Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové burzy v Evropě a v Americe, jak dopadlo zasedání ECB a co si myslí kardinálové o Big Macu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely lehce pod nulou, nedařilo se titulům z telekomunikačního odvětví

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, a to zejména kvůli telekomunikačnímu sektoru. Pokles akciového trhu však zmínily dobré výsledky vydavatele kreditních karet American Express. Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních hlavních světových měn. Po konci obchodování se výsledky za uplynulé čtvrtletí pochlubil mimo jiné Microsoft. Index Dow odepsal 0,22 % a uzavřel na 18 162,35 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,14 % a obchodování zakončil na 2 141,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 5 241,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,58 % na 13,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,756 %. Dařilo se především sektoru zdravotní péče.

"Nová" tržní hrozba na obzoru? Manažeři začínají mluvit o tom, co ví každý sečtělejší školák

2. Evropské akcie ve čtvrtek po dramatickém průběhu obchodování mírně zpevnily

Indexy velkých akciových trhů západní Evropy zakončily čtvrteční seanci s mírnými zisky, když po prvních hodinách vyčkávání na výsledek zasedání ECB nejprve zareagovaly na jeho tajnosnubný výsledek (a ponechání dosavadní politiky beze změny) prudkým poklesem, jejž vzápětí vyrovnalo slábnoucí euro. Index londýnské burzy FTSE 100 si stylově připsal 0,07 %, německý DAX vzrostl o 0,52 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,44 %.

Akcie & dluhopisy: Nikdy neříkej nikdy, když jde o peníze!

3. Pražská burza ve čtvrtek nakonec smazala většinu denních ztrát

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,12 % na 921,35 bodu, když v posledních desítkách minut dohnal většinu ztrát, jež během seance nasbíral. Největší vzestup zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, nejvíce naopak ztrácely akcie telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. MONETA Money Bank byla jednoznačně nejobchodovanějším titulem, dopoledne se dokonce její cenné papíry dostaly na nové maximum přes 89 korun. V závěru obchodování ale odepisovaly a uzavřely se ztrátou 1,24 % na 87,40 Kč. Telekomunikační firmě O2 hrozí, že bude vyškrtnuta z indexu MSCI. Existuje riziko, že by v něm mohla být nahrazena právě Monetou při listopadovém rebalancování. Operátor oslaboval až o čtyři procenta, ztrátu nakonec zmírnil na 1,74 procenta a uzavřel na 240 korunách. ČEZ si pohoršil o 0,59 procenta na 468,10 Kč, Komerční banka o 0,19 procenta na 897,80 Kč a Fortuna o 0,66 procenta na 89,90 Kč. Petrochemický holding Unipetrol zveřejnil hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí. Čistý zisk se meziročně snížil o 1,39 miliardy na 722 milionů korun, tržby klesly o 22 procent na 23,11 miliardy korun. Akcie firmy na to v Praze reagovaly poklesem o 0,27 procenta na 184 korun. Nejúspěšnější titulem dne se stala likérka Stock, která přidala 4,14 procenta na 47,80 Kč. Mediální CME posílila o 1,91 procenta na 56,05 Kč a akcie Erste zhodnotily o 0,77 procenta na 760 korun.

Zajištění EUR/CZK jako plavba mezi Skyllou a Charybdou

4. Očekávané události

Pátek na data příliš bohatý nebude. Nad ránem Čína zveřejní index cen domů a dopoledne vyjdou v Evropě ze zajímavějších údajů pouze výsledek běžného účtu Řecka a zpráva o vývoji zadlužení britského veřejného sektoru. Odpoledne Eurostat přidá index spotřebitelské důvěry v eurozóně, v Kanadě vyjdou inflační statistika a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb a společnost Baker Hughes navečer odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Výsledky za uplynulé čtvrtletí představí McDonald's, General Electric, Moody's, Honeywell International nebo Volvo, Daimler a SAP a zaktualizována budou ratingová hodnocení Rakouska (Moody's), Kypru (Fitch), Francie (S&P), Německa (Moody's), Itálie (Fitch), Portugalska (DBRS) či Saúdské Arábie (Moody's) a Slovenska (DBRS). S projevem odpoledne vystoupí jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

6. Nové vozy Tesly budou vybaveny hardwarem pro jízdu bez řidiče

Všechny nové automobily od amerického výrobce elektrických vozů Tesla Motors budou vybaveny soustavou technických zařízení, která po přidání softwaru umožní jízdu bez zásahu řidiče. Řekl to šéf automobilky Elon Musk. Tesla usiluje o to, aby z mnoha konkurentů byla první, kdo bude mít na silnicích samořízené vozy, až je bude možné běžně používat.

7. Reuters: Volkswagen chce do pěti let ušetřit 3,7 miliardy eur

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur ročně. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené s jednáním mezi vedením firmy a zástupci odborů o plánu oživení z loňského skandálu.

8. Unipetrol vykázal za třetí čtvrtletí díky zaúčtování další části pojistného čistý zisk 722 milionů Kč

Petrochemická společnost Unipetrol hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s provozním ziskem EBITDA LIFO 1,93 miliardy korun a čistým ziskem 722 milionů korun. Oba ukazatele tak zaznamenaly v meziročním srovnání výrazný pokles. Výsledky byly opět negativně ovlivněny odstávkami výrobních zařízení, pozitivně k nim naopak přispělo zaúčtování další části pojistného ve výši 2,2 miliardy korun v souvislosti s loňskou nehodou etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby se holdingu meziročně snížily o 22 % z 29,45 miliardy korun na 23,1 miliardy korun.

9. Česká vláda podepsala investiční smlouvu se společností General Electric

Česká vláda ve čtvrtek podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Podle informací ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur. Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů, významnou část z toho v ČR. Celková výše investice v Česku tak bude nižší než původně uváděných téměř deset miliard korun.

10. Sokolovská uhelná se dohodla se skupinou ČEZ na koupi elektrárny v Tisové a konci sporů

Společnosti ČEZ a Sokolovská uhelná se dohodly na řešení dlouhodobých obchodních sporů. Firmy uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá Sokolovské uhelné svoji elektrárnu v Tisové u Sokolova. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dobrý McBože! Vatikánský fastfood

Spor o to, zda u brány sídelního města hlavy katolické církve smí fungovat restaurace s rychlým občerstvením McDonald's, rozdělil věřící, ať již církevní hodnostáře či laiky.

Tradicionalisté protestují proti dohodě, již řetězec v tom smyslu uzavřel s obchodně zdatnějšími kolegy ve správě Vatikánu. Podle informací televize CNBC jim to však je málo platné - o smlouvě, která má Svatému stolci vynášet 40 000 dolarů měsíčně, již je rozhodnuto.

Jestli bude vatikánský mekáč prodávat menu McHostie s vínem místo coly či jestli bude večeře pro dvanáct lidí stát 30 eur, dosud žádné dostupné zprávy nezmiňují.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat