Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak v úterý skončilo obchodování v Evropě a Spojených státech, k čemu server Zero Hedge přirovnal problémy Deutsche Bank a za kolik se prodává nejdražší penthouse na Manhattanu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý napravily úvodní ztráty, v závěru dne se ale vrátily k nule

Americké akcie se dokázaly vymanit z úvodních ztrát způsobených obavami z bezpečnostní situace v Evropě ve světle bombových útoků v Bruselu. V poslední hodině ale hlavní indexy mírné zisky převážně vrátily a zakončily smíšeně. Index Dow nakonec ztratil 0,23 % na 17 582,71 bodu a přerušil sedmidenní sérii růstů, S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 049,80 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,27 % na 4 821,66 bodu. V plusu se udržela pouze odvětví zdravotní péče a technologií, zbývajících osm sektorů ztrácelo do půl procenta. Index volatility VIX stoupl nakonec jen o 2,76 % na 14,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po výletu pod 1,9 % zakončil den o necelé tři bazické body výše na 1,9421 %.

Podíl dividend na celkových výnosech klesá. Máme se na ně vykašlat?

Duben jako klíč k řešení ropného rébusu? Možná, naděje ale mohou vzít rychle zasvé

2. Evropské akcie v úterý zvrátily nepříznivý vývoj způsobený útoky v Bruselu a nakonec mírně zpevnily

Evropské akcie v úvodu úterní seance výrazně ztrácely kvůli bombovým atentátům v Bruselu, při kterých zemřelo minimálně 34 lidí. Hlavní západoevropské indexy se ale brzy oklepaly a zisky postupně umazávaly, až se nakonec vyšplhaly nad nulu. Regionální benchmark STOXX Europe 600 nicméně zůstal v červených číslech. Britský index FTSE 100 nakonec vzrostl o 0,13 % na 6 192,74 bodu, německý DAX přidal 0,42 % na 9 990 bodů a francouzský CAC 40 seanci uzavřel silnější o 0,09 % na 4 431,97 bodu. STOXX Europe 600 nicméně odepsal 0,15 % na 340,30 bodu. Bruselský teror zasáhl na burzách zejména cenné papíry ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Akcie hotelového řetězce Accor odepsaly téměř čtyři procenta a cenné papíry InterContinental Hotels Group ztratily zhruba dvě procenta. V úvodu obchodování výrazně zlevňovaly také akcie aerolinek easyJet, těm se ale podařilo většinu ztrát smazat a nakonec klesly jen o půl procenta. Akcie Ryanair Holdings a Air France-KLM se z úvodního propadu nevzpamatovaly a ztratily téměř čtyři procenta. Pokles byl patrný rovněž u akcií firem z odvětví luxusního zboží, přes procento zlevnily například LVMH a L'Oréal. Sektor dopravy a cestovního ruchu v rámci indexu STOXX Europe 600 odepsal 1,76 %, v průběhu dne vykazoval ztrátu i přes 2 %.

Záporné úrokové sazby: Čeká nás run na banky?

3. Pražská burza v úterý odepsala téměř procento, stáhly ji akcie Komerční banky a VIG

Index PX klesl o 0,8 % na 901,14 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie Komerční banky, jež zlevnily téměř o tři procenta na 5 296 korun. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,27 % na 411,90 Kč, a třetí skončily podle zobchodovaného objemu cenné papíry Erste Group Bank, jejichž cena se proti pondělnímu závěru nezměnila. Přes procento odepsaly ještě akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a necelé procento odepsaly akcie pojišťovnické skupiny VIG a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dařilo se naopak akciím likérky Stock Spirits, které přidaly 2,7 % na 57 korun, a přes procento posílily ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna.

EUR/CZK: Nesjíždějte černou sjezdovku na běžkách

Martin Novák (ČEZ): Starou energetiku ještě potřebujeme, rozvoj té nové ale probíhá naplno. Do roku 2020 chceme do distribuce a obnovitelných zdrojů investovat 50-60 miliard Kč

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu makrodat poměrně klidná. Dopoledne vyjdou v Itálii údaje o vývoji mezd a institut ZEW vydá index očekávání pro švýcarskou ekonomiku. Odpoledne Spojené státy přidají údaje o prodeji nových domů a vládní Úřad pro energetické informace (EIA) doplní údaje o vývoji zásob ropy. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Hermès International a v USA General Mills. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Teroristé opět udeřili, výbuchy na bruselském letišti a exploze v metru si vyžádaly minimálně 34 obětí

Dvě exploze na bruselském letišti Zaventem a výbuch v metru si v belgické metropoli vyžádaly více než tři desítky lidských životů. "Slyšeli jsme ani ne tak tu ránu jako spíše utíkající davy lidí, kteří se blížili letištní halou," popsala zmatek po výbuchu v telefonickém rozhovoru se zpravodajem ČTK Gabriela Kečkéšová, Slovenka pracující v Evropské komisi, která mířila na dovolenou. K útokům se již přihlásil Islámský stát, který pohrozil dalšími atentáty. Bruselské letiště bude uzavřené do středečního poledne, letecký provoz směřující do Bruselu převzaly další terminály. Belgické ministerstvo vnitra zvýšilo v celé zemi varování před teroristickými útoky na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň. Premiér Charles Michel svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu a belgická policie v souvislosti s útoky provádí v metropoli razie a zveřejnila záběr z bezpečnostní kamery, na němž je jeden z podezřelých. Pátrá i po dalších nejméně čtyřech osobách.

6. Nová Lehman Brothers? Moody's dala hodnocení Deutsche Bank do revize pro potenciální snížení ratingu

Deutsche Bank byla dána ratingovou společností Moody's do revize pro potenciální downgrade s odkazem na "exekuční rizika" jejího nového strategického plánu. Znepokojující na tom podle serveru Zero Hedge, který miluje konspirační teorie, je shodné načasování, jaké bylo v případě banky Lehman Brothers před jejím pádem.

7. Expanze podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu nabrala na síle

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 53,7 bodu z 53 bodů v únoru, čekala se stagnace. Ukazatel pro sektor služeb se zvýšil na 54 bodů z 53,3 bodu, čekal se jen mírný růst na 53,4 bodu, a PMI pro zpracovatelský sektor se zvýšil v souladu s očekáváním na 51,4 bodu z únorových 51,2 bodu.

8. Ekonomický sentiment v Německu se v březnu zlepšil, v celé eurozóně se ale zhoršil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu po poklesu v prvních dvou měsících roku zvýšila navzdory nejistotě kolem hospodářského výhledu rozvíjejících se zemí, vývoje cen ropy a kurzu eura. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 4,3 bodu z 1 bodu v únoru. Analytici odhadovali, že se zvýší na 5,9 bodu. Index pro celou eurozónu ale klesl na 10,6 bodu z 13,6 bodu v únoru, čekal se pokles na 8,2 bodu. Zveřejněn byl v úterý rovněž index podnikatelského klimatu Ifo, který v březnu stoupl na 106,7 bodu z únorových 105,7 bodu, čekal se růst ukazatele na 105,9 bodu. Hodnocení současné situace stouplo na 113,8 bodu ze 112,9 bodu, čekal se pokles na 112,6 bodu. Index očekávání vzrostl na 100 bodů z 98,9 bodu (revidováno z 98,8 bodu), očekával se růst na 99,5 bodu.

9. Mládek: Česká ekonomika by mohla letos růst až o 3,5 %

Česká ekonomika by mohla letos vzrůst až o 3,5 %. Na Strojírenském fóru v Praze to v úterý řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo financí v lednové makroekonomické prognóze uvedlo, že počítá s růstem tuzemské ekonomiky v roce 2016 o 2,7 %. Podobný vývoj očekává také Česká národní banka. Loni vzrostl podle dat Českého statistického úřadu HDP v Česku o 4,3 %, což byl nejlepší výsledek za posledních osm let.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdražší penthouse na Manhattanu se prodává s 20% slevou

Neil Moffitt, nekorunovaný král nočních klubů a zábavy pro bohaté, si před dvěma lety na Manhattanu pořídil za zhruba 51 milionů dolarů penthouse, který se svou prodejní cenou zapsal do historie. Loni se ale Moffitt rozhodl, že byt s podlahovou plochou 553 metrů čtverečních, který zabírá celé 24. patro výškové budovy Walker Tower, zase prodá. Cenu stanovil na 70 milionů dolarů, kupce ale nenašel. Nyní se proto rozhodl jít s cenou dolů a byt s pěti ložnicemi, obývacím pokojem, jídelnou a technickým zázemím nabízí s více než 20% slevou za 55 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat