že cena jejích akcií přesto poroste.

8. SLEDUJEME ŽIVĚ: Summit EU o dvou velkých tématech současnosti. Migrace a Brexit

Vrcholní představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek budou zabývat především migrační krizí a britskými návrhy na změny v EU, které Londýn požaduje v souvislosti s referendem o setrvání země v unii. Akci sledujeme živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

5 pivovarnických skupin ovládá více než 50 % světového trhu

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat