Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, proč šéf Bundesbank kritizoval ECB a kdo se zapojil do senátní kampaně v USA? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek i přes rally akcií Alibaby mírně ztratily

Americké akciové trhy v pátek nakonec většinu počátečních mírných zisků ztratily. Nepatrně posílil jen index Dow, který tak již potřetí v řadě vystoupil na nový rekord. Vliv silného debutu akcií čínského internetového giganta Alibaba smazaly propady jiných velkých technologických titulů. Index Dow v pátek posílil o 0,08 % na 17 279,84 bodu, zatímco širší index S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 010,40 bodu a úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel při poklesu o 0,3 % na 4 579,79 bodu. Za celý týden získal Dow 1,74 % a S&P 500 posílil o 1,26 %. Nasdaq proti minulému pátku stoupl o 0,27 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další rekordy budou znamenat potvrzení býčího výhledu, Fed dal zelenou podzimní rally

Proč sazby v USA nikdy nevzrostou

2. Evropské akcie v závěru týdne posílily díky skotskému "ne"

Evropské akcie v pátek pozitivně zareagovaly na výsledek skotského referenda, v němž si Skotové zvolili setrvání ve Spojeném království. Britský FTSE 100 připsal 0,27 %, francouzský CAC 40 naopak 0,08 % ztratil a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,01 %. Francouzský trh podkopávaly dohady o brzkém snížení úvěrového ratingu země. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,3 %, nejvíce se dařilo telekomunikacím, ztrácely naopak technologický sektor a sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,49 %, CAC 40 0,44 % a německý DAX 1,53 %.

SEČTENO: Skotové odmítli nezávislost, pro setrvání ve Spojeném království se vyslovilo 55,3 % voličů

Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?

3. Pražská burza v pátek překonala hranici tisíce bodů indexu PX, naposledy se obchodovalo s akciemi společnosti Orco

Index PX v pátek připsal 0,69 % na 1 002,95 bodu. Objem obchodování na pražské burze v pátek překročil miliardu korun. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o necelé procento. Druhý největší objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, které naopak o necelé procento oslabily. Naposledy se v pátek obchodovalo s cennými papíry developera Orco. Páteční obchodování akcie zakončily na zelené nule. Za uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 0,6 % na 1 003 bodů.

Do čeho by investoval Jan Mühlfeit

Dopady ukrajinsko-ruské krize pocítí česká ekonomika i celý region. Co na to evropské akcie?

4. Očekávané události

Celý týden bude na makrodata chudší. V pondělí bude nicméně v USA zveřejněna první statistika z trhu bydlení, konkrétně prodeje existujících domů (odhad srpen: 5,18 milionu, červenec: 5,15 milionu). Zveřejněn bude i index aktivity chicagského Fedu (odhad srpen: 0,35 bodu, červenec: 0,39 bodu). Eurozóna oznámí spotřebitelskou důvěru (odhad září: -10,5 bodu). Pondělí bude také posledním obchodním dnem s upisovacími právy na nové akcie NWR. Nová práva opravňují držitele nabýt nové akcie po 0,65 Kč. Vláda bude schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard Kč. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Ministerstvo financí počítá s celkovými výdaji 1,219 bilionu korun a příjmy 1,119 bilionu korun. Daňové příjmy včetně sociálního a zdravotního pojištění by měly činit 975,6 miliardy Kč. To je o 3,2 % více než letos schválený rozpočet. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Alibaba zažila veleúspěšný debut na Newyorské burze

Čínská e-commerce společnost Alibaba své akcie v rámci IPO na NYSE upsala za 68 dolarů za kus. Obchodování otevřela na ceně 92,70 dolaru za akcii. Nakonec první den přidala 38 %. Společnost měla z IPO získat 21,77 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace firmy se vyšplhala během prvního dne na 231 miliard USD. Mezi technologickými firmami jsou větší už jen Apple, Google a Microsoft. Největší IPO v historii americké burzy jsme sledovali ŽIVĚ.

6. Šéf Bundesbank kritizoval ECB za nové podpůrné kroky

Šéf německé Bundesbank Jens Weidmann podrobil Evropskou centrální banku kritice za její nejnovější kroky k uvolnění měnové politiky, které mají podpořit slabou ekonomiku eurozóny. Přísliby skupování balíků dluhopisů od bank jen snižují tlak na to, aby vlády členských zemí uskutečňovaly potřebné reformy, řekl Weidmann německému týdeníku Der Spiegel.

7. Cena stříbra klesá, poptávka po něm roste

Ceny zlata i stříbra klesají. Na trhu se však děje zajímavá věc - na ETF trhu s "papírovým" zlatem a stříbrem zůstává poptávka po stříbře i přes pokles ceny silná.

Šest faktorů, které (ne)určují cenu zlata

8. Každý čtvrtý Američan chce, aby se jeho stát odtrhl od USA

Inspirováni skotským referendem, zeptali se redaktoři agentury Reuters Američanů, zda by se chtěli odtrhnout od USA. Nedovedli si představit, proč by to v Americe někdo chtěl. Výsledek je proto překvapil.

9. Víno: Letošní úroda z oblasti Loiry a Bourgogne bude výjimečná

Ročník 2014 bude po několika hubených letech skvostný. Tvrdí to přední český sommeliér, vínoznalec a specialista na investice do vína Zlatko Míčka.

Bonus

Autor Hry o trůny chystá večeři na podporu kandidáta na senátora Toma Udalla. Prý při ní nebude nikoho vraždit

Autor populární ságy Píseň ledu a ohně, podle níž je natočen nejstahovanější seriál na světě Hra o trůny, George R. R. Martin, se zapojil do senátorské kampaně v Novém Mexiku. Za příspěvek 5 USD na kampaň senátora Toma Udalla nabízí Martin možnost vyhrát večeři s ním a senátorem. "Vím, co si myslíte. Party s Georgem R. R. Martinem je poněkud podivná. Slibuji, že na vás nebude čekat žádné vtipné překvapení, žádní zpěváci ani svatby," napsal Martin v e-mailu potencionálním přispěvatelům. Narážel tak na událostí ze své knižní ságy, kdy byl při hostině vyvražděn rod Starků.

Martin právě pracuje na šestém dílu ságy, na který netrpěliví fanoušci čekají už tři roky. Autor je znám svou notorickou pomalostí a odmítá sdělit, kdy šestá kniha s názvem Vichry zimy (Winds of Winter) vyjde. O víkendu však fanouškům konečně svitla naděje. Martin podle Christian Times prohlásil, že šestá kniha spatří světlo světa spolu s 5. sérií televizního seriálu, která má být odvysílána v první polovině příštího roku. "Ve skutečnosti jsem knihu dokončil už před třemi lety, ale vydavatel chtěl počkat, než se televizní seriál stane populárním, abychom na knize co nejvíce vydělali," uvedl nicméně. Je otázka, jak vážně to myslel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat