Co musíte ráno vědět (22. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co je podle Mohameda El-Eriana největším rizikem na trhu a co dělat tváří v tvář medvědovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily ve čtvrtek v zelených číslech, index S&P 500 se vyhoupl na nový rekord

Americké akcie v průběhu čtvrtečního obchodování lehce zpevnily, širší index S&P 500 se díky tomu dostal na novou rekordní úroveň. Čtvrteční ekonomická data sice zklamala očekávání investorů. Vzhůru zamířily především energetické tituly, kterým pomohly vyšší ceny ropy na světových trzích. Index Dow zakončil obchodování oproti středě beze změny na 18 285,74 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,23 % na 2 130,82 bodu a Nasdaq připsal 0,38 % na 5 090,79 bodu. Index volatility VIX ztratil 5,98 % na 12,11 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,19 %. V zelených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílily energetika (+0,79 %) a technologie (+0,44 %), jako jediný ztratil finanční sektor, který odepsal 0,17 %.

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

Nesnažte se zachytit současnou rally, akcie mají před sebou nebezpečné měsíce. Do konce roku ale trh posílí

2. Evropské akcie rozšířily ve čtvrtek třítýdenní maximum díky ropnému sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly a rozšiřovaly třítýdenní maximum, především díky ropnému sektoru. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % a německý DAX o 0,14 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal připsal 0,36 %. Dařilo se především ropnému sektoru a finančním akciím, ztrácel naopak realitní sektor. "Alespoň v krátkodobém výhledu se špatná makrodata zdají být dobrou zprávou, protože oddalují první zvýšení sazeb Fedem," řekl Ralf Zimmermann, stratég z Bankhaus Lampe poté, co akcie podpořila špatná zpráva o prodejích starších domů v USA, které se v dubnu propadly o více než 3 %. "Obávám se však o to, jak dlouho trhům tenhle druh vnímání vydrží," dodal Zimmermann.

Německá dominance v Evropě nebude trvat věčně

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila bezmála procento, O2 C.R. odevzdala přes 4 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,98 % na 1 021,40 bodu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R., které zároveň dosáhly největšího zobchodovaného objemu. Cenné papíry odevzdaly 4,35 % na 171,50 Kč. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Group Bank ztrácela před dvě procenta poté, co agentura Fitch snížila rating jejím dceřiným společnostem České spořitelně (na A-) a Slovenské spořitelně (na BBB+). Komerční banka odevzdala přes procento. Druhý největší objem obchodů na burze ve čtvrtek zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které naopak posílily o 0,7 %. Cenní papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens zakončily den na zelené nule. Komerční banka ve čtvrtek snížila doporučení na akcie Pegasu na "držet" z "kupovat", zvýšila však cílovou cenu na 792 Kč z 673 Kč. Ve čtvrtek titul uzavřel na ceně 790 Kč. Akcie pojišťovny VIG odevzdaly přes procento navzdory tomu, že na ně Bank of America zvýšila doporučení na "kupovat" z "neutral".

Jak (ne)překvapily velké firmy v rámci výsledkové sezóny v Praze a co teď dělat s akciemi NWR a O2

Česká spořitelna zvýšila investiční doporučení na akcie ČEZ na "akumulovat" z "držet", cílovou cenu posunula na 728 Kč

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v noci na pátek vydá prohlášení ze svého zasedání a uspořádá tiskovou konferenci, na níž výsledek zasedání okomentuje. Důležitá data dopoledne vyjdou v Německu – zveřejněna bude zpráva o HDP a index podnikatelského klimatu Ifo. Také Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Itálie průmyslové objednávky a maloobchodní tržby a Spojené království data o objemu nových úvěrů ve veřejném sektoru. I pro americké investory bude pátek klíčový, odpoledne vyjde zpřesněná zpráva o vývoji HDP Spojených států, kterou navíc doplní data o inflaci, jež vyjdou také v Kanadě, a sledovat trh bude ještě výsledky Deere & Co či Campbell Soup. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nákupy dluhopisů podle ECB fungují, jsou zapotřebí vládní reformy

Program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, kterým se Evropská centrální banka snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, funguje. Jeho příznivé dopady se však projeví v plné míře pouze v případě, že vlády zavedou potřebné reformy. Shodli se na tom podle zápisu z dubnového zasedání vedoucí představitelé ECB.

6. MMF: Ruská ekonomika letos klesne o 3,4 %

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 3,4 %, příští rok se ale vrátí k mírnému růstu. Vyplývá to z prognózy, kterou ve čtvrtek zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Ruský ministr financí Anton Siluanov ve čtvrtek ale sdělil, že jeho úřad předpovídá ekonomice na letošní rok pokles o 2,5 %.

7. El-Erian: Zapomeňte na Řecko, největším rizikem je likvidita

Zapomeňte na Řecko. To, zda v eurozóně Atény zůstanou, nebo ne, není pro dění na finančních trzích rozhodující. Největším rizikem současnosti je likvidita. Tvrdí to alespoň známý dluhopisový expert a hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian. A není zdaleka jediný, kdo má už ze samotného slova likvidita husí kůži.

Likvidita: Co znervózňuje trh a co experti těžko definují

8. TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit navrhnou svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. Trojice stran tak reaguje na středeční hlasování o podpoře biopaliv. Při něm hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek následně vládu nařkl z korupce.

Sobotka: Hlasování o nedůvěře vládě je plané gesto, vláda přežije

9. Eurozóna: Růst aktivity zpracovatelského sektoru v květnu mírně zrychlil, expanze sektoru služeb naopak zpomalila

Podle předběžných dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na třináctiměsíční maximum 52,3 bodu z 52 bodů v dubnu, očekával se přitom pokles na 51,8 bodu. Sektor služeb expandoval naproti tomu mírnějším tempem, index spadl na čtyřměsíční minimum 53,3 bodu z 54,1 bodu v dubnu. Trh predikoval mírnější pokles na 53,9 bodu. Kompozitní index se kvůli tomu rovněž snížil, a to na tříměsíční dno 53,4 bodu oproti 53,9 bodu v dubnu, očekávala se stagnace na 53,9 bodu.

10. Věřitelé podle Evropské komise nejednají o prodloužení programu pro Řecko

Mezinárodní věřitelé nejednají s Řeckem o prodloužení záchranného programu do podzimu. Rozhovory se soustředí na splnění podmínek programu do jeho vypršení na konci června. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak se postavit medvědovi*

Ralph Perrson se procházel se ženou a se psem, když si náhle všiml, že jeho pes štěká nějak divně. Vtom se na něj vyřítil medvěd. Naštěstí si Perrson uvědomil, že medvědi se bojí lidí úplně stejně, jako se lidé bojí medvědů. Co proto udělal?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat