Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak zahájily poslední měsíc roku akcie ve Spojených státech i Evropě, jak si vede evropský výrobní sektor a kde najdete největší plovoucí vánoční strom na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily prosinec v červených číslech, investory neuspokojily sváteční tržby v obchodech

Americké akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli čínským makrodatům a neuspokojivým tržbám během období kolem Dne díkůvzdání. Dow odepsal 0,29 %, S&P 500 0,68 % a technologický Nasdaq odevzdal 1,34 %. Nejvíce v indexu Dow posilovaly akcie společností Chevron, ExxonMobil a Microsoft, oslabovaly naopak Caterpillar, General Electric a Nike. Sektor maloobchodu v indexu S&P 500 ztrácel nejvíce za poslední měsíc (který byl ale nejúspěšnější ode dna na trhu v roce 2009), když tržby během Černého pátku, tedy po Dnu díkůvzdání, nenaplnily očekávání. Společnost Apple ztrácela 6,4 %, nejvíce od ledna letošního roku, postupně však část ztrát smazala a zakončila jen o 3,4 % slabší.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci by si měli vybrat oddechový čas

S&P 500 v roce 2015 zamíří nad 2 300 bodů, tvrdí John Stoltzfus z Oppenheimer & Co. Býčí trh podle dalšího stratéga potrvá ještě 14 let

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely po zprávách ze zpracovatelského sektoru

Evropské akciové trhy vykročily do posledního měsíce roku se ztrátami po zveřejnění finálních dat o indexech nákupních manažerů v zemích eurozóny. Britský FTSE 100 odepsal necelé procento, francouzský CAC 40 ztratil 0,29 % a německý DAX 0,17 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal téměř půl procenta. Dobře si v pondělí vedla síťová odvětví a automobilky, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů. "Strach z deflace nadále vyvolává obecnou nejistotu," říká Christoph Riniker z Julius Baer Group. "Ve střednědobém horizontu však zůstáváme konstruktivní a domníváme se, že někdy v průběhu příštího roku se karta obrátí ve prospěch Evropy."

Bankrot jižního křídla eurozóny je vyloučený, věří příznivci opatření ECB. Ale na jak dlouho?

Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa

Příležitost pro evropské akcie: Evropa v dobrém slova smyslu překvapuje

3. Pražská burza zahájila prosinec na nule, podržely ji akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí připsal 0,01 % na 1 007,24 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,74 %. Dařilo se i Komerční bance, která se ziskem 0,95 % dosáhla druhého největšího zobchodovaného objemu. Naproti tomu akcie Erste Group Bank ztrácely 1,50 %. Cena akcií NWR se opět ocitla na 50 haléřích a ztrácely také mediální CME (-2,19 %), Pivovary Lobkowicz (-1,18 %) a O2 C.R. (-0,98 %). Od pondělí mohou drobní akcionáři O2 nabídnout své akcie majoritnímu vlastníku PPF. Finanční skupina nabídla odkup až 200 akcií na osobu za 277,15 Kč za kus. Neveřejná nabídka skončí 16. ledna nebo dosažením jednoho procenta základního kapitálu.

4. Očekávané události

V úterý budou ve Spojených státech oznámeny prodeje aut, kde se čeká za listopad stagnace na anualizovaných 16,5 milionu prodaných vozů. Mírně meziměsíčně vyšší by měly být stavební výdaje za říjen (odhad: +0,6 %) a zvýšit by se měla i aktivita v oblasti New Yorku podle indexu ISM (odhad: 55 bodů, říjen: 54,8 bodu). Agentura Markit v úterý vydá zprávu o indexu nákupních manažerů ve stavebnictví ve Spojeném království (odhad: 61 bodů, říjen: 61,4 bodu) a Eurostat přidá index výrobních cen za říjen (odhad: -0,3 % meziměsíčně, -1,3 % meziročně). Očekávané události celého prvního prosincového týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu spadl na 50,1 bodu (říjen: 50,6 bodu, flash: 50,4 bodu)

Podle finálních dat aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v listopadu výrazně zpomalila a ocitla se téměř na hranici stagnace. Index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu z říjnových 50,6 bodu. Předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 50,4 bodu.

6. Moody's snížila ratingové hodnocení Japonska na "A1" z "Aa3" se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pondělí snížila úvěrové hodnocení Japonska o jeden stupeň na A1. Agentura poukázala na zvýšenou nejistotu ohledně schopnosti vlády dosáhnout cíle při snižování zadluženosti.

7. Ukrajina dostane 150 milionů eur na modernizaci tranzitu plynu

Ukrajina dostane od Evropské investiční banky 150 milionů eur na modernizaci svého úseku tranzitního plynovodu, který přepravuje plyn z Ruska do Evropy. Sdělil to v pondělí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

8. V Belgii se opět stávkovalo proti vládním reformám

Ekonomickou činnost a dopravu v pondělí v Belgii narušila další stávka, kterou v některých oblastech uspořádaly odbory jako přípravu na generální stávku plánovanou na 15. prosince. Lidé protestují proti hospodářským a sociálním reformám, které nová pravicová vláda zamýšlí kvůli podle ní nezbytným rozpočtovým škrtům.

9. IEA: Evropa potřebuje jednotný energetický trh, ne kartel kupců

Evropská unie potřebuje vytvořit jednotný energetický trh, nikoli kartel jednotlivých kupců, pokud se chce pokusit omezit závislost na ruském plynu. Uvedla to v pondělí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Rusko je největším dodavatelem plynu do Evropy. Některé evropské státy ale za ruský plyn platí více než jiné.

10. Kyjev si zatím podle Moskvy nepředplatil dodávky ruského plynu

Ukrajina si zatím nepředplatila žádné dodávky ruského plynu. Oznámil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Termín pro zaplacení případných prosincových dodávek plynu přitom vypršel právě v pondělí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Brazílii se rozzářil nejvyšší plovoucí vánoční strom na světě

Nejvyšší plovoucí strom na světě je k vidění v brazilském Riu de Janeiro. Jeho rozsvícení doprovázené velkolepým ohňostrojem sledovalo více než sto tisíc lidí. Brazilský plovoucí strom je již tradicí, za kterou se sjíždějí turisté z celého světa. Letos strom měří 85 metrů a svítí přesně 3,1 milionu světel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat