Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak v úterý skončilo obchodování na evropských a amerických burzách, co říkají indexy nákupních manažerů o světové ekonomice a jak Nigérie ozdravuje státní rozpočet? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily březen silným růstem, pomohl jim růst cen ropy i slušná makrodata

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v úterý přidaly výrazně přes dvě procenta a zakončily seanci poblíž denních maxim. Pomohl jim růst cen ropy a lepší než očekávaný údaj o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu od ISM. Index Dow posílil o 2,11 % na 16 865,08 bodu, S&P 500 přidal 2,39 % na 1 978,34 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,89 % na 4 689,60 bodu. Posílily tituly v devíti z deseti hlavních sektorů, na červené nule zakončily den síťové společnosti, nejvíce se naopak dařilo technologickým, finančním a ropným společnostem. Index volatility VIX klesl o bezmála čtrnáct procent na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů přidal přes devět bazických bodů na 1,8266 %, když z denních minim těsně nad 1,70 % vystoupal až nad 1,83 %.

Akcie a američtí prezidenti: Mají trhy raději republikány, nebo demokraty?

Akcie jako vynikající volba. S inflací i bez

2. Evropské akcie úterní seanci navzdory nepřesvědčivým datům zakončily výrazně výše

Evropské akcie v úterý zpevnily. Britský FTSE 100 přidal 0,92 % na 6 152,88 bodu, německý DAX posílil o 2,34 % na 9 717,16 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,22 % na 4 406,84 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 pak uzavřel se ziskem 1,44 % na 338,72 bodu. Investoři během celého dne sledovali únorové indexy nákupních manažerů. V noci na úterý ukazatele vyšly v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne v USA. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru starého kontinentu zpomalil, v USA se podmínky ve zpracovatelském sektoru v únoru zlepšily a v Číně indexy klesly hlouběji do pásma kontrakce. Z jednotlivých titulů akcie britské banky Barclays odepsaly více než osm procent poté, co společnost oznámila, že v loňském finančním roce hospodařila s čistou ztrátou 394 milionů liber. Barclays současně oznámila, že odprodá své africké aktivity a rozdělí se do dvou divizí. Nedařilo se ani cenným papírům obchodníka s komoditami a těžaře Glencore, které odepsaly dvě procenta poté, co firma oznámila, že se kvůli klesajícím cenám surovin loni propadla do čisté ztráty 4,96 miliardy dolarů. Akcie těžařské firmy Anglo American naopak přidaly více než dvě procenta a cenné papíry oceláře ArcelorMittal vyskočily o více než osm procent.

2016: Více ECB a méně Fedu, než jsme si mysleli

3. Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru ji táhly zejména banky

Index PX v úterý vzrostl o 1,67 % na 871,89 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 4,24 % na 4 838 korun. Dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která posílila o 2,16 % na 648,80 Kč. Výrazně zpevnily i akcie mediální firmy CME, které připsaly 2 %, pojišťovny VIG (+1,83 %), likérky Stock Spirits (+3,52 %) nebo tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,89 %). Pod nulou seanci zakončily jen akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,54 % na 365 korun, telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jež odepsaly 0,78 %, a skupiny Pivovary Lobkowicz, které přišly o 0,48 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Co čeká od českých bank finanční ředitel České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve středu Austrálie a Švýcarsko vydají zprávy o vývoji HDP, Španělsko přidá zprávu o změně počtu nezaměstnaných, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví, eurozóna index výrobních cen a v USA odpoledne vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku, údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) a počtu žádostí o hypotéku. Data navíc doplní Béžová kniha Fedu a výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Subsea 7 a v USA Brown-Forman. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v eurozóně v lednu klesla na 10,3 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu třetí měsíc v řadě klesla. Snížila se na 10,3 % z prosincových 10,4 %, a dostala se tak na nejnižší úroveň od srpna 2011. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila na 8,9 %, což je nejnižší úroveň od května 2009. V prosinci její míra dosahovala 9 %.

6. Intercontinental Exchange zvažuje, že předloží nabídku na převzetí London Stock Exchange Group

Přední světová burzovní společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské burzy NYSE, zvažuje, že podá nabídku na převzetí britské burzovní skupiny London Stock Exchange Group. Společnost to v úterý uvedla s tím, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Zpráva se objevila jen týden poté, co jednání s London Stock Exchange Group potvrdila německá Deutsche Börse.

7. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru podle finálních dat zpomalil o něco méně, než se čekalo

Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru kleslo. Index nákupních manažerů se snížil na 51,2 bodu z 52,3 bodu v lednu. Pokles byl ale nakonec o něco nižší, než uváděl rychlý odhad z 22. února (51 bodů). Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru rostla nejpomalejším tempem za poslední rok. Podnikům se totiž navzdory výraznému snižování cen nepodařilo zastavit zpomalování růstu nových zakázek.

Čína: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru klesl hlouběji do pásma kontrakce
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru prohloubila pokles na minimum za více než čtyři roky a sektor služeb rostl nejpomaleji za osm let. Úterní údaje čínského statistického úřadu založené na výsledcích anket u nákupních manažerů potvrzují další zpomalování druhé největší ekonomiky světa.
Podmínky v americkém zpracovatelském sektoru v únoru zaznamenaly zlepšení
Podmínky v americkém zpracovatelském sektoru se v únoru zlepšily. Index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit se zvýšil na 51,3 bodu z 51 bodů v lednu. Čekala se stagnace ukazatele. Vzrostl také index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institut ISM, a to na 49,5 bodu z 48,2 bodu při očekávání mírnějšího růstu na 48,5 bodu.
Podmínky v českém průmyslu se v únoru poprvé od loňského října zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru zhoršily. Index nákupních manažerů klesl na 55,5 bodu z lednových 56,9 bodu. Index tak v únoru klesl poprvé od loňského října, ale stále signalizuje celkově výrazný růst, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem aktivity je hranice 50 bodů.

8. Vitásková: Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 nebude

Nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 nebudou platit. Novinářům to v úterý řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Úřad podle ní tarifní strukturu přepracuje a je možné, že nebude tolik postavená na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou.

9. Putin: Ruské ropné firmy souhlasí se zmrazením těžby ropy

Ruské ropné společnosti souhlasí s návrhem na zmrazení těžby ropy, na kterém se Rusko nedávno dohodlo s několika dalšími významnými producentskými zeměmi. Vyplývá to z úterního sdělení ruského prezidenta Vladimira Putina. Prezident uvedl, že globální dohoda o zmrazení těžby ropy je na dosah, a upřesnil, že těžba ropy v Rusku by na lednové úrovni měla zůstat po celý letošní rok.

Těžaři ropy a plynu z břidlic v USA snižují těžbu

10. Honeywell již nebude dále usilovat o převzetí skupiny United Technologies

Americký průmyslový konglomerát Honeywell International stáhl nabídku na převzetí konkurenční společnosti United Technologies, kterou chtěl získat za 90,7 miliardy dolarů. Své rozhodnutí společnost zdůvodnila neochotou vedení United Technologies jednat o spojení podniků. United Technologies minulý týden nabídku Honeywellu odmítla, zejména kvůli obavám z negativního postoje regulačních úřadů. Dodala, že snaha o spojení podniků by byla nezodpovědná vůči akcionářům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nigérie odhalila ve státní správě téměř 24 000 černých duší

Nigerijská vláda vyškrtla na základě nedávného auditu ze svých výplatních pásek téměř 24 000 černých duší. Měsíčně tak ušetří až 2,29 miliardy nair (asi 286 milionů Kč).

Nově zavedený systém podle ministerstva financí odhalil podvody, na jejichž základě vyplácela vláda měsíčně plat více než dvěma desítkám tisíc neexistujících lidí. Někteří státní zaměstnanci prý také dostávali plat hned od několika státních úřadů.

Mluvčí ministerstva financí Festus Akanbi uvedl, že odhalené černé duše tvoří 7,5 % z dosud zkontrolovaných 312 000 jmen na vládní výplatní pásce.

Prezident Muhammadu Buhari, který se dostal do úřadu po loňských volbách, slíbil voličům kromě boje proti povstání radikálních islamistů z Boko Haram na severovýchodě země také rozhodný boj proti korupci a klientelismu.

Už loni oznámila nezávislá protikorupční komise, že našla jen na výplatních páskách ministerstva financí 45 000 černých duší. Platy státních zaměstnanců činí zhruba 40 % výdajů nigerijské vlády a nejvyšší položku státního rozpočtu 170milionové země.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat