Co musíte ráno vědět (2. května)

Jak zakončily duben světové akciové trhy, jak je na tom čínský zpracovatelský sektor a co se chystají postavit v Londýně? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, duben byl ale pro indexy Dow a S&P 500 ziskový

Akcie ve Spojených státech v pátek druhý den za sebou oslabily. Mohly za to firemní výsledky a zpráva o osobních příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, která naznačila pokles tempa inflace. V červených číslech skončily všechny tři hlavní akciové benchmarky i za celý týden, duben však byl pro dva ze tří hlavních indexů ziskový. Dow v pátek klesl o 0,32 na 17 773,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,51 % na 2 065,30 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,62 % na 4 775,36 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,15 % na 15,7 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se pohyboval kolem 1,826 %. V červených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. V plusu se udržely sektor veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a sektor základních materiálů. Za celý týden Dow klesl o 1,28 %, S&P 500 odepsal 1,26 % a Nasdaq Composite přišel o 2,67 %. Od začátku dubna pak Dow přidal 0,5 % a S&P 500 posílil o 0,27 %, zatímco Nasdaq Composite naopak o 1,94 % oslabil. Pro index Dow jde již o třetí měsíc růstu v řadě. Za první čtyři měsíce roku Dow přidal 2,02 % a S&P 500 posílil o 1,05 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 4,62 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zakončily růstový duben poklesem. Bude vzepětí medvědů v květnu pokračovat?

Čím menší, tím lepší: Akciovou rally od února táhnou nejmenší firmy z indexu S&P 500

2. Evropské akcie v pátek utrpěly pod tíhou smíšených výsledků firem a makroekonomických zpráv výrazné ztráty a za týden odepsaly dvě procenta

Evropské akciové indexy neměly v pátek dobrý den a poslední dubnové obchodování zakončily hluboko v červených číslech. Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal v pátek 2,13 % a seanci zakončil na 341,48 bodu. Za týden čítala ztráta indexu rovná dvě procenta. Britský index FTSE 100 přišel v pátek o 1,27 % a ztráty německého indexu DAX a francouzského benchmarku CAC 40 se blížily 3 %.

Albert Edwards: Centrální banky zničí oslabenou ekonomiku a uvrhnou svět do absolutního chaosu

3. Pražská burza si v pátek připsala necelé procento, za celý týden ale mírně klesla

Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o více než pět bodů a uzavřel na 916,04 bodu (+0,77 %). Vzestup vedly ČEZ, Pegas Nonwovens, Unipetrol a Philip Morris ČR, nejvíce ztratily CME a Fortuna. Společnost ČEZ po čtvrtečním oznámení navrhované dividendy 40 Kč na akcii získala 2,53 %, a poskočila tak na 461,40 koruny. Firmě pomohla i lepší nálada v energetickém sektoru způsobená růstem cen ropy na nová letošní maxima. Během celého uplynulého týdne ztratil pražský akciový trh přes čtvrt procenta. Nejlepší výkon předvedl ČEZ, jehož akcie posílily o 4,9 %. Změnu o téměř pět procent, ale s opačným znaménkem, tedy největší propad, zaznamenaly akcie CME.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů napříč Asií, Evropou a USA, kde vyjdou také údaje o stavebních výdajích. ECB vydá data o nákupech aktiv za duben a veřejně vystoupí John Williams (Fed) a Thomas Jordan (SNB). Německý vicekancléř Sigmar Gabriel s delegací podnikatelů navštíví Írán, řeč bude mimo jiné o splácení dluhu Teheránu vůči Berlínu. Ve Španělsku vyprší lhůta pro sestavení vlády. Hospodářské výsledky za první kvartál oznámí například Sysco Corporation, Anadarko Petroleum, American International Group, Diamond Offshore Drilling nebo Ferrari. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst čínského zpracovatelského sektoru v dubnu nečekaně zpomalil

Růst aktivity čínského zpracovatelského sektoru v dubnu překvapivě zpomalil. Vyplývá to z vládního průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters vyvolávají pochybnosti ohledně stabilizace růstu druhé největší ekonomiky světa.

Čínský akciový trh se stává smetištěm plným dluhů a bublin

6. IEA: Ceny ropy se již možná odrazily ode dna

Světové ceny ropy se již možná odrazily ode dna, jejich další vývoj bude nicméně záviset na stavu globální ekonomiky. Agentuře Reuters to v neděli řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že za růstem cen stojí snižování těžby v zemích mimo kartel OPEC a výpadky produkce, ke kterým došlo například v Nigérii a Kuvajtu.

7. USA prý vyvíjejí na EU velký tlak kvůli obchodní dohodě TTIP

Spojené státy vyvíjejí na Evropskou unii v rámci jednání o dohodě o volném obchodu mnohem větší tlak, než se doposud předpokládalo. Vyplývá to z kopií tajných dokumentů, které získala německá média od Greenpeace. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

8. Těžba kartelu OPEC v dubnu stoupla na dohled rekordním objemům

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v dubnu stoupla o 170 000 barelů na 32,64 milionu barelů za den a ocitla se blízko rekordního maxima. K růstu těžby přispěly hlavně Írán a Irák, v Kuvajtu naopak těžba kvůli stávce klesla a nižší byla i v Nigérii a Venezuele. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Londýně chtějí postavit mrakodrap ze dřeva. Má mít 80 pater!

V Londýně se chystají postavit nový mrakodrap, který bude jen o málo nižší než Shard, jenž se tyčí do výšky 310 metrů. Na rozdíl od této budovy postavené tradiční technologií má být nová dominanta vybudována na dřevěné konstrukci. Stala by se nejvyšší dřevěnou stavbou světa.

Projekt Dubové věže - Oakwood Tower - zpracovala firma PLP Architecture a fakulta architektury Cambridgeské univerzity. Půjde o experiment v rámci dřevěných staveb, který odpovídá současnému příklonu k dřevěným konstrukcím. Odborníci v této technologii spatřují budoucnost, protože prý díky ní vznikají nejen lehčí a cenově dostupnější stavby, ale také objekty, v nichž se lidé cítí spokojeněji. Dřevo je podle nich odpovědí na otázku, jak vytvářet ekologicky vyhovující města, tvrdí stanice CNN. Oakwood Tower by měla mít 80 pater a tyčit se do výšky 304 metrů.

Důvod, proč se architekti začínají odvracet od betonu a oceli ke dřevu, tkví podle CNN v nové technologii, která dává dřevěným konstrukcím mimořádnou pevnost. "Existuje mnoho nových materiálů ze dřeva použitelných ke stavbě konstrukcí domů," řekl Michael Ramage, který pracuje ve výzkumném oddělení univerzity v Cambridge. Příkladem je vícevrstevný laminát, který tvoří několik dřevěných vrstev vyskládaných křížem na sobě a slepených nehořlavým lepidlem.

Ještě více než laminát ale Ramage zajímá bambus, který se používá ve stavebnictví v Asii už po staletí. "Snažíme se bambus technicky zpracovat. Řežeme kvádry ze stěn vystavěných z bambusových tyčí a slepujeme je do velkých desek. Získáváme tak něco, co je podobné dřevěným stavebním blokům, ale je to pevnější než dřevo," řekl Ramage.

Dřevěná architektura vyvolává pochopitelnou otázku o hořlavosti. Ramage tvrdí, že Oakwood Tower, která má stát poblíž kulturního centra Barbican v londýnském centru, překoná odolností proti požáru betonové budovy. "Stavební dřevo nehoří způsobem, jak si to lidé představují. Velké požáry Londýna a Chicaga způsobilo vznícení velmi malých kusů dřeva. Rozměrné dřevěné bloky je těžké podpálit," řekl.

Flanagan poukázal na pozitivní vliv dřeva na člověka. "Lidé se v dřevěných stavbách cítí uvolněně, spojují dřevo ze zelení a líbí se jim to," řekl. Rakouská studie z roku 2009 srovnávala chování žáků ve čtyřech různých třídách - dvě měly dřevěné podlahy a stropy, další dvě podlahy pokryté linoleem a stěny plastovým obkladem. Děti, které se učily v "dřevěných" třídách, byly uvolněnější a lékaři u nich naměřili nižší srdeční frekvenci.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat