Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a USA, jak zareagoval na skandál kolem Volkswagenu jeho ředitel a jak si Donald Trump do budoucna představuje hranici mezi USA a Mexikem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu kolísaly okolo nuly, nakonec pod tíhou energetického sektoru mírně ztratily

Americké akcie dopoledne mírně ztrácely, během dne se ale dvakrát dokázaly vyšplhat nad úterní závěrečné úrovně. Na ceny po celý den tlačily nejnovější slabé statistické údaje ze zpracovatelského sektoru Spojených států a Číny, energetickému sektoru přitížila data o zásobách ropy a benzínu v USA. Index Dow ztratil 0,31 % na 16 279,89 bodu, S&P 500 odepsal 0,20 % na 1 938,76 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,08 % na 4 752,74 bodu. Nejvíce ztrácely sektory základních materiálů a energetiky, okolo nuly zakončily technologické tituly a odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 1,38 % na 22,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,15 %.

Centrální banky jen plýtvají energií

2. Evropské akcie ve středu ožily, nahoru jim po dvou dnech výprodejů pomohly automobilky

Evropské akcie ve středu posilovaly díky optimismu z oživení evropské ekonomiky a cenám komodit, které obnovily růst. Britský FTSE 100 připsal 1,62 %, francouzský CAC 40 0,10 % a německý DAX 0,44 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 0,2 %. Investory v Evropě ve středu potěšila zpráva o tom, že by evropská ekonomika mohla ve třetím kvartálu růst stejným 0,4% tempem jako ve druhém čtvrtletí, avšak odpoledne zisky částečně odevzdaly po vystoupení Maria Draghiho.

Technická analýza: Ceny zlata i ropy se mohou krátkodobě podívat výše, rally ale čekat nelze

3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Index PX ve středu odepsal 0,74 % na 960,65 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly ve středu akcie Komerční banky, které oslabily o 1,35 %. Druhou nejobchodovanější akcií byla skupina ČEZ, která zakončila se ztrátou 1,56 % na rovných 500 Kč. Trojici "nejobjemnějších" titulů uzavírala znojemská společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie odevzdaly bezmála půl procenta. Dařilo se naopak akciím CETIN, které přidaly přes dvě procenta poté, co byla zveřejněna zpráva o tom, že se investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zřejmě pokusí ovládnout celou společnost CETIN prostřednictvím vytěsnění minoritních akcionářů. Akcie společnosti Unipetrol připsaly 0,64 % navzdory tomu, že odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost, a o více než půl procenta posílila také Erste Group Bank.

ČEZ 360°: Poučí se energetický kolos ze své balkánské akviziční odysey?

Pustí ČNB korunu ze řetězu na 27 EUR/CZK v roce 2016, nebo později?

4. Očekávané události

Německo ve čtvrtek zveřejní index spotřebitelské důvěry a institut Ifo index podnikatelské nálady. Spojené státy odpoledne připojí týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index aktivity chicagského Fedu a prodeje nových domů. Korunové investory bude možná nejvíce zajímat zasedání bankovní rady ČNB. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB bude na změnu v nákupech aktiv potřebovat více času

Evropská centrální banka bude potřebovat více času, aby posoudila, zda posílí svůj program nákupů dluhopisů. Řekl to ve středu šéf banky Mario Draghi v ekonomickém výboru Evropského parlamentu. Jeho slova podle agentury Reuters hatí očekávání, že ECB v nejbližší době zintenzivní pumpování peněz do ekonomiky formou nákupů státních dluhopisů, aby podpořila hospodářský růst a zvedla příliš nízkou inflaci.

6. Šéf Volkswagenu Winterkorn odstoupil kvůli skandálu z funkce

Generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn odstoupil z funkce, a převzal tím zodpovědnost za skandál kolem manipulací s emisemi u naftových vozů. Winterkorn oznámil rezignaci po středečním zasedání výkonného výboru dozorčí rady koncernu.

7. Deficit rozpočtu Portugalska loni činil 7,2 % HDP

Portugalský statistický úřad ve středu výrazně zvýšil údaj o deficitu státního rozpočtu za loňský rok na 7,2 % hrubého domácího produktu z doposud uváděných 4,5 %. Statistici nově do rozpočtu zahrnuli náklady na záchranu banky Banco Espírito Santo.

8. Investoři jsou posedlí makrodaty. Jak je na tom v reálu čínská ekonomika, z nich ale nevyčtou

Všichni neustále řeší americká data. Pro vytvořená pracovní místa mimo zemědělství existuje 93 predikcí, což je dvojnásobek ve srovnání s čínským růstem HDP. Podle Laurenta Bouviera z UBS je právě v tom "zakopaný pes". Ohledně reálné kondice čínské ekonomiky se totiž množí spekulace.

9. Jim Cramer: Toto je nyní největší světový problém

Jim Cramer označil v pondělím vysílání finanční televize CNBC za největší problém světa brazilskou ropnou společnost Petrobras. Nejde ale jen o ni. Hrozbou pro svět je i vývoj celé brazilské ekonomiky, varuje Cramer.

10. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v září podle předběžných údajů rostla pomalejším tempem než v srpnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů, jak se očekávalo, ze srpnových 52,3 bodu. V sektoru služeb se index snížil na 54 bodů z 54,9 bodu, čekal se pokles na 54,2 bodu. Kompozitní index proto klesl na 53,9 bodu z 54,3 bodu v srpnu, očekával se pokles na 54 bodů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak si Donald Trump představuje hranice s Mexikem a kde se podle něj narodil Barack Obama?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat