Co musíte ráno vědět (23. července)

Jak se v polovině týdne dařilo akciovým trhům v Evropě i za oceánem, co poskytla ECB Řecku a ve kterém baru platíte méně, když pijete více? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v propadu, poraženým dne byl po úterních výsledcích Apple

Americké akcie ve středu pokračovaly v propadu, když je dolů stahovaly cenné papíry velkých technologických korporací a některých firem ze sektoru biotechnologií. Ke zmírnění ztrát naopak přispěly akcie společnosti Boeing, které mírně posílily i přes nepříznivé kvartální hospodářské výsledky. Všechny tři nejsledovanější indexy zaznamenaly ztráty, i když na konci obchodního dne část poklesu umazaly. DJIA ztratil 0,38 % na 17 851,04 bodu, S&P 500 odepsal 0,24 % na 2 114,15 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,7 % na 5 171,77 bodu. Index volatility VIX opět klesl, tentokrát o 0,82 % na 12,12 bodu, a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,32 %. Ze sektorů se dařilo pouze financím a spotřebnímu zboží, ostatní odvětví ztrácela. Nejvíce ztratily sektory technologií, základních materiálů a energetiky.

Co také dělá silný dolar s americkým akciovým trhem

2. Evropské akcie ve středu zlevnily druhý den v řadě kvůli výsledkové sezóně

Evropské akcie ve středu oslabovaly po zveřejnění hospodářských výsledků americké firmy Apple, které sice byly velmi dobré, ale očekávání trhu překonaly jen mírně. Britský FTSE 100 odepsal 1,5 %, francouzský CAC 40 0,47 % a německý DAX 0,72 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,59 %. Chvíli se mu dařilo ztrátu umazávat poté, co byla zveřejněna data o prodejích starších domů v USA, které byly nejlepší za posledních osm let, poté však opět zamířil do červených čísel. Akcie společností Dialog Semiconductor a Infineon Technologies, dodavatelů firmy Apple, ztratily přes pět procent poté, co Apple svými zveřejněnými výsledky trh příliš nenadchnul. ARM Holdings, jejíž technologie je užívána v iPhonech, odepsala přes 6 %. Také její hospodářské výsledky nenaplnily očekávání trhu. Pokles trhu navíc umocnily klesající ceny komodit.

Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem aneb Co vám Putin (také) neřekl

Dohoda s Řeckem jako hřebíček do rakve členství Británie v EU?

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila

Index PX ve středu klesl o 0,1 % na 1 036,43 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie Komerční banky, které posílily o 0,18 %. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístily cenné papíry skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,72 % v reakci na zvýšení doporučení ze strany HSBC na "kupovat" z "držet". Třetím nejobchodovanějším titulem byla Erste Group Bank, která posílila o 0,35 %. Akcie společnosti Unipetrol před čtvrtečním zveřejněním výsledků připsaly 1,09 %. Výrazně naopak ztrácela O2 C.R., jejíž akcie odepsaly 4,78 %, a nedařilo se ani akciím CETIN (-0,4 %) a pojišťovny VIG (-1,14 %).

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde v Japonsku výsledek obchodní bilance. Dopoledne zveřejní Španělsko údaje o nezaměstnanosti za druhé čtvrtletí, Itálie výsledek obchodní bilance a Spojené království maloobchodní tržby a počet schválených hypoték za červen. V zámoří budou investoři jako každý čtvrtek sledovat hlášení o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu. Kanada odpoledne investorům nabídne statistiku maloobchodních tržeb. Do výsledkové sezóny přispějí v USA čísly McDonald's, General Motors, Caterpillar, Starbucks nebo Visa, v Evropě mimo jiné Credit Suisse, Daimler nebo Unilever a v Asii Hyundai Motor. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB opět zvýšila financování pro řecké banky

Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank z programu ELA o 900 milionů eur na zhruba 91 miliard eur. S odvoláním na informované zdroje to ve středa uvedla agentura Reuters. "Je to částka, která byla požadována," řekl jeden ze zdrojů. "Nepřekvapilo by mě, kdyby pokračoval růst na této úrovni týden po týdnu," dodal.

6. Prodeje existujících domů ve Spojených státech v červnu vzrostly více, než se čekalo

Prodej starších domů ve Spojených státech v červnu vystoupil na nejvyšší úroveň za více než osm let, zatímco ceny se dostaly na nový rekord. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). Vysoký prodej obytných realit naznačuje, že trh s bydlením i celková ekonomická aktivita v USA ve druhém čtvrtletí ožívají. Počet domů, které prodali jejich dosavadní majitelé, se proti květnu zvýšil o 3,2 % na celoroční tempo 5,49 milionu. To je nejvyšší údaj od února 2007. V meziročním srovnání byl prodej vyšší o 9,6 %.

7. Home Depot kupuje firmu Interline Brands

Americký řetězec obchodů pro kutily Home Depot koupí přímého prodejce nářadí a dalších opravárenských a údržbářských produktů Interline Brands. Zaplatí za něj asi 1,63 miliardy USD, a rozšíří si tak divizi Pro, která se stará o profesionály.

8. Amazon se chystá zaměřit na Indii. Máme čekat boj na život a na smrt?

Amazon je ochoten investovat 5 miliard dolarů, aby si podchytil indický trh, píší indické Economic Times. Informace prý mají od nejmenovaných osob z představenstva firmy. Mluvčí Amazonu odmítla téma komentovat. Službou streamování médií Amazon Instant Video, v rámci které bude možné zhlédnout nejnovější filmy a seriály, chce firma porazit nabídky místních firem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Londýně můžete navštívit bar, kde ceny nápojů kolísají jako ceny akcií

Zdá se, že přece jen existuje trh, na němž všichni "tradeři" svorně s nadšením vyhlížejí prudký propad cen - hospoda. Nový londýnský bar Reserve Bar Stock Exchange zákazníkům nabízí nápoje za ceny založené na nabídce a poptávce. Kolísající ceny ukazuje na velké obrazovce v reálném čase, čímž vytváří dojem skutečné obchodní arény, ovšem bez nervů z případného propadu cen. Nejhorší, co může nastat, je to, že dojde při příliš rychlém nakupování k barovému "crashi" a ceny alkoholu klesnou tak, že je pití pro všechny v podstatě zdarma. Při crashi se může cena propadnout i 40 % pod intradenní minimum.

"Čím víc kupujete, tím víc můžete tento trh dotlačit ke crashi, a pak si díky tomu další drinky opravdu vychutnat," vysvětluje finanční ředitelka podniku Marianne Magninová, která se kdysi specializovala na opce v Price Waterhouse, dnes PwC. Finanční sféra je tudíž pro ni dobře známá a pohybům trhu rozumí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat