Co musíte ráno vědět (20. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, jak chce Írán zvyšovat těžbu ropy a kdy se ve střední a východní Evropě objevil první smysluplný bankomat? I to by vás mohlo na úvod týdne zajímat.

1. Americké akcie v pátek obnovily růst a všechny tři hlavní indexy skončily na nových maximech. Za celý týden trh přidal téměř 2 %

Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely s mírnými zisky. Obchodování bylo smíšené, ztráty energetických firem způsobené dalším propadem cen ropy nakonec vykompenzoval růst ceny akcií potravinářské firmy Kraft Heinz. Index Dow v pátek posílil o 0,02 % na nové zavírací maximum 20 624,05 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,17 % na nové zavírací maximum 2 351,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,41 % na novém absolutním maximu 5 838,58 bodu. Index volatility VIX se snížil o 2,3 % na 11,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 2,42 %. Dařilo se sektorům cyklického i necyklického spotřebního zboží a technologickému odvětví, pod nulou skončily odvětví základních materiálů a energetický sektor. Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 1,75 %, S&P 500 přidal 1,51 % a Nasdaq Composite posílil o 1,82 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Série růstů vynesla americké akcie na nové rekordy

2. Evropské burzy v pátek uzavřely na nule, za celý týden zpevnily o více než půl procenta

Evropští akcioví investoři sice v pátek po většinu seance pokračovali ve vybírání zisků po rally ze začátku týdne, seanci nicméně západoevropské indexy zakončily na nule. Pomyslným vítězem dne byly akcie společnosti Unilever. Ty vyletěly vzhůru po zprávě, že o spojení s britsko-nizozemským výrobcem spotřebního zboží usiluje americká potravinářská společnost Kraft Heinz. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek získal 0,03 % na 370,22 bodu a za celý týden zpevnil o 0,77 %. Většina jeho sektorů byla lehce pod nulou, nejhůře se vedlo bankovnímu odvětví. Francouzský CAC 40 klesl o 0,65 % na 4 867,58 bodu (za celý týden +0,81 %), německý index DAX seanci zakončil na nule (za celý týden +0,77 %) a britský FTSE 100 si polepšil o 0,3 % na 7 299,96 bodu (za celý týden +0,45 %).

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ale posílila o 0,6 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu z předchozí seance, index PX klesl o 0,11 % na 970,01 bodu. Dolů jej táhly rakouské finanční tituly, dařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Monety Money Bank, které si připsaly 0,06 %. Další finanční tituly však uzavřely v červených číslech. Erste Group Bank odepsala 1,12 %, pojišťovna VIG ztratila 1,13 % a Komerční banka přišla o 0,1 %. S výsledkem páteční seance byli naopak spokojeni zejména akcionáři nápojářské Kofoly ČeskoSlovenko, která při malém zobchodovaném objemu zpevnila o 1,96 %, textilky Pegas Nonwovens (+1,29 %) a operátora O2 Czech Republic, jenž stoupl o 1,65 %. Analytik z České spořitelny Petr Bártek upozornil, že management O2 v pátek rozeslal vyjádření, v němž se brání politickým tlakům v oblasti cen služeb pro spotřebitele a cen mobilních dat. Vedení argumentuje například tím, že ČTÚ jen nedávno konstatoval, že ani jeden tento segment nesplňuje kritéria pro samostatný relevantní trh, který by bylo nutné regulovat. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 0,6 %. Nejvíce klesajícím titulem týdne byla MONETA Money Bank, která ztratila 4,4 %. Naopak nejvíce rostoucím titulem byla společnost O2 Czech Republic se ziskem 3,2 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Pondělí bude chudé na významná makrodata, vyjdou pouze index cen domů v Británii a index spotřebitelské důvěry v eurozóně a také například obchodní bilance v Japonsku nebo Španělsku. Zasedá Euroskupina, mimo jiné by měla jednat o Řecku. Ve Spojených státech zůstanou burzy zavřené kvůli státnímu svátku. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

5. Kraft Heinz stahuje nabídku na koupi Unileveru za 143 miliard USD

Americká potravinářská skupina Kraft Heinz se po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout nabídku na převzetí britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever. Firmy to v neděli uvedly ve společném prohlášení. Americký podnik za převzetí nabízel 143 miliard dolarů. Spojení firem by bylo jednou z největších fúzí v historii.

6. Írán hodlá v příštích letech zvyšovat těžbu ropy

Írán předpokládá, že do poloviny dubna zvýší těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá uskutečnit 500 nových ropných vrtů a dosáhnout produkce 4,7 milionu barelů denně. Uvedl to šéf Národní íránské ropné společnosti (NIOC). V lednu Írán oznámil, že jeho produkce se blíží k 3,9 milionu barelů ropy denně.

7. Mongolsko získá mezinárodní finanční pomoc za 5,5 miliardy USD

Mezinárodní měnový fond a další instituce dohodly s vládou Mongolska podmínky záchranných úvěrů v souhrnné výši asi 5,5 miliardy dolarů. Státní dluh Mongolska se pohybuje kolem 23 miliard dolarů, což je asi dvojnásobek ročního výkonu ekonomiky. V březnu má Ulánbátar splatit 580 milionů USD.

8. České akcie posílily letos o pět procent a dostaly se na 14měsíční maximum

České akcie posílily podle indexu PX od začátku roku o více než 5 % a dostaly se na 14měsíční maximum. Největší zisky si připsaly podle analytiků akcie Fortuny, bank a operátora O2. Za posledních 12 měsíců přidal PX téměř 11 %, i tak se ale pohybuje osm procent pod pětiletým maximem.

9. Bild am Sonntag: PSA slíbila, že továrny Opelu v Německu zachová

Francouzská automobilka PSA Group německé vládě slíbila, že v případě převzetí konkurenta Opel zachová v provozu všechny jeho továrny v Německu. Napsal to německý nedělník Bild am Sonntag. Opel, který je evropskou divizí americké automobilky General Motors, zaměstnává v Německu více než 18 000 lidí.

10. Čína přestane odebírat uhlí z KLDR, chce tak podpořit sankce OSN

Peking až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom informovala agentura Reuters. Krok je součástí snah o naplnění sankcí OSN vůči Pchjongjangu za jeho jaderný a raketový program. Na Čínu naléhá nová americká vláda, která chce od Pekingu více pomoci při řešení problémů s KLDR. Nynější opatření platí od neděle.

11. Merkelová zdůraznila, že jako kancléřka nemá vliv na hodnotu eura

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jako politička nemá žádný vliv na hodnotu eura. Ve svém projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově tak v sobotu očividně reagovala na nedávná slova hlavního obchodního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Petera Navarra, podle něhož Německo využívá slabé euro na úkor Spojených států.

Bonus

Před 25 lety, 19. února 1992, zahájily Komerční banka a společnost ISC MUZO v Praze jako první ve střední a východní Evropě provoz sítě bankovních automatů s přímým napojením na mezinárodní síť EuroCard/MasterCard/Cirrus. První on-line bankomat spustila banka ve své pobočce v ulici Na Příkopě.

První bankomat na světě vymyslel Armén žijící v Americe Luther George Simjan, který svůj mechanický přístroj instaloval v roce 1939 v New Yorku. Veřejnost však o něj neměla zájem, a tak byl po půl roce zrušen. Myšlenku bankomatu oživil o 28 let později Skot John Shepherd-Barron, když mu vadila omezená otevírací doba bank. Za vzor si vzal automat na čokoládu, kterou ve svém přístroji nahradil bankovkami. Nový bankomat pak světlo světa poprvé spatřil 27. června 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně. Další přístroje byly brzy instalovány i ve Francii, Švédsku a Švýcarsku.

V USA, kde si také nárokují vynález bankomatu, byl první přístroj od pokusu Luthera Simjana zprovozněn v New Yorku v roce 1969. Američané jako první přišli s plastovou kartou s magnetickým proužkem. Tyto karty pak od roku 1971 ovládly svět bankomatů a bezhotovostního placení.

První bankomat v Československu zprovoznila Česká spořitelna 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí v Praze. Zpočátku byl určen jen pro zaměstnance spořitelny a pracoval v off-line režimu. Postupně byl zpřístupněn širšímu spektru uživatelů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat