Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak si ve středu vedly evropské a americké trhy, co zpomaluje růst ekonomiky ve východní a střední Evropě a kdo aspiruje na pozici diplomatického mentora Borise Johnsona? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět zpevnily. Dow vzrostl podeváté v řadě a stejně jako S&P 500 posunul své zavírací i absolutní maximum

Americké akcie během středečního obchodování znovu posílily a jejich přední indexy Dow a S&P 500 dosáhly nových zavíracích i historických rekordů. Náladu na akciovém trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky softwarového gigantu Microsoft. Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 18 595,03 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,43 % na nové zavírací maximum 2 173,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,06 % na 5 089,93 bodu. Historický rekord index Dow posunul na 18 622,01 bodu a S&P 500 své absolutní maximum navýšil na 2 175,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,67 % na 11,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,577 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly technologický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Goldman Sachs: Americké akcie mají před sebou další růstovou vlnu

O čem firmy mluví aneb Proč nesledovat jen akciový trh

2. Evropské akcie ve středu posílily, dařilo se technologiím

Evropské akcie zakončily středeční seanci výrazně v zelených číslech. Nahoru je táhly zejména technologické tituly, jejichž rally pomohla kompenzovat ztráty těžařů. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,03 %, přičemž v plusu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 ve středu zpevnil o 0,47 %, francouzský CAC 40 si připsal 1,15 % a německý index DAX posílil o 1,61 %. Britské obchodování ovlivnila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojeném království. Zveřejněná míra nezaměstnanosti 4,9 % překonala odhad 5 %. Jedná se o nejnižší údaj od roku 2005. Britská libra i díky tomu posilovala vůči americkému dolaru. Nová britská premiérka Theresa Mayová mezitím odpoledne oznámila, že Británie se vzdá plánovaného předsednictví EU v druhé polovině roku 2017. Středeční zveřejnění čtvrtletních výsledkových zpráv ovlivnilo akcie několika velkých společností. Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux sice reportoval meziroční nárůst čistého zisku o 77 %, tržby však byly mírně pod očekáváním, a akcie společnosti se tak nakonec propadly o 5,98 %. Videoherní společnost Ubisoft Entertainment si ve středu připsala 7,78 % poté, co její čtvrtletní tržby překonaly odhad analytiků. Cenné papíry Volkswagenu zpevnily o 6,01 %, když společnost v předběžném sdělení oznámila nečekaně vysoký provozní zisk.

Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza ve středu opět vzrostla, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza ve středu navázala na zisky z předcházejících dvou dnů a index PX přidal 0,67 % na 882,07 bodu. Úspěšnou seanci zažila většina finančních titulů a operátor O2 Czech Republic. V červených číslech skončily akcie Komerční banky a Unipetrolu. Největší zobchodovaný objem si ve středu připsaly cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zpevnily o 1,1 %. ČEZ ve středu požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivů případné výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Erste Group Bank si připsala 1,2 % na 640,20 Kč, pojišťovna VIG zdražila o 1,23 % na 470 Kč a akcie Monety Money Bank posílily o 1,54 % na 75,75 Kč. V negativním pásmu středeční obchodování zakončily Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 0,23 %, Unipetrol, který před čtvrtečním zveřejněním pololetních výsledků oslabil o 0,52 %, a mediální společnost CME se ztrátou 3,75 %.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Spojené království přidá statistiku maloobchodních tržeb a Řecko odtajní výsledek běžného účtu. Odpoledne ECB zveřejní výsledek svého měnově-politického zasedání (změna politiky se nečeká), ve Spojených státech vyjdou index aktivity chicagského Fedu, index aktivity filadelfského Fedu, index cen domů od FHFA, zpráva o prodejích starších domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu a republikáni ukončí svůj výroční sjezd v Clevelandu. Čtvrtletní hospodářské výsledky budou v západní Evropě reportovat Danske Bank, Daimler, Roche Holding, Unilever či Swatch Group, v zámoří DR Horton, Blackstone Group, Bank of New York Mellon, Biogen, AT&T, PayPal Holdings, Visa, Schlumberger, Southwestern Energy, Starbucks, Soutwest Airlines, Travelers nebo General Motors a na pražské burze petrochemický holding Unipetrol.

Podle Bohumila Trampoty, analytika J&T Banky, se v hospodářských výsledcích Unipetrolu negativně projeví neplánované i plánované odstávky. Pozitivní položkou, která by se měla v reportu objevit, je částečné plnění pojišťoven za loňskou havárii na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby podle Trampoty firmě klesnou meziročně kvůli odstávkám o 30 % na 22,8 miliardy Kč. Díky zaúčtování dosud přiznaných záloh za loňskou havárii na etylénové jednotce ve výši přibližně čtyři miliardy korun by podle Trampoty měl provozní zisk EBITDA činit 4,6 miliardy Kč. "To by byla prakticky stejná hodnota jako loňský rekord. Bez této položky by zisk EBITDA měl dosáhnout 669 milionů Kč, meziročně o 85,4 % méně. Také čistý zisk by měl díky zmíněné položce vylepšit historický rekord a měl by činit asi 3,3 miliardy Kč (meziročně +1,1 %)," říká analytik. "Dále nás budou zajímat informace o procesu rekonstrukce poškozené etylénové jednotky v Litvínově, která by měla v těchto týdnech nabíhat do provozu, a situace po havárii v Kralupech. Předpokládáme, že podobné pojištění jako na Litvínov se vztahuje i na Kralupy. Zajímat nás bude pravděpodobná délka odstávky," dodává Bohumil Trampota. "Unipetrol již před dvěma týdny oznámil provozní údaje - rafinérská marže ve druhém čtvrtletí pokračovala v poklesu, zatímco petrochemické marže se držely na velmi solidních úrovních. Pozitivní byl i vývoj rozdílu mezi cenou ropy Brent a Ural," doplňuje Josef Němý, analytik Komerční banky.

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. GE bude s Huawei rozvíjet strategii průmyslového internetu

Americký konglomerát General Electric (GE) bude spolupracovat s čínskou společností Huawei Technologies na rozvoji strategie takzvaného průmyslového internetu. Společnost, která je největším světovým výrobcem proudových motorů a lokomotiv s naftovým pohonem, chce propojit stroje za pomoci internetu. Mělo by jí to umožnit získat data, která by mohla zvýšit produktivitu a vést ke snížení emisí či nákladů na pohonné hmoty.

6. MMF: Odchod pracovních sil zpomaluje růst ve východní Evropě

Odchod pracovní síly zpomaluje střední a východní Evropu při dohánění Západu. Ekonomika regionu by bez vlivu přesunu pracovní síly z let 1995 až 2012 rostla v průměru celkem o 7 % rychleji. Ve středeční analýze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Ze střední, východní a jihovýchodní Evropy odešlo podle MMF v posledních 25 letech za lepšími příležitostmi do zahraničí téměř 20 milionů převážně mladých kvalifikovaných lidí. To je zhruba stejně jako počet obyvatel Česka a Maďarska dohromady. Motivací k odchodu jsou především lepší pracovní místa a vyšší platy.

7. Evropská komise kvůli Číně navrhne změnu antidumpingového systému

Systém obrany zemí EU vůči dumpingu v mezinárodním obchodě je třeba zreformovat tak, aby lépe odpovídal stávající realitě. Vyplynulo to ze středeční "orientační debaty" Evropské komise o potřebě změny přístupu k Číně, která žádá uznání za standardní tržní ekonomiku. "Dnešní diskuse nebyla o tom, zda Čína je či není tržní ekonomikou. Byla o tom, jak nejlépe adaptovat naše obchodní obranné nástroje tak, aby se dokázaly vypořádat s realitou nadměrné kapacity a měnícího se mezinárodního právního rámce," poznamenal ve středu před novináři místopředseda Evropské komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen. Nová pravidla podle něj nepovedou k prudkému poklesu cel. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová zdůraznila, že obchod musí být férový. "Současná situace nadměrné kapacity, především v ocelářství, ukázala, že efektivní obranné nástroje potřebujeme," podotkla.

8. Provozní zisk Volkswagenu v pololetí dosáhl 7,5 miliardy eur

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí dosáhl 7,5 miliardy eur, a výrazně tak překonal odhady trhu. Společnost to uvedla ve středečním předběžném sdělení. Podrobnou výsledkovou zprávu za první pololetí zveřejní příští týden ve čtvrtek. Po očištění o mimořádné položky činil pololetní provozní zisk 5,3 miliardy eur, uvedla automobilka. Mimořádné náklady přitom vyčíslila na 2,2 miliardy eur. Souvisejí podle ní především s právními spory, které firmě hrozí hlavně v Severní Americe.

9. Saudi Aramco postaví obří plynárenský komplex

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala čtyři kontrakty na výstavbu obřího komplexu na zpracování zemního plynu. Projekt má hodnotu přes 50 miliard rijálů (13,3 miliardy USD; 327 miliard Kč) a dokončen by měl být v roce 2019. Stane se přitom prvním projektem na zpracování plynu z pevninských i příbřežních polí v Saúdské Arábii. Kontrakt na výstavbu závodu Fádilí firma podepsala se společností Saudi Electricity a s francouzskou Engie. Závod bude produkovat elektřinu a páru. Kontrakt na výstavbu přímořských zařízení získala indická společnost Larsen & Toubro. Další dva kontrakty, které získaly saúdské firmy, jsou na výstavbu zařízení k těžbě a na výstavbu obytného tábora.

10. USA schválily spojení pivovarů AB InBev a SABMiller

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev získal od antimonopolních regulátorů v USA souhlas k převzetí svého hlavního konkurenta SABMiller. Oznámila to ve středu společnost a informaci později potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. Dohoda s ministerstvem o schválení transakce nicméně předpokládá, že AB InBev prodá podíl SABMilleru ve společnosti MillerCoors, a zahrnuje rovněž některé další podmínky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lekce diplomacie pro Borise Johnsona od amerického kolegy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat