Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na evropských a amerických trzích, co čeká trhy podle Marca Fabera a jak vypadá most zalitý mlhou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý dále převážně posilovaly a index S&P 500 se přiblížil k historickému maximu

Americké akciové trhy v úterý znovu mírně posílily. Wall Street podpořil prudký vzestup cen ropy a pomohly i solidní čtvrtletní výsledky přední farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Benchmark S&P 500 se nachází necelá dvě procenta pod svým historickým maximem a poprvé od 2. prosince je nad 2 100 body. Dow zpevnil o 0,27 % na 18 053,60 bodu a S&P 500 přidal 0,31 % na 2 100,80 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,4 % na 4 940,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,82 % na 13,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,785 %. V plusu v úterý skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, pod nulou zůstaly technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Dluhopisový guru Jeffrey Gundlach: Záporné sazby jsou nejhloupější a nejhorší nápad na světě

2. Evropské akcie v úterý zamířily vzhůru, podporoval je sektor základních materiálů

Náladu na trzích podporovala stabilizace cen ropy i zveřejněná makrodata. Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 1,32 % a německý DAX 2,27 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,46 %. Náladu na trzích v úterý podpořila zpráva o indexu ekonomických očekávání pro Německo ZEW, který v dubnu nečekaně vyskočil na 11,2 bodu, což ukazuje, že se obavy o vývoj ekonomiky zmírňují. Nejúspěšnější byl v úterý sektor základních materiálů. Akcie Rio Tinto zpevnily o 2 % poté, co firma oznámila, že globální dodávky železné rudy v prvním čtvrtletí vzrostly o 11 %. Zároveň však společnost zhoršila své očekávání ohledně produkce železné rudy v australských dolech. Glencore posilovala o 5 % poté, co Société Générale zvýšila cílovou cenu jejích akcií, a Fresnillo poskočila o více než 4 % v reakci na růst ceny stříbra, která se vyšplhala na desetiměsíční maximum.

Trump, Putin, Le Penová a další: Autoritářství na vzestupu

3. Pražská burza v úterý solidně posílila, pomohly jí akcie bank i skupiny ČEZ

Index PX v úterý připsal 1,17 % na 915,23 bodu. Největší zobchodovaný objem si v úterý připsala opět Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o více než 2 %. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry přidaly přes procento, a podobný zisk si připsala i Erste Group Bank, ačkoli za výrazně nižšího zobchodovaného objemu. Akcie O2 C.R. po pondělním propadu ožily a připsaly 0,5 % a o 0,4 % posílila i tabáková společnost Philip Morris ČR, zatímco těžařská NWR opět zakolísala směrem dolů a zakončila na ceně 15 haléřů za akcii, a cenné papíry Pivovarů Lobkowicz odepsaly 1,4 %.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu odhalí obchodní bilanci, Německo se ráno připojí s indexem výrobních cen a Spojené království dopoledne přidá statistiku míry nezaměstnanosti. Spojené státy navíc odpoledne vydají zprávu o prodejích stávajících domů a zásobách ropy. Hospodářské výsledky zveřejní například Abbott Laboratories, Coca-Cola, US Bancorp, American Express, Newmont Mining, QUALCOMM nebo Yum! Brands. NATO se po téměř dvou letech sejde u jednoho stolu s ruským vyslancem a americký prezident Barack Obama navštíví Saúdskou Arábii a sejde se s vrcholnými představiteli Kuvajtu, SAE, Kataru, Ománu, Bahrajnu a samotné Saúdské Arábie. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD: Zaměstnanost se vrátila na předkrizové úrovně

Zaměstnanost ve vyspělých ekonomikách se v závěru loňského roku konečně vyšplhala zpět na úrovně z období před příchodem světové finanční krize. Uvedla to ve své úterní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

6. Gates kritizoval Trumpa a Sanderse za ekonomické ochranářství

Zakladatel americké technologické společnosti Microsoft a nejbohatší člověk světa Bill Gates kritizoval republikánského uchazeče o stranickou prezidentskou nominaci Donalda Trumpa a jeho demokratického rivala Bernieho Sanderse za jejich ochranářské postoje k hospodářství USA. Tím, že oba vyzývají americké firmy k vrácení výroby ze zahraničí do vlasti, prý nepochopili podstatu moderní americké ekonomiky, řekl Gates v rozhovoru s listem Financial Times.

25krát Bill Gates: Jak zbohatnout a mít úspěch v byznysu

7. Íránská těžba ropy prý do 60 dnů bude na úrovni před sankcemi

Íránská těžba ropy dosáhne do dvou měsíců úrovně před zavedením mezinárodních sankcí kvůli íránskému jadernému programu. Uvedl to v úterý podle médií náměstek íránského ministra pro ropný průmysl. Vyjádření by podle agentury Reuters mohlo naznačovat, že Írán by do příští schůzky členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohl být ochoten jednat o případném zmrazení produkce.

8. Marc Faber: Mesiášská politika centrálních bank nedopadne dobře, čeká nás krize horší než v roce 2008

Marc Faber v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že svět čeká další finanční krize, která bude horší než ta v roce 2008. "Mesiášská" politika tištění peněz světových centrálních bank podle něj nedopadne dobře. Podle Fabera není možné "podporovat růst ekonomiky jednoduše tím, že budete lidem házet peníze", protože ve výsledku "kvantitativní uvolňování na lidi" dopadne spíše jako "benzín přilévaný do ohně".

9. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu se v dubnu výrazně zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu zvýšila více, než se čekalo. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 11,2 bodu ze 4,3 bodu v březnu. Analytici odhadovali, že se zvýší na 8 bodů.

10. Španělsko zhoršilo prognózy rozpočtového deficitu na 2016 a 2017

Rozpočtový deficit Španělska se dostane pod tříprocentní limit stanovený Evropskou unií o rok později. Ministerstvo hospodářství v úterý uvedlo, že v letošním roce bude hospodařit s deficitem 3,6 % HDP a pod tři procenta HDP schodek klesne v roce 2017, kdy se má snížit na 2,9 %. Původně přitom měl schodek letos činit 2,8 %a příští rok 1,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Působivé časosběrné video ukazuje, jak most postupně pohlcuje mlha

Následující video ukazuje most Tadeusze Mazowieckého v polském městě Řešov, okolo kterého jako řeka obtékala mlha.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat