Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, co si myslí investoři a analytici o německé ekonomice a jak začít den s dobrou náladou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý navzdory zhoršení predikce růstu světové ekonomiky mírně zdražily

Americké akcie v první části úterního obchodování rychle smazaly počáteční zisky a zamířily pod nulu. Investoři tak reagovali na nejnovější zprávu Mezinárodního měnového fondu, který zhoršil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní a příští rok. V druhé polovině obchodování se ale všechny tři nejsledovanější indexy vzpamatovaly a nakonec se vyšplhaly zpět do zelených čísel. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli státnímu svátku (Dni Martina Luthera Kinga) zavřené. Dow posílil o 0,02 % na 17 515,23 bodu, širší S&P 500 připsal 0,15 % na 2 022,55 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,44 % na 4 654,85 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 19,89 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 1,79 %. Dařilo se zejména technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům z průmyslového sektoru. Pod nulou naopak skončily energetické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví.

Akcie pohledem technické analýzy: V USA medvědi, v Evropě býci, rozhodne však ECB

UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

2. Evropské akcie v úterý dále posilovaly, v centru pozornosti byly banky

Evropské akcie v úterý posílily čtvrtým dnem v řadě a západoevropský index STOXX Europe 600 opět posunul své maximum od roku 2008. Trhy starého kontinentu podporovaly spekulace o možném zahájení kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky a náladu investorů zlepšily i údaje o růstu čínské ekonomiky a zpráva o důvěře analytiků v německou ekonomiku. Britský FTSE 100 připsal 0,52 %, francouzský CAC 40 1,16 % a německý DAX 0,14 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,79 %, v plusu se pohybovaly všechny hlavní sektory kromě potravinářského a technologického odvětví. Nejlépe si vedly před čtvrtečním zasedáním ECB akcie bank a sektor základních materiálů. Během čtyř obchodních dní od chvíle, kdy švýcarská centrální banka oznámila nečekané opuštění kontrolované hladiny měnového kurzu franku, index STOXX Europe 600 posílil již o necelých pět procent.

Čtyři neznámé, které letos mohou investorům hnout žlučí

ECB a rizika: Morální hazard a deflace stojí proti sobě

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky

Index PX v úterý odepsal 0,2 % na 948,90 bodu. Burzu dolů stáhly akcie Komerční banky, které představovaly polovinu zobchodovaného objemu a oslabily o 0,32 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly cenné papíry likérky Stock (-6,35 %) poté, co firma oznámila, že za minulý fiskální rok dosáhne nejspíše slabšího výsledku při nižší hranici očekávaného rozmezí zisku. Výrazně odepsala také mediální CME (-3,55 %), na niž v úterý vydala Goldman Sachs doporučení "neutral" s cílovou cenou 2,80 dolaru (67 Kč). Přes procento odevzdaly i akcie Pegasu Nonwovens (-1,52 %) a cena akcií NWR se opět snížila na 43 haléřů. Druhý největší objem obchodů na burze v úterý zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které podražily o 0,12 %, a dařilo se také cenným papírům Erste Group Bank, které zpevnily o 1,06 %.

Akční plán: Nové jaderné zdroje má primárně financovat ČEZ

Spoléháte s kurzem koruny na ČNB? Podívejte se na Švýcary!

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní započatou výstavbu za prosinec (odhad: 1,042 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 1,028 milionu jednotek anualizovaně) a vyjde také pravidelná týdenní statistika o počtu schválených žádostí o hypotéku. V Evropě přidá Bank of England zápis ze svého posledního zasedání a ze Spojeného království přijdou ještě údaje o změně počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad prosinec: -24 tisíc, listopad: -26,9 tisíce) a tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO (odhad listopad: 5,9 %, říjen: 6 %). Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom: Ukrajina dluží za ruský plyn 2,44 miliardy dolarů

Ukrajina dluží za ruský plyn 2,44 miliardy dolarů. Ruskému premiérovi Dmitriji Medveděvovi to v úterý oznámil šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Moskva a Kyjev loni v říjnu za asistence Evropské unie dospěly k předběžné dohodě o zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu. Podle smlouvy si Kyjev musí dodávky předplácet.

6. Očekávané kroky ECB by kurz koruny neměly příliš ovlivnit

Případné zahájení odkupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou by nemělo příliš vychýlit nynější kurz koruny. Investoři totiž již delší dobu s tímto krokem počítají. Podle nich je téměř jisté, že banka ve čtvrtek oznámí zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování.

7. Írán ustojí i cenu ropy 25 USD za barel, tvrdí ministr ropného průmyslu

Podle íránského ministra ropného průmyslu Bijana Zangeneha Írán ustojí i případ, kdy cena ropy klesne na 25 dolarů za barel. Ministr prohlásil, že "íránskému ropnému průmyslu nebude hrozit nebezpečí ani v případě, že cena ropy klesne o dalších 20 dolarů". Cena ropy Brent se v úterý večer pohybovala kolem 48,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala na 46,70 dolaru za barel.

8. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku byla v lednu nejvyšší za téměř celý rok

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v lednu výrazně zlepšila. Index očekávání vzrostl na 48,4 bodu z prosincových 34,9 bodu, a je tedy nejvýše od února 2014. Očekával se růst pouze na 40 bodů. Hodnocení současné situace se nečekaně zlepšilo na 22,4 bodu z prosincových 10 bodů, čekal se růst jen na 13 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 45,2 bodu z 31,8 bodu v prosinci. Náladu investorů a analytiků podporuje blížící se zasedání Evropské centrální banky, na němž by mohlo být rozhodnuto o plnohodnotném kvantitativním uvolňování.

9. ČEZ: Stavba jaderného zdroje vyžaduje stabilní podmínky na trhu

ČEZ považuje projekt nového jaderného zdroje v Česku za důležitý pro energetickou bezpečnost státu, stavbu ale nelze zahájit, dokud pro ni nebudou existovaly stabilní podmínky. V reakci na zveřejnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Současný destabilizovaný evropský trh s elektřinou vede k tomu, že stavba elektrárny nedává jistotu ekonomické návratnosti, dodal.

10. Zahraniční dluh Ruska loni výrazně klesl kvůli sankcím

Celkový zahraniční dluh Ruska v loňském roce klesl téměř o 130 miliard dolarů na necelých 600 miliard dolarů. Oznámila to v úterý tamní centrální banka. Pokles dluhu je podle agentury Reuters důsledkem sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Tyto sankce omezují přístup Ruska na zahraniční kapitálové trhy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Doverský policista hvězdou internetu

Policejní oddělení v americkém Doveru narazilo při procházení videozáznamů z aut na nečekaný poklad. Hudebně-taneční číslo vytvořené pravděpodobně nic netušícím policistou k písni Taylor Swift Shake It Off se nekontrolovatelně rozletělo po internetu. Vidělo ho už téměř 19 milionů lidí a stoprocentně zažene i vaše chmury.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat