Co musíte ráno vědět (21. prosince)

Jak uplynulý týden okořeněný středečním zvýšením amerických úrokových sazeb zakončily akcie v Evropě a USA, kolik času má ČEZ na prodloužení licence prvního dukovanského bloku a jak v JAR vypadá střídání ministrů financí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden výrazným propadem, od pondělí ale klesly jen nepatrně

Americké akcie v pátek pokračovaly v poklesu. Investoři sledovali expiraci velkých opcí, ceny komodit i makrodata. Dow ztratil 2,1 % (více než 367 bodů) na 17 128,55 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,78 % na 2 005,55 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,59 % na 4 923,08 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,29 % na 20,7 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 2,2 %. V mínusu v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly finanční a technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si naopak vedly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor veřejných služeb. Za celý týden však akcie díky jeho vydařené první polovině završené středečním rozhodnutím měnového výboru Fedu zvýšit poprvé po více než devíti letech úrokové sazby v USA zlevnily jen minimálně. Dow od pondělí klesl o 0,79 %, S&P 500 odepsal 0,34 % a Nasdaq Composite přišel o 0,21 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Ani po zasedání Fedu není jasněji, S&P 500 za sebou má další volatilní týden bez jasného směru a po Santovi ani památky

Dva roky na trhu s ropou v jediném grafu a výhled na rok 2016

2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý uplynulý týden ale hlavní západoevropské indexy vzrostly

Evropské akcie v pátek nenavázaly na čtvrteční rally a spadly pod nulu. Za celý týden nicméně výrazně zpevnily. Investory nadále znepokojuje hlavně vývoj cen komodit v čele s ropou. Britský index FTSE 100 v pátek odepsal 0,82 %, francouzský CAC 40 1,12 %, německý DAX 1,21 % a regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,01 %. Pozornost investorů se kvůli propadu cen komodit upírala na sektor základních materiálů, některým titulům se však přesto podařilo uzavřít nad nulou. BHP Billiton připsala 2,5 % navzdory tomu, že ji ratingová agentura Moody's umístila na seznam titulů k revizi s tím, že by jí mohla zhoršit známku kvůli možnému budoucímu poklesu zisku v důsledku klesajících cen komodit. Analytici z Goldman Sachs pak snížili cílové ceny akcií firem Glencore, Rio Tinto a Anglo American, všem titulům se však podařilo uzavřít v plusu. Za celý týden britský FTSE 100 vzrostl o 1,74 % na 6 052,42 bodu, CAC 40 připsal 1,72 % na 4 625,26 bodu a německý DAX posílil o 2,59 % na 10 608,19 bodu. Západoevropský STOXX Europe 600 od pondělí do pátku připsal 1,53 % na 361,23 bodu.

Jak jsou na tom velké ekonomiky s kvantitativním uvolňováním?

P jako periferie EU: Prasátka na scénu! (Investiční abeceda na rok 2016)

3. Pražská burza v pátek klesla, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a ČEZ. Za celý týden ale index PX mírně vzrostl

Index PX v pátek oslabil o 0,55 % na 926,71 bodu. Objem obchodování v pátek přesáhl miliardu korun, téměř polovinu zajistily akcie Komerční banky, které odepsaly procento. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla v pátek společnost ČEZ, jejíž akcie ztratily 1,24 % a klesly na nové více než 10leté minimum 414,60 Kč. Akcie ČEZ vytrvale oslabují už od letošního července, kdy se ještě jejich cena držela kolem 600 Kč. Podle analytiků ztrácejí kvůli zlevňování elektřiny a odstávkám jaderných elektráren. Na třetím místě se co do objemu umístila O2 C.R., která odevzdala 1,44 %, a v závěsu za ní se držela Erste Group Bank, jejíž akcie naopak zpevnily o 0,16 %. Významnější zobchodovaný objem zaznamenaly také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které oslabily o 1,7 %, a připsaly si tak největší procentuální ztrátu dne. V uplynulém týdnu na trhu společnost nakoupila 34 tisíc vlastních akcií za průměrnou cenu 717,81 Kč za kus. Pojišťovna VIG oznámila, že plánuje koupit lotyšskou pojišťovnu BTA Baltic, která má zhruba 20% podíl na trhu v Lotyšsku, 14% v Litvě a 6% v Estonsku a v roce 2014 dosáhla zisku před zdaněním 10,6 milionu eur. Akcie VIG v pátek na pražské burze odepsaly 0,59 %. Od pondělí do pátku index PX připsal 0,4 %. Nejvíce v týdnu zdražily akcie mediální společnosti CME (+13,3 % na 66,20 Kč), naopak nejvíce zlevnily akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic (-4,5 % na 239 Kč).

ČR a EU: Co chybí České republice, aby byla konkurenceschopnější?

Zemědělská půda: Konec spekulací a začátek konzervativního investování s potenciálem v desítkách procent

4. Očekávané události

V pondělní vyjdou v Německu index výrobních cen a pravidelná měsíční zpráva centrální banky, v Řecku výsledek běžného účtu a investoři se také dozvědí, jak se vyvíjí spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ve Spojených státech bude zveřejněn index aktivity chicagského Fedu. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SÚJB prodloužil povolení na provoz prvního bloku Dukovan do 31. března

Firma ČEZ může provozovat první blok Dukovan až do konce března. Desetileté povolení mělo u tohoto jaderného bloku původně skončit 31. prosince. Do té doby měla energetická společnost získat novou licenci, což se jí ale nepodařilo. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) jí nyní prodloužil povolení o tři měsíce. Informaci z elektrárny v pátek potvrdila předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

6. Jako kdyby té ropy nebylo dost: Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila obnovení vývozu ropy

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh rozpočtového zákona, který zahrnuje zrušení 40 let starého zákazu vývozu ropy ze Spojených států. Návrh, zajišťující také financování vládních úřadů do září příštího roku, nyní poputuje do Senátu. Podle serveru CNBC bude mít zrušení zákazu exportu pouze malý bezprostřední dopad na americký ropný průmysl. V dlouhodobějším horizontu by však mělo pomoci tamním těžařům ropy z břidlicových ložisek a zajistit Spojeným státům větší vliv na světovém energetickém trhu.

7. Fico: Slovensko má opci na akcie elektráren, může je ovládnout

Slovensko podepsalo s italskou společností Enel memorandum, na jehož základě Bratislava získala předkupní právo na 17 % akcií společnosti Slovenské elektrárne (SE). V budoucnu tak může nad podnikem získat kontrolu. Novinářům to v neděli na dotaz ČTK řekl slovenský premiér Fico. Enel, který v SE drží 66 % akcií, v pátek uzavřel dohodu s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) o prodeji podílu ve slovenské firmě.

8. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než 6leté minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu klesla na 10,77 % z 10,98 % v říjnu. Dosáhla tak nejnižší úrovně od března 2009. Vyplývá to z údajů, které v neděli na tiskové konferenci zveřejnilo slovenské ústředí práce, jež v zemi zastřešuje pracovní úřady. Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v listopadu klesl na 290 512 osob z 296 270 osob v říjnu. Meziročně v zemi ubylo více než 40 000 nezaměstnaných.

9. Jižní Korea získala od Moody's zatím svůj nejvyšší rating

Ratingová agentura Moody's Investors Service zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Jižní Koreje na Aa2 z Aa3 se stabilním výhledem. Nový rating je zatím nejvyšší, jaký kdy Korea od mezinárodní ratingové agentury získala, napsala agentura Reuters. Podle Moody's je ekonomika země silná ve srovnání s jejími "kolegyněmi" a zůstane silná i v době slabé vnější poptávky. Moody's rovněž očekává, že Jižní Korea bude pokračovat v zavádění strukturálních reforem.

10. Senát USA schválil reformu Mezinárodního měnového fondu

Americký Senát schválil reformu podílnické struktury Mezinárodního měnového fondu, která mění hlasovací práva ve fondu ve prospěch velkých rozvíjejících se zemí v čele s Čínou a Indií. Reforma byla součástí návrhu zákona o federálních výdajích. Na souhlas Washingtonu čekali ostatní členové MMF pět let. MMF se dohodl na změně členských kvót a hlasovacích práv v roce 2010. Po reformě se má z Číny stát třetí největší člen MMF co do podílu hlasovacích práv, její kvóta se má zvýšit z 3,7 % na 6,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V JAR se ministři financí střídají jako na běžícím pásu

V Jihoafrické republice se během necelého týdne vystřídali tři ministři financí. President Jacob Zuma nejprve minulý týden ve středu odvolal z funkce Nhlanhlu Neneho, kterého nahradil nepříliš známým poslancem Davidem van Rooyenem. Tento krok však vyvolal ostrou kritiku a propad tamních finančních trhů, takže prezident van Rooyena po čtyřech dnech vyměnil za zkušenějšího Pravina Gordhana. Ten již ve funkci ministra financí působil v letech 2009 až 2014.

"Obdržel jsem řadu žádostí, abych své rozhodnutí přehodnotil. Jako demokratická vláda považujeme za důležité naslouchat lidem a reagovat na jejich názory," uvedl prezident v prohlášení. Řada ekonomů měla podle agentury Reuters pochybnosti o tom, zda van Rooyen dokáže stabilizovat hospodářství JAR, které se nyní potýká s výrazným poklesem cen exportních komodit.

Po odvolání Neneho, který prosazoval omezování vládních výdajů, se kurz randu propadl na rekordní minimum. Jmenování Gordhana sice vedlo k posílení randu o pět procent, kritiku na adresu prezidenta však neumlčelo. "Je to od prezidenta lehkomyslné hrát ruskou ruletu s jihoafrickou ekonomikou," řekl šéf parlamentní frakce opoziční strany Demokratické spojenectví Mmusi Maimane.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat