Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se v půlce týdne dařilo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak si v prvním čtvrtletí vedla americká ekonomika a jak si v Číně upravili českého Krtečka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily. Trhy ovládly obavy o budoucnost Řecka

Americké akcie zakončily středeční obchodní seanci v červených číslech. Investoři s obavami sledovali další kolo jednání mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Příznivější údaje o vývoji americké ekonomiky v prvním čtvrtletí Wall Street nijak zvlášť nepodpořily. Index Dow odepsal 0,98 % na 17 966,07 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,74 % na 2 108,58 bodu a technologický index Nasdaq ztratil 0,73 % na 5 122,41 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 9,5 % na 13,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 2,37 %. V mínusu zakončilo středeční obchodování všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily průmyslový sektor a sektor zdravotní péče. Výrazněji se propadly také sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, když mezinárodní věřitelé zamítli řecké návrhy

Evropské akcie ve středu negativně zareagovaly na slova řeckého premiéra Tsiprase, podle něhož mezinárodní věřitelé zamítli některé řecké návrhy a chtějí prosadit vlastní. Britský FTSE 100 připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,24 % a německý DAX odepsal 0,62 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslaboval o 0,4 %, dolů ho stahovaly technologie a stavební sektor, dařilo se naopak sektoru základních materiálů a ropnému sektoru. "Dohoda byla zamítnuta, nejedná se však o tak čistý řez jako před pár dny," říká Jasper Lawler, tržní analytik z CMC Markets. "Nejspíše přijdou s nějakým řešením na poslední chvíli. Na trzích stále panuje naděje, že přinesou další návrhy a že jich bude dost na to, aby se z toho dala vytvořit dohoda ještě v červnu."

3. Pražská burza ve středu odevzdala přes procento, dolů ji stáhly banky

Index PX ve středu ztratil 1,34 % na 982,45 bodu. Dolů burzu ve středu stáhly především banky. Zobchodovaný objem u Erste Group Bank i Komerční banky přesáhl 100 milionů korun - Komerční banka odepsala 1,64 % a Erste Group Bank 2,49 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,35 %. Největší procentuální ztráta postihla pojišťovnu VIG, jejíž akcie zlevnily o 2,8 %, dařilo se naopak akciím Unipetrolu, likérky Stock, O2 C.R. a ožily i akcie NWR.

Erste Group Bank, Komerční banka a VIG: Kompletní přehled investičních doporučení

Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Fortuna a CETV: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Čtvrtek bude na makrodata poměrně chudý. Zasedne Česká národní banka a rozhodne o dalším nastavení měnové politiky, německý institut GfK zveřejní index spotřebitelské nálady a Spojené státy odhalí osobní příjmy a výdaje a jako každý čtvrtek také týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky oznámí například společnosti Nike nebo Accenture. Pozornost bude soustředěna na jednání o Řecku. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zažila menší pokles

Podle finálních dat klesl americký hrubý domácí produkt v prvním kvartálu jen o 0,2 % anualizovaně proti předchozímu čtvrtletí. Dříve zveřejněný údaj počítal s 0,7% poklesem. Osobní spotřeba mezičtvrtletně vyskočila o 2,1 %, očekávala se revize na 1,9% růst oproti původně hlášeným +1,8 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvních třech měsících letošního roku vzrostly o 0,8 %, jak se očekávalo.

Odhady z Wall Street: Kdy Fed začne zvyšovat základní sazbu?

6. Tsipras: Věřitelé naše nové návrhy nepřijali, jejich postoj k Řecku je "zvláštní"

Mezinárodní věřitelé Řecka odmítli podle zdrojů agentury Reuters některé řecké návrhy na řešení dluhové krize a přišli s novými protinávrhy, které mají neshody v jednáních překonat. Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase to vypadá, jako by o dosažení dohody s Řeckem neměli zájem. Večerní jednání euroskupiny řešení nepřineslo, bude se opět jednat ve čtvrtek.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

7. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červnu klesl na 107,4 bodu ze 108,5 v květnu (odhad: 108,1 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v červnu opět snížil. Klesl na 107,4 bodu z květnových 108,5 bodu, čekal se pokles na 108,1 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 113,1 bodu ze 114,3 bodu, čekal se jen mírný pokles na 114,1 bodu. Index očekávání spadl na 102 bodů ze 103 bodů, očekával se pokles na 102,4 bodu.

8. Putin o rok prodloužil ruskou odvetu za západní sankce

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu o rok prodloužil zákaz dovozu západních potravin. Moskva tak zareagovala na prodloužení sankcí Evropské unie uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a kvůli ruské roli v ukrajinském konfliktu. Ruská protiopatření mají podle agentury TASS platit jeden rok počínaje středou.

9. Čínští regulátoři navrhují zrušení jednoho z omezení půjček bank

Dosud čínské banky musely držet minimálně 25 % vkladů a dále mohly půjčit jen 75 %. Toto omezení by se nyní mělo zrušit, z pravidla by se mělo stát pouhé doporučení. Snaha o oživení zpomalujícího růstu ekonomiky je v Číně zjevná, v ekonomice a na akciovém trhu v zemi je ale podle kritiků velké nebezpečí vzniku spekulativních bublin, pokud již bubliny přímo nenarostly. Další peníze v ekonomice by mohly přispět k jejich přifukování.

10. Dohodu s věřiteli prý musejí řečtí poslanci schválit do úterý

Případnou dohodu Atén s mezinárodními věřiteli musejí řečtí zákonodárci schválit před vypršením záchranného programu pro zadlužené Řecko na konci měsíce. Prohlásil to ve středu řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Část řecké vládní koalice upozornila, že bez zmínky o odpisu části dluhů žádný text nepodpoří.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vidí českého Krtečka Číňané?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat