Co musíte ráno vědět (23. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě i Americe, co na čtvrtečním jednání upeklo vedení České národní banky a kam nejlépe vložit 350 milionů dolarů, které zrovna nepotřebujete? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, útok Dow na hladinu 20 tisíc bodů se odkládá

Americké akciové trhy ve čtvrtek mírně klesaly, když investoři vyhodnocovali čerstvé statistiky z americké ekonomiky a po růstech z uplynulých týdnů částečně i realizovali zisky. Aktivita na trhu byla utlumená, jsou cítit blížící se svátky. Dow ve čtvrtek klesl o 0,12 % na 19 918,88 bodu, S&P 500 odepsal 0,19 % na 2 260,96 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,44 % na 5 447,42 bodu. Ztrácela především odvětví cyklického spotřebního zboží a základních materiálů, v plusu naopak zůstaly energetika, veřejné služby a telekomunikace. Index volatility VIX přidal 1,42 % na 11,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,5496 %.

Americké akcie v roce 2017: Medvěda aby jeden pohledal, extrémní býci ale také chybí

2. Evropské akcie se ve čtvrtek vesměs držely okolo nuly

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy se ve čtvrtek pohybovaly různými směry. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,21 %. Jednotlivé trhy si vedly smíšeně - index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 0,32 %, německý DAX 0,11 % odepsal a francouzský CAC 40 zůstal na zelené nule. Bankovní sektor mírně poklesl v důsledku zprávy, že italská vláda bude chtít vložit 20 miliard eur do ohrožené nejstarší banky světa Monte dei Paschi di Seina a zároveň přinutit držitele jejích dluhopisů k přijetí ztrát. Akcie banky v reakci na to klesly na nejnižší hodnotu v historii.

Ekonomika, politika, trhy: 7 šedých labutí roku 2017

3. Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování na nule, dařilo se akciím Philip Morris ČR

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování nejprve ráno poklesl, později během dne získával, aby seanci zakončil na nule. Největší zisk zaznamenaly akcie tabákového výrobce Philip Morris ČR, naopak nejvíce ztrácel výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko. Největší objem obchodů na burze ve středu připadal na cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Jejich hodnota vzrostla skoro o půl procenta na 421 korun za akcii. Dozorčí rada potvrdila ve funkci na další čtyři roky šéfa společnosti Daniela Beneše.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Jako prolog pátečního makroekonomického kalendáře zveřejní v noci záplavu makroekonomických dat Malajsie a Singapur. Následně vyjde index důvěry spotřebitelů v německou ekonomiku od GfK, Francie a po ní Británie zveřejní data o růstu HDP ve třetím čtvrtletí a odpoledne seznámí investory s indexem důvěry spotřebitelů ve svou ekonomiku i Spojené státy (index sestavuje Michiganská univerzita). Američané dále zveřejní také údaje o prodejích nových rodinných domů a o počtu aktivních ropných vrtů od firmy Baker Hughes. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Žádný nečekaný vánoční dárek: Bankovní rada ČNB svůj kurzový závazek nezmění, nálada se mírně kloní k jestřábímu pohledu

Bankovní rada ČNB na svém prosincovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek banky v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

6. Fedu na ruku: Americká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než se čekalo

Objem americké ekonomiky ve třetím kvartálu letošního roku vzrostl ve srovnání s druhým čtvrtletím anualizovaně o 3,5 %. Po růstu z druhého kvartálu o 1,4 % očekával trh ve třetím čtvrtletí nárůst o 3,3 %.

7. Uber stáhl samořízená auta z ulic v San Francisku

Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies stáhl svá auta bez řidiče z ulic v San Francisku. Kvůli sporu s regulátorem tak zastavil program přepravy takzvanými autonomními auty, který spustil před týdnem, uvedla agentura Reuters.

8. Čínští investoři získají 49 % v britském datovém centru

Bratři David a Simon Reubenovi prodali navzdory bezpečnostním obavám podíl 49 % v britském provozovateli datových center Global Switch Holdings čínským investorům. Konsorcium čínských soukromých investorů v čele s firmou Jiangsu Sha Steel Group zaplatí za podíl 2,4 miliardy liber, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení britské firmy.

9. Bitcoin trhá rekordy, jeho celková hodnota dosáhla 14 miliard dolarů

Kybernetická měna bitcoin v posledních týdnech zažívá zlaté časy. Hodnota všech bitcoinů v oběhu dosáhla ve čtvrtek rekordních 14 miliard dolarů. Digitální měna během posledního dne vyskočila o 5 % na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Cena jednoho bitcoinu na internetové burze Bitstamp vzrostla až na 875 dolarů, což je nejvíce od ledna 2014. Bitcoinu v růstu pomáhají pokles čínské měny, globální politická nejistota a měnové zmatky v Indii. Nejvíce obchodů s bitcoiny se realizuje v Číně, takže tamní nárůst poptávky má na cenu značný vliv.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

Bonus

Most do pole

Co uděláte, když zjistíte, že zrovna nemáte dobré využití pro pár set milionů dolarů? Pokud jste shodou okolností zároveň velké zvíře v čínském politbyru, docela vážně vás může napadnout most přes řeku Jalu do Severní Koreje. Ten na videozáznamu stál 350 milionů. Jediná smůla je, že na korejské straně ústí do polí a nevede k němu žádná silnice. Inu, nejde mít všechno najednou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat