Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti v eurozóně a co přejí Kofole její sudičky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po váhavém úvodu zdražily o procento

Americké akcie zahájily úterní obchodování mírným růstem. V první polovině seance se indexy jen posunovaly do boku, v druhé polovině dne se ale vytvořil přetlak na straně kupujících a indexy zisky zdvojnásobily. Růst cen akcií nejdříve limitovala slabá data institutu ISM o vývoji aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, nakonec ale převážily slušné údaje ze stavebnictví. Dow nakonec posílil o 0,95 % na 17 888,35 bodu, širší S&P 500 přidal 1,07 % na 2 102,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,93 % na 5 156,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,05 % na 14,67 bodu a výnos 10leých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o šest bazických bodů na 2,15 %. S&P 500 uzavřel nad 2 100 bodů poprvé od 4. listopadu. V plusu uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, finančním titulům a telekomunikačnímu odvětví, naopak nejméně stouply sektory průmyslu, energetiky a veřejných služeb.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA je naděje na posílení, Evropa spíše bude stagnovat

2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně navzdory pozitivním datům o nezaměstnanosti

Evropské akciové trhy v úterý podaly smíšené výkony navzdory solidním datům o míře nezaměstnanosti, která naznačila, že region míří správným směrem. Francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % a německý DAX 1,06 %, naproti tomu britský FTSE 100 se vydal proti trendu a připsal 0,62 %. Regionální STOXX Europe 600 sklouzl do červených čísel a odepsal 0,31 %. Mezi nejvýkonnější tituly patřila britská Drax Group, která zpevnila o 12,4 % poté, co Evropská komise schválila finanční podporu, kterou poskytla britská vláda plánu firmy na převedení poloviny největší britské uhelné elektrárny na biomasu. Tento krok podpořil i německé síťové odvětví. Nejhůře si naopak vedly akcie Linde, které se propadly o 14 %, když tato německá průmyslová firma snížila cíl zisku pro rok 2017. Akcie britských bank výrazně posilovaly v reakci na zprávu, že finanční ústavy prošly posledním kolem zátěžových testů britské centrální banky.

ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání

3. Pražská burza v úterý ztratila přes půl procenta

Index PX odepsal 0,55 % na 969,08 bodu. Největší zobchodovaný objem si připsala Komerční banka, která zpevnila o 0,48 %, v závěsu za ní se co do objemu držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 0,97 %, a trojici nejobjemnějších titulů doplnila Erste Group Bank, která podražila o 0,45 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. se propadly o 3,88 %. Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens rovněž pokračovaly v pondělním poklesu a odepsaly 0,71 % poté, co vstoupily v platnost změny v indexu MSCI Czech Republic. Cenné papíry pojišťovny VIG zlevnily o 1,56 % a akcie likérky Stock prohloubily propad o dalších téměř 10 %. Ve středu se v Praze začne obchodovat s akciemi Kofoly ČeskoSlovensko. V úterý večer firma oznámila, že investorům prodala 1,5 milionu akcií při ceně 510 Kč za kus. Stávající investor CED Group (Enterprise Investors) prodává 1,225 milionu stávajících akcií, zbylých 275 tisíc akcií firma nově vydává.

IPO Kofoly na pražské burze: Vše na jednom místě

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Austrálie zveřejní údaje o HDP, Španělsko míru nezaměstnanosti a Eurostat data o inflaci a cenách průmyslových výrobců. Spojené státy odpoledne přidají zprávu agentury ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru a produktivitě práce ve třetím čtvrtletí a s projevy vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 %, nejníže od ledna 2012

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % ze srpnových 10,8 % a 11,5 % v říjnu 2014 a nachází se na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %. V říjnu 2014 byla v EU na hladině 10,1 % a nyní se nachází nejníže od září 2009.

Počet nezaměstnaných v Německu v listopadu klesl o 13 tisíc, míra nezaměstnanosti klesla na 6,3 %

6. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně podle finálních dat v listopadu zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v listopadu podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 52,8 bodu z říjnových 52,3 bodu, jak očekávala předběžná data. Produkce a nové zakázky vzrostly ve všech zemích s výjimkou Řecka, naproti tomu ceny vstupů i hotových výrobků nadále klesaly.

7. Řecko prý dokončí první kontrolu zavádění reforem ještě letos

Řecko v prosinci dokončí první kontrolu zavádění reforem, které po zemi vyžaduje nový mezinárodní záchranný programu v objemu 86 miliard eur. Oznámil to v úterý řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Po dokončení revize by se mohlo začít jednat o zmírnění řeckého dluhu. Řada činitelů eurozóny ale považuje prosincovou lhůtu za velmi ambiciózní, napsala agentura Reuters.

8. Brazílie ve 3. čtvrtletí prohloubila nejhorší recesi za 25 let

Hospodářská recese v Brazílii se ve třetím čtvrtletí dále prohloubila a země je v nejhorší recesi za posledních 25 let. Hrubý domácí produkt (HDP) největší ekonomiky Latinské Ameriky klesl proti předešlému kvartálu o 1,7 %. Proti stejnému období loňského roku je propad nejhlubší v novodobé historii Brazílie.

9. Vývoz ropy z Iráku dosáhl v listopadu rekordních 3,37 milionu barelů denně

Vývoz ropy z Iráku dosáhl v listopadu rekordní úrovně 3,365 milionu barelů denně, z říjnových 2,7 milionu barelů se zvýšil zhruba o čtvrtinu. Na nové dlouhodobé maximum 3,657 milionu barelů za den vystoupila těžba, sdělilo v úterý irácké ministerstvo ropného průmyslu.

10. Babiš: Schodek rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 29,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 29,5 miliardy korun z říjnových 29,1 miliardy korun. Na úterním setkání lídrů českého stavebnictví to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni v listopadu byl schodek rozpočtu 68,9 miliardy korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na pražské burze se od středy bude obchodovat s akciemi Kofoly ČeskoSlovensko. Co firmě přejí její sudičky?

Vše o IPO Kofoly ČeskoSlovensko naleznete ZDE.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat