Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a Americe, kde v Německu roste chudoba a kolik webových stránek má severokorejský internet? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu a Nasdaq Composite opět posunul historické maximum

Americké akciové indexy ve čtvrtek stouply o více než půl procenta. Akcioví býci kvitují rozhodnutí Fedu nezvedat v září sazby. Data z ekonomiky byla přitom ve čtvrtek povzbudivá a rostly i ceny ropy. Index Dow se posunul o 0,54 % výše na 18 392,46 bodu, S&P 500 posílil o 0,65 % na 2 177,18 bodu a nechal pod sebou 20- i 50denní klouzavý průměr i důležitou hladinu rezistence okolo 2 163 bodů a index Nasdaq Composite vylepšil středeční historické maximum o 0,84 % na 5 339,52 bodu. Posílilo všech 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 v čele s necyklickým spotřebním zbožím a průmyslovými firmami, žádné z odvětví ale nepřidalo méně než půl procenta. Index volatility VIX klesl bezmála o desetinu na 12,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 1,6183 %.

GMO: Americký trh je nadhodnocený o 70 %

Goldman Sachs: Akcie nemohou výše. Toto je šest argumentů proti dalšímu růstu

2. Evropské akcie během čtvrtka prudce stoupaly díky neochotě Fedu zvýšit úrokové sazby

Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 si během čtvrtečního obchodování připsal 1,58 %, když všechny jeho hlavní sektory skončily v kladném pásmu. Evropští investoři optimisticky reagovali na skutečnost, že Fed nedůvěřuje budoucnosti americké ekonomiky natolik, aby v nejbližší době zvýšil úrokové sazby. Podobně si vedly indexy jednotlivých velkých akciových trhů západní Evropy, které si vesměs připsaly více než dvě procenta. Index londýnské burzy FTSE 100 získal 1,12 %, německý DAX stoupl o 2,28 % a francouzský CAC 40 zakončil čtvrteční obchodování o 2,27 % výše ve srovnání se středečním uzavřením.

Nízká volatilita na trzích je klam. Toto jsou nejlepší způsoby, jak se zajistit před dalším výbuchem

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupala o více než procento

Index pražské burzy PX ve čtvrtek následoval optimismus vládnoucí evropským trhům a během obchodování si připsal 1,28 %. Nejúspěšnějšími tituly byly mediální společnost CME, energetická firma ČEZ a sázková kancelář Fortuna, nejvíce naopak ztrácel výrobce nealkoholických nápojů Kofola.

Fondy: Nulové sazby nutí Čechy překročit svůj investorský stín

4. Očekávané události

Pátek bude dnem předběžných zářijových indexů nákupních manažerů. Ukazatele vyjdou v Číně a Japonsku, hlavních zemích západní Evropy, souhrnný údaj přidá také eurozóna a odpoledne se připojí Spojené státy. V noci na pátek ještě s projevem vystoupí náměstek guvernéra australské centrální banky Philip Lowe, dopoledne Francie přidá zprávu o vývoji ekonomiky a odpoledne budou Kanaďané moci přerušit svoji hokejovou euforii studiem údajů o inflaci a maloobchodě. Týden zakončí aktualizace údajů od firmy Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Německu je chudobou ohroženo nejvíce lidí od znovusjednocení země, trpí i "Wessies"

V Německu je ohroženo chudobou nejvíce lidí od sjednocení země v roce 1990. Oznámil to ve čtvrtek německý statistický úřad. Podle něj klesl podíl chudých v nových spolkových zemích, naopak vzrostl ve starých. V někdejší komunistické Německé demokratické republice je však chudoba stále rozšířena více než na západě země.

6. Německá ekonomika podle vlády v druhé polovině roku zpomalí

Aby toho nebylo málo, německá ekonomika ve druhé polovině roku zpomalí. Může za to slabší zahraniční poptávka, která bude mít negativní dopad na průmyslovou výrobu v zemi. Uvedlo to ve čtvrtek německé ministerstvo financí.

7. MONETA Money Bank: Co všechno o sobě analytikům prozradil nováček na pražské burze?

MONETA Money Bank uspořádala den pro analytiky, během kterého představila detaily svého podnikání, více přiblížila svoji střednědobou strategii a vrátila se k výsledkům hospodaření za první polovinu roku. Sice středeční zpráva, ale může se hodit i v závěru týdne.

8. USA hlásí vítězství ve sporu s EU ohledně dotací pro Airbus

Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dostatečně neeliminovala státní dotace pro výrobce letadel Airbus. EU, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu ilegální dotace v objemu téměř 22 miliard dolarů.

9. Dánský lodní a ropný konglomerát Møller-Maersk se rozdělí

Dánský konglomerát A.P. Møller-Maersk, který je největší lodní přepravní společností na světě, se rozdělí na dvě části. Jedna se bude věnovat dopravě a logistice, druhá bude zahrnovat energetické aktivity.

10. Evropská komise není proti prodeji dvou firem Vattenfallu Křetínskému a Kellnerovi

Švédská vláda prodej dolů a tepelných elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu schválila i přes protesty ekologů počátkem července. Prodávané aktivity zaměstnávají v Sasku a Braniborsku kolem 8 000 lidí. Evropská komise s tím nemá problém.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

KLDR: Internet podle ču-čche

Kdosi - buď odvážný technologický disident, nebo zkrátka severokorejský ajťák - ve čtvrtek vystavil světu na odiv celý internet KLDR. Země, jež se holedbá mezinárodní izolací ve jménu politiky naprosté soběstačnosti čili ču-čche, zjevně nehraje na kvantitu - dosud vyprodukovala plných 28 internetových stránek. Kim Čong-un tak může snadno zhlédnout veškerý on-line život svých poddaných ještě před snídaní. To o sobě Putin ani Obama tvrdit nemohou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat