Co musíte ráno vědět (20. února)

Jak si v půlce týdne vedly burzy v Evropě i zámoří, jak optimistická je japonská vláda a jak probíhal další olympijský den? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu ztrácely. Banky upravují svá očekávání ekonomického růstu v prvním čtvrtletí

Americké akcie ve středu zahájily obchodování v plusu, S&P 500 dokonce na moment koketoval s historickým rekordem, postupně však obrátily do červených čísel. Investoři zvažovali možné dopady zveřejněného záznamu z posledního jednání FOMC i nečekaně špatnou zahájenou výstavbu v lednu způsobenou pokračujícím špatným počasím. Dow odepsal 0,56 %, S&P 500 0,65 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,82 %. Nejvíce se v indexu Dow ve středu dařilo společnostem Verizon Communications, Chevron a Procter & Gamble. Dolů ho naopak táhly akcie farmaceutické společnosti Pfizer, Home Depot, Boeing a banky JPMorgan Chase.

Jak si v lednu vedly podílové fondy zaměřené na akcie? Ty nejlepší najdete v tomto hodnocení

Too big to fail: Horší než před krizí

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, v závěru se vyšplhaly do plusu

Evropské akcie se ve středu obchodovaly kolem nuly s mírnými ztrátami, v posledních 90 minutách je však smazaly a vyšplhaly se do plusu. Britský FTSE 100 zakončil den na zelené nule se ziskem 0,28 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,24 % a německý DAX také uzavřel na nule se ziskem 0,27 bodu. Stoxx Europe 600 si připsal 0,05 %, nejlépe si vedlo síťové odvětví, sektor základních materiálů a potravinářské společnosti, ztrácely naopak banky a technologický sektor.

Anketa: Jaká je nejlepší investice ve střední Evropě?

3. Pražská burza se v závěru středeční seance vyšplhala do mírného plusu

Index PX se pohyboval mírně pod nulou, v závěru však vyskočil nahoru a zakončil den ziskem 0,14 % na 1 038,36 bodu. Více než polovinu objemů ve středu obstaraly akcie společnosti ČEZ, které posílily o 1,97 % na rovných 555 Kč. Dařilo se i bankovním titulům - Komerční banka podražila o 0,21 % a Erste Group Bank o 0,72 %. Výrazně naopak ztratila těžařská NWR, jejíž cenné papíry zlevnily o 8,56 % na 13,35 Kč, a příliš se nedařilo ani developerské firmě Orco (-2,54 %) a pojišťovně VIG (-1,69 %). Druhá nejobchodovanější akcie dne Telefónica C.R. odevzdala ve středu 0,20 %.

Petr Koblic: Bouře na mladých trzích Česko nezasáhnou, i když nás mnozí stále házejí do jednoho pytle s problematickými ekonomikami

Co letos předvedou menší emise jako Pegas Nonwovens, TMR, Orco, CME nebo Fortuna?

Komerční banka, Erste Group Bank a VIG by letos měly patřit v Praze k tomu lepšímu. Velké banky u nás mohou mít problém s novou konkurencí

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně, Evropě i Spojených státech. USA navíc odhalí index spotřebitelských cen a jako každý čtvrtek i týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vývoj inflace zveřejní i Francie a Itálie a dozvíme se, jaká je spotřebitelská důvěra v eurozóně. Co budou investoři sledovat ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky ve čtvrtek zveřejní například společnosti Wal-Mart, Newmont Mining, Hewlett-Packard, Danone nebo Swiss Re. Další firmy, které tento týden zveřejňují výsledky hospodaření, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Společnost Apple navýšila svůj podíl na čínském trhu v posledním čtvrtletí jen nepatrně

Společnost Apple svůj podíl na čínském trhu navýšila v posledním kvartále o jeden procentní bod. Podle zprávy The Wall Street Journal největší část trhu zaujímá Samsung (19 %), nad deseti procenty se drží Lenovo (13 %), Coolpad (11 %) a Huawei (10 %), až pak následují Apple se 7 % a Xiaomi s 6 %. Dobrou zprávou pro Apple je to, že tržby i přes tak malý podíl na trhu vyskočily o 20 %, a navíc Apple nyní spolupracuje v prodeji iPhonů s China Mobile, což by mohlo výrazně pomoci.

6. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v prosinci vzrostla na 7,2 %, čekala se stagnace na 7,1 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do prosince loňského roku mírně vzrostla na 7,2 % z předchozích 7,1 %, ačkoli se očekávala stagnace. V lednu klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 27 600, více než očekávaných 20 tisíc.

7. Běžný účet Řecka se v roce 2013 ocitl poprvé v přebytku

Běžný účet Řecka se v roce 2013 ocitl v plusu 1,24 miliardy eur, což je poprvé, kdy od začátku sledování statistik v roce 1948 vykázal přebytek. Řecká centrální banka ve středu oznámila, že zemi v loňském roce výrazně pomohly příjmy z turismu. V prosinci vzrostly tržby z turistického ruchu, který zemi tradičně vynáší nejvíce peněz, meziročně o 16 % na 169 milionů eur, za celý rok tedy Řecko získalo díky turistům rekordních 12 miliard eur, o 15 % více než v roce 2012.

8. Ukrajinské dolarové dluhopisy po vlně násilí prudce klesly

Nová vlna násilností v ukrajinské metropoli Kyjevě tvrdě zasáhla ceny dolarových dluhopisů ukrajinské vlády. Záznamy organizace Tradeweb ukazují, že cena dluhopisu se splatností v roce 2023 spadla na nové rekordní minimum. Cena pojištění proti nesplacení ukrajinského státního dluhu se naopak vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než čtyři roky.

Další krvavý den na Ukrajině: Mrtví na obou stranách barikád, odvolaný šéf armády, Lvov vyhlásil nezávislost na Kyjevu

9. Japonská vláda poprvé za více než pět let oznámila, že ceny "mírně rostou"

Japonská vláda ve měsíční zprávě ve středu popsala spotřebitelské ceny jako "mírně rostoucí". Tato slova použila naposledy v říjnu 2008. Vláda sice rozhodně nevyhlašuje vítězství nad 15 let trvající deflací, ale ekonomika dělá pokroky.

10. Fed se chystá na změnu vodítek pro úrokové sazby, QE se bude dále snižovat

Měnový výbor americké centrální banky se na svém posledním zasedání na konci ledna přiblížil změně vodítek pro budoucí vývoj úrokových sazeb. Výbor se také shodl na potřebě postupného omezování podpůrných nákupů dluhopisů, pokud se bude situace v americké ekonomice dále zlepšovat. Vyplývá to ze zápisu z jednání měnového výboru, který ve středu Fed zveřejnil.

Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Český tým vybojoval stříbro ve smíšené biatlonové štafetě, Sáblíková obhájila zlato v závodu na 5 kilometrů, hokejisté nestačili na tým USA

Kvartet Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec získalo stříbrnou medaili ve smíšené štafetě. První skončilo Norsko, díky čemuž se Ole Einar Bjørndalen, který běžel za Norsko na třetím úseku, stal nejúspěšnějším sportovcem ZOH v historii s osmi zlatými medailemi.

V závodu na 5 000 metrů ve středu také zazářila Martina Sáblíková, která s pohodlným náskokem získala zlatou medaili. Na tu mohou naopak zapomenout hokejisté, kteří podlehli ve čtvrtfinále Spojeným státům. Pátým místem v obřím slalomu se blýskl Ondřej Bank, po prvním kole dokonce útočil na medaili z druhého místa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat