Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a USA, jak se vyvíjí inflace v USA a jak těžké je hrát ve vesmíru na kytaru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu odvrátily hluboké ztráty, i tak ale všechny tři hlavní indexy klesly

Wall Street zažila jeden z nejdivočejších dnů posledních měsíců. V jednu chvíli totiž hlavní indexy ztrácely přes 3,5 % a ropa WTI oslabovala až o 7 %. V závěru obchodní seance ale přišla vlna nákupních objednávek a index Nasdaq Composite dokonce nahlédl do zelených čísel. Trh jako celek ale odepsal přes procento. Index Dow nakonec odepsal 1,56 % na 15 766,74 bodu, S&P 500 klesl o 1,17 % na 1 859,33 bodu a Nasdaq Composite ztratil mírných 0,12 % na 4 471,69 bodu. Od počátku roku zatím ztrácejí hlavní indexy téměř deset procent a pro americký trh je to nejhorší začátek roku v historii. O dvě až tři procenta přišly sektory energetiky, telekomunikací a veřejných služeb, v nepatrném zisku zůstal díky závěrečné rally biotechnologických titulů sektor zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o bezmála šest procent na 27,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o více než šest bazických bodů na 1,9928 %, když během dnes sestoupil až na 1,94 %.

Reálné ceny ropy jsou daleko níže, než si všichni myslí

2. Evropské akcie se ve středu pod tíhou dalšího poklesu cen ropy výrazně propadly

Evropské akcie ve středu stáhli dolů těžaři a banky. Investory zneklidňuje pokračující pokles cen ropy. Britský FTSE 100 ztratil 3,46 %, francouzský CAC 40 odepsal 3,45 % a německý DAX 2,82 %. Regionální STOXX Europe 600 se během dne ocitl na nejnižší hladině od října 2014 a nakonec odepsal 3,2 % na 322,29 bodu. Výprodejová vlna opět nejcitelněji zasáhla těžaře, akcie Anglo American odepsaly 7,43 % a cenné papíry BHP Billiton přišly o 7,72 %. Nedařilo se ale ani ocelářské firmě ArcelorMittal, jejíž akcie odepsaly 8,77 %. Pod tlakem byly nadále banky, italská Banca Monte dei Paschi de Siena oznámila, že někteří její klienti začali vybírat své úspory, což vyvolalo obavy o likviditu v sektoru.

Co chystají světové centrální banky?

Klid, je to jen panika!

3. Pražská burza ve středu ztratila přes dvě procenta, drtivá většina titulů uzavřela v červených číslech

Index PX ve středu odepsal 2,07 % na 855,92 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie se propadly o bezmála 2 %. Stejnou procentuální ztrátu zaznamenaly i cenné papíry Erste Group Bank. Druhý "nejobjemnější" titul, Komerční banka, ztratil 2,6 %. Největší procentuální ztráta ve středu postihla akcie NWR, mediální CME a pojišťovny VIG. Jedinými tituly, kterým se podařilo udržet nad nulou, byly znojemská Pegas Nonwovens a Pivovary Lobkowicz. Akcie společnosti Unipetrol odepsaly 0,6 %. Firma ve středu oznámila, že převezme od OMV 68 čerpacích stanic.

Koruna tvrdošíjně sedí na 27 EUR/CZK. Co s tím, když podnikáte v eurech?

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjde ve Francii index podnikatelského klimatu a Portugalsko zveřejní výsledek běžného účtu. Událostí dne ale v Evropě bude měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Trh sice nečeká změnu měnové politiky, bude ale zajímavé sledovat, jak a zda ECB okomentuje současné dění na světových trzích, případně možné dopady vývoje v Číně na evropskou a světovou ekonomiku. Kromě toho ještě vyjdou v eurozóně předběžný index spotřebitelské důvěry a v USA odpoledne index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu. Ve švýcarském Davosu bude druhým dnem pokračovat Světové ekonomické fórum, do americké výsledkové sezóny čísly přispějí mimo jiné Southwest Airlines, KeyCorp, Bank of New York Mellon, Verizon Communications, American Express, Schlumberger, Starbucks nebo Travelers a v Evropě hospodářské výsledky odtajní Logitech International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly v prosinci meziročně nejvíce za posledních 12 měsíců

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně nečekaně klesly o 0,1 %, trh vyhlížel stagnaci, stejně jako v listopadu. Jádrová inflace, očištěná o volatilní ceny potravin a energií, zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, čekalo se, že stejné meziměsíční tempo udrží. Meziročně tempo růstu cen zrychlilo na 0,7 %, což je nejvíce za posledních dvanáct měsíců, z předchozích 0,5 %, očekával se však lepší výsledek na 0,8 %. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 2,1 % z předchozích 2,0 %, jak se očekávalo.

6. Čínská CNOOC poprvé po 15 letech sníží produkci ropy a plynu

Čínská státní energetická společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) letos poprvé po více než 15 letech sníží produkci ropy a plynu. Firma to uvedla v dokumentech pro burzovní orgány. S opětovným nárůstem produkce počítá do dvou let. CNOOC je v globálním měřítku významným producentem ropy a je zřejmě prvním velkým podnikem, který otevřeně sdělil, že za současné situace produkci sníží. Ropa za rok a půl zlevnila o více než 70 %.

7. Hlavní komoditní stratég Société Générale stále čeká odraz cen ropy a 35% rally

Navzdory tomu, že Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý snížila výhled světové poptávky po ropě pro rok 2016, hlavní komoditní stratég Société Générale stále čeká brzký odraz cen ropy následovaný rally. Ve druhé polovině letošního roku by se podle něj ceny černého zlata měly pohybovat stabilně nad 40 USD za barel.

8. Dalio (Bridgewater): Dalším krokem Fedu nebude zvyšování sazeb, ale nové kolo QE

Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu, se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil k aktuální tržní nejistotě a měnové politice Fedu. Podle něj se americká centrální banka vzhledem k současné situaci na trzích spíše posune směrem k uvolněnější politice, než že by pokračovala v monetárním utahování a zvyšování úrokových sazeb.

9. Lukoil: Těžba ropy v Rusku letos poprvé po mnoha letech klesne

Produkce ropy v Rusku se letos poprvé za mnoho let sníží, ropné firmy totiž v reakci na dramatický pokles cen suroviny na světových trzích omezují těžbu. Na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to ve středu řekl generální ředitel ruské ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.

10. Goldman Sachs: Kupujte akcie Applu, jejich cena po propadu zase poroste

Akcie společnosti Apple jsou podle analytiků z Goldman Sachs zajímavou růstovou příležitostí. Akcie společnosti se obchodují poblíž ročních minim kolem 94 USD. Analytička Simona Jankowski se nicméně domnívá, že titul skrývá růstový potenciál. Její cílová cena akcií firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka je 155 dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak se ve vesmíru hraje na kytaru? To vám prozradí astronaut Chris Hadfield

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat