Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak si v uplynulém týdnu vedly burzy v Evropě i Americe, jaký posun během víkendu nastal v ukrajinsko-ruském sporu a kdo se ukázal být pohodářem, kterého jen tak něco nerozhodí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což někteří její představitelé označili za přímou invazi. Guvernérka Fedu Janet Yellenová svým projevem na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole nepřekvapila. Historicky první žena v čele americké centrální banky uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že by Fed měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Bližší podrobnosti k plánovanému zvyšování úrokových sazeb však neuvedla. Index Dow v pátek oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a se ztrátou 0,2 % uzavřel na 1 988,41 bodu. Dařilo se ale technologickému indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly akcie energetických společností a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak cenným papírům ze sektoru zdravotnictví. Za celý uplynulý týden americké akcie posílily. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a technologický Nasdaq o 1,63 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zpátky na rekordech, hraje se o býčí trend a metu 2 000 bodů

Pesimismus je pro baby! 28 důvodů, proč současný býčí trh vydrží navždy

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden ale hlavní burzy vzrostly

Převážná většina evropských akcií se v úvodu páteční obchodní seance pohybovala mírně v mínusu, některým indexům se nicméně v prvních minutách podařilo podívat nad nulu. Nakonec ale převážila prodejní nálada a většina burz na starém kontinentu zamířila do červených čísel. Přetlak na straně prodejců zvýšila zpráva, podle které vjel ruský konvoj s humanitární pomocí bez oficiálního povolení Kyjeva na ukrajinské území. Britský FTSE 100 oslabil o 0,04 %, německý DAX klesl o 0,6 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,92 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 3 098,50 bodu. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru služeb, cenné papíry z odvětví ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru dopravy a cestovního ruchu, finančním titulům a akciím bank. Za celý uplynulý týden hlavní evropské burzy uzavřely s přehledem v plusu. Britský FTSE 100 posílil o 1,27 % na 6 775,25 bodu, německý DAX vzrostl o 2,71 % na 9 339,17 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,89 % na 4 252,80 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,14 % na 3 098,50 bodu.

Investoři utíkají z Evropy, míří na emerging markets

To chrápání, co slyšíte, je forex

3. Pražská burza v pátek i za celý týden posílila

Index PX v pátek vzrostl o 0,45 % na 986,53 bodu. Dařilo se akciím rakouské Erste Group Bank, které při největším objemu obchodů ze všech emisí zdražily o 1,38 % na 542,40 Kč. O necelé procento vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna (+0,99 %) a energetické společnost ČEZ (+0,75 %). V procentním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-9,09 %), jejichž cena klesla na rovné 3 koruny. Firma ve čtvrtek zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 30 milionů eur a EBITDA 9,4 milionu eur při meziročním poklesu tržeb na 174 milionů eur. Dále zlevnily například akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,77 %), mediální společnosti CME (-0,49 %) nebo petrochemické firmy Unipetrol (-0,58 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze stouply o 0,3 %. Největší růst vykázaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ, největší pokles zaznamenaly opět akcie těžební společnosti NWR. Firma ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které byly bez překvapení a vzhledem k pokračující restrukturalizaci víceméně v pozadí zájmu. Na středeční mimořádné valné hromadě dali podle očekávání akcionáři mandát managementu NWR k navýšení kapitálu. Ve stejné záležitosti budou 29. srpna hlasovat ještě držitelé dluhopisů NWR.

Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická maxima. Čemu za to fondy vděčí?

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč

4. Očekávané události

V Evropě pondělí na makrodata příliš silné nebude. Investoři budou věnovat pozornost pouze německému indexu podnikatelského klimatu Ifo (odhad srpen: 107 bodů, červenec: 108 bodů). Ze Spojených států na trhy statistik dorazí více. Představeny budou index aktivity chicagského Fedu (odhad červenec: 0,20 bodu, červen: 0,12 bodu), index nákupních manažerů ve službách (Markit FLASH; odhad srpen: 58 bodů, červenec: 60,8 bodu), kompozitní PMI (srpen; červenec: 60,6 bodu), dále údaje o počtu prodejů nových domů (odhad červenec: 430 tisíc, červen: 406 tisíc) a index výrobní aktivity dallaského Fedu (odhad srpen: 13,5 bodu, červenec: 12,7 bodu). Nadále budou investoři věnovat pozornost také vývoji situace na východní Ukrajině, kde pokračují boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tomšík (ČNB): Odhad růstu ekonomiky o 3 % je výsledkem intervencí

Současný odhadovaný růst české ekonomiky o 3 % je výsledkem loňské intervence České národní banky a oslabení koruny. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Banka podle něj kurz koruny hodlá hlídat i po roce 2016, kdy chce s udržováním kurzu nad 27 korunami za euro skončit. Současně Tomšík odmítl, že by oslabení koruny v důsledku loňských intervencí ČNB jakkoli souviselo s datem, kdy by Česko mohlo přijmout euro. Reagoval tak na výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého možná banka korunu úmyslně oslabila proto, aby vstup ČR do měnové unie oddálila, a tím si déle podržela pravomoci regulovat měnový kurz.

6. Fed prý reálně debatuje o zvýšení úrokové sazby již v prvním pololetí 2015

Americká centrální banka se v debatě o prvním zvýšení základní úrokové sazby zaměřuje i na možnost, že tento krok nasměruje do období mezi prvním čtvrtletím a polovinou příštího roku. V sobotu to na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole řekl šéf atlantské Federální rezervní banky Dennis Lockhart. V hlavním prohlášení Fedu o měnové politice by prý změny mohly nastat již příští měsíc.

7. Konvoj s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu dorazil do Luhansku, po vyložení se kamiony vrátily do Ruska

Ruský konvoj s humanitární pomocí, který v pátek překročil rusko-ukrajinskou hranici, dorazil v sobotu dopoledne do Luhansku. Oznámil to zpravodaj agentury Reuters. Poté, co byly nákladní vozy vyloženy, zamířily zpět do Ruska, dodal. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko následně prohlásil, že Kyjev disponuje operativními informacemi, že byl ruský humanitární konvoj při své zpáteční cestě do Ruska využit k odvozu zařízení ze zbrojařských firem na východní Ukrajině. Ukrajinští pohraničníci podle něj nedostali možnost ruské kamiony zkontrolovat.

8. Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A+, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Uvedla zároveň, že zemi, která je členem eurozóny, neohrožuje žádná velká makroekonomická nerovnováha, jež by opravňovala ke změně ratingu. "Rating Slovenska podporuje i spolehlivý bankovní sektor, zdravé makroekonomické prostředí a nízká úroveň zadlužení v soukromém sektoru," píše se mimo jiné ve sdělení Fitch Ratings.

9. Rusko se prý nechystá zavřít restaurace McDonald's

Rusko se nechystá uzavřít tamní restaurace amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's. Prohlásil to ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič, jehož v sobotu citovala agentura ITAR-TASS. Ruský úřad na ochranu spotřebitelů nedávno nařídil zastavit provoz ve třech moskevských restauracích McDonald's kvůli údajnému porušení hygienických předpisů. Úřady také zahájily hygienickou kontrolu v dalších restauracích McDonald's po celé zemi.

10. Ukrajina slavila Den nezávislosti, separatisté v Doněcku pochodovali se zajatci

Ukrajina v neděli slavila Den nezávislosti. Připomněla si tak 23 let své samostatnosti. V Kyjevě se při té příležitosti konala mohutná vojenská přehlídka, první od roku 2009. Ani proruští separatisté ale nezůstali pozadu. Jako odpověď na demonstraci vojenské síly ukrajinské armády v Doněcku pochodovali s desítkami zajatců z jejích řad. Separatisté během neděle také oznámili, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě vojenské jednotky ukrajinské armády. Celkem se prý v pasti ocitlo až 7 tisíc mužů. Kyjev však tuto informaci vzápětí popřel a uvedl, že ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v tažení proti teroristům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Prototyp nové rakety společnosti SpaceX při testu explodoval, vizionáře Muska to ale nerozhodilo

Prototyp bezpilotní rakety s označením F9R společnosti SpaceX, která do vesmíru létá mimo jiné i pro americkou NASA, během pátečního zkušebního letu v Texasu řízeně explodoval poté, co se během letu vyskytly potíže. Firma ve svém vyjádření k záležitosti uvedla, že raketa po zjištění "jisté anomálie" zvolila možnost autodetonace. A co na to zakladatel a šéf firmy, známý technologický vizionář Elon Musk? "Rakety jsou ošemetné," napsal na Twitteru.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat