Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se obchodovalo na akciových trzích v Evropě, když v Americe byl na Den díkůvzdání sváteční klid, co chce OECD po vládách vyspělých zemí a jak se nejspíše bude zanedlouho jmenovat hlavní město Kazachstánu? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování s mírnými zisky

Investory (při absenci obchodování v USA kvůli svátečnímu Dnu díkůvzdání) potěšila příznivá německá data. Trhy také zvažovaly zápis z listopadového zasedání FOMC, který americká centrální banka zveřejnila ve středu večer. Index londýnské burzy FTSE 100 si polepšil o 0,17 %, německý DAX si připsal 0,25 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,29 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,31 %, když nejlépe si vedl sektor zdravotnické péče. Ztrácely naopak sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy

2. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, stahovaly ji akcie ČEZ a O2

Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v poklesu, jeho tempo ale bylo mírnější než ve středu. Index PX klesl o 0,27 % na 886,31 bodu. K poklesu se vrátily akcie Monety Money Bank, oslabily také cenné papíry ČEZ a O2 Czech Republic. Dařilo se naopak Unipetrolu. Během dne index PX klesl až na 883 bodů, před závěrem seance ale ztrátu zmírnil. Aktivita investorů byla kvůli svátku ve Spojených státech po dlouhé době podprůměrná, celkový zobchodovaný objem nepřesáhl 500 milionů korun.

3. Očekávané události

V noci na pátek budou investoři sledovat především data o japonské říjnové inflaci. Dopoledni budou dominovat makroekonomické zprávy z Británie, konkrétně údaje o růstu ostrovní ekonomiky za třetí čtvrtletí a statistiky podnikatelských investic za září. V zámoří bude scéna makroekonomických dat patřit indexům nákupních manažerů od firmy Markit. Stran korporátního hospodaření budou investoři očekávat především výsledky firem, jako jsou Altex Industries, International Shipholding nebo US Foods. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. OECD: Vlády všech zemí, zadlužujte se!

Vlády vyspělých zemí by se měly přestat zaměřovat na snižování dluhů a po letech úspor podpořit hospodářský růst zvyšováním výdajů a snižováním daní. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

5. Německo: Spotřebitelská důvěra v prosincový vývoj ekonomiky mírně stoupla

Index výhledu spotřebitelské důvěry v německou ekonomiku od GfK na prosinec stoupl na 9,8 bodu z listopadových 9,7 bodu. Trh přitom očekával, že listopadová hodnota vydrží i v prosinci. Údaje signalizují, že spotřebitelé jsou během vánoční sezóny připraveni utrácet a podpořit růst ekonomiky.

6. Lufthansa v pátek kvůli stávce zruší dalších 830 letů

Německé aerolinky Lufthansa v pátek zruší kvůli stávce pilotů dalších 830 letů. Výpadek se i třetí den protestu dotkne zhruba 100 000 cestujících a týkat se bude i šesti párů spojení s Prahou, sdělila ve čtvrtek agentuře ČTK mluvčí letiště v Praze-Ruzyni. V pátek by měla stávka pilotů za výrazné zvýšení platů skončit, další podobné akce ale nejsou v budoucnu vyloučeny.

7. Turecká centrální banka se vzepřela Erdoğanovi a zvýšila úroky

Turecká centrální banka ve čtvrtek poprvé za téměř tři roky zvýšila úrokové sazby. Vzepřela se tím tlaku prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na zlevňování úvěrů. Banka zpřísnila měnovou politiku zejména proto, aby zastavila propad měny, která letos kvůli zhoršení domácí politické a bezpečnostní situace ztratila asi 14 procent hodnoty. Propad turecké liry se zrychlil se silným růstem dolaru po prezidentských volbách v USA před dvěma týdny.

8. ECB: Politické změny ohrožují finanční stabilitu eurozóny

Finanční stabilita eurozóny čelí rostoucím rizikům v důsledku politických změn v Evropě a ve Spojených státech. To by mohlo v případě některých členských zemí vyvolat pochybnosti ohledně schopnosti financovat dluhy. Uvedla to ve čtvrtek podle agentury Reuters Evropská centrální banka.

9. Photon Energy v ČR zahájila veřejnou nabídku dluhopisů, peníze použije na výstavbu nových elektráren

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy chce použít na výstavbu solárních elektráren v Austrálii peníze od investorů, kteří si koupí její dluhopisy. Firma, která je obchodovaná na alternativním trhu pražské burzy, ve čtvrtek v Česku zahájila veřejnou nabídku dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy Kč. Informoval o tom mluvčí Photon Energy Jan Krčmář.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nazarbajev, otec Kazachů

Dlouhověký prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev (v čele země od roku 1989) sklízí zasloužené plody své obětavé práce. Minulý měsíc tamní centrální banka rozhodla, že jeho tvář ozdobí bankovku v hodnotě 10 000 tenge. Tento týden navrhl kazašský parlament - pochopitelně jednomyslně - pojmenovat po prezidentovi i hlavní město, jež se dosud jmenuje pouze Astana (doslova "hlavní město"). Symbolické gesto, jímž dává kazašský lid najevo vděčnost svému vůdci, již čeká pouze na Nazarbajevův podpis.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat